2021.07.23. 09:49
Együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem
A vadgazdamérnök képzés gyakorlati oldalát erősíti a most létrehozott Hortobágyi Vadgazdálkodási Gyakorló Gazdaság.
Forrás: unideb.hu
Az új egység működtetéséről július 22-én írtak alá együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetem agrárkarának és a Hortobágyi Lúdtenyésztő Vadásztársaság vezetői. A megállapodás elsődleges célja, hogy lehetőséget biztosítson a hallgatók számára – többek között – szakmai gyakorlatok letöltésére, tanvadászaton való részvételre, valamint a mindennapi munka során hasznosítható tapasztalatok megszerzésére – írja a hirek.unideb.hu.
– Az egyetem és a vadásztársaság kapcsolata negyedszázados múltra tekint vissza, amely mostantól hivatalos keretek között biztosítja majd a jövő vadgazdamérnökei számára a kellő tapasztalatszerzést Hortobágyon, olyan környezetben, amely része a világörökségnek – mondta köszöntőjében Varga Ferenc, a Hortobágyi Lúdtenyésztő Vadásztársaság elnöke, aki egykor maga is kiváló eredménnyel szerezte meg vadgazdamérnöki diplomáját Debrecenben. A Debreceni Egyetem jogelőd intézményében 1996-ban indult el az országban másodikként – alig több mint 15 hallgatóval – a vadgazdamérnök-képzés négyéves főiskolai szakként.
2005-től egyetemi alapképzés keretében, napjainkban pedig nappali és levelező tagozaton egyaránt bocsát ki diplomás szakembereket.
A hallgatók száma az elmúlt 25 év során megduplázódott.
– A gyakorlatorientált képzés záloga a megfelelő számú és minőségű gyakorlati hely biztosítása hallgatóink számára. A Debreceni Egyetemen – infrastrukturális fejlesztéseinek köszönhetően – ez a lehetőség rendelkezésre áll szinte valamennyi területen. A most kötött megállapodásnak köszönhetően pedig a jövőben a vadgazda hallgatók számára is elérhetővé válik – fogalmazott Stündl László.
A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja kiemelte, hogy csak a tudományosan megalapozott felkészültséggel, helyismerettel és kellő szakmai gyakorlattal rendelkező friss diplomások lehetnek alkalmasak arra, hogy megállják helyüket a munka világában is.
– Az együttműködésnek köszönhetően a jövőben a kar hallgatói a Hortobágyi Vadgazdálkodási Gyakorló Gazdaság közreműködésével szerezhetnek vadgazdálkodási és természetvédelmi tapasztalatokat, emellett részt vehetnek a vadásztársaság területén az állomány felmérésében, vadászati és vadgazdálkodási berendezések működtetésében, karbantartásában, valamint nemzetközi színvonalú lőtéren csiszolhatják a fegyverhasználat fortélyait – hangsúlyozta Juhász Lajos, a Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék vezetője.
A megállapodás az oktatási- kutatási konzultációk mellett lehetőséget teremt a terepmunkára is a szakdolgozatok, diplomamunkák elkészítéséhez, hogy a hallgatók a diploma megszerzését követően felkészülten helyezkedhessenek el erdészetekben, vadgazdaságoknál, vagy akár a szakmai munkát felügyelő különböző szervezeteknél.