2021.05.20. 15:54
Újra szárnyalhatnak a sérült madarak
Védett állatok nyerték vissza szabadságukat a hortobágyi madárkórház szakembereinek köszönhetően.
Forrás: Hortobágyi Madárkórház
Fotó: Konyhas Istvan
– Egy egerészölyvet, egy kékvércsét és két vörös vércsét engedtünk vissza a szabadba. Az, hogy négy madár is gyógyultan egy időben visszanyerte szabadságát, ritkaságnak számít, főleg annak tükrében, hogy milyen súlyos volt a sérülésük – mondta Konyhás István, a hortobágyi madárkórház igazgatóhelyettese szerdán a Naplónak. Hozzátette, hetente vagy kéthetente kerülnek be az intézménybe lőtt madarak, azok többnyire lakott területről érkeznek légpuskalövedék okozta sérülésekkel. – Tavaly volt olyan gólyánk, amelyikben nyolc lövedéket találtunk.
„A súlyos sérülések okozása mellett állatkínzásnak is tekinthető, ha valaki meglő egy madarat.”
Sajnos mégis egyre többen tekintik élő céltáblának ezeket a védett állatokat. Így érkezett hozzánk csonttöréssel az említett egerészölyv is. A szerencsétlen egyed vizsgálatakor kiderült, hogy mérget is fogyasztott, így bódult állapota miatt kerülhetett egy légfegyver csöve elé, emiatt nagy kihívást jelentett a kezelése – fogalmazott az igazgatóhelyettes.
Minden perc számít
– A kékvércsék előszeretettel fogyasztanak rovarokat, amelyek a gyorsabban felmelegedő utak környékén hamarabb megjelennek. Rájuk a vércsék repülés közben vadásznak, így kerülnek az autók útjába. A jelenlegi szeles időjárás miatt is sok az elgázolt madár, így járt a szerdán szabadon engedett kékvércse, amely szerencsére olyan sérüléseket szenvedett, melyekből hamar felgyógyult, és visszaengedhettük a természetbe – mondta Konyhás István.
Kiemelte, a vörös vércse nagyon kicsi ragadozó madár, és szinte mindig áramütés miatt kerül be a kórházba, aminek az az oka, hogy előszeretettel használja ülőhelyül a középfeszültségű vezetékeket.
– A méreteiből adódóan egy áramütés igen súlyos károkat tehet benne, nála szinte mindig végtag-amputációval jár egy ilyen baleset. Évek óta dolgozunk azon, hogy az ilyen, frissen bekerült áramütött madarakat gyorsan tudjuk kezelni – összegezte Konyhás István.
PL