2021.07.09. 20:00
Illatos, lila kincseket rejt a létavértesi domboldal
Már év elején megkezdődik a munka a domboldalban, pihenésre csak télen van idő.
A létavértesi levendulás
Fotó: Kovács Péter
Lila virágtenger töri meg az egyhangú zöld növényzetet Létavértes határában a Létai Levendulásban. A területre tizenöt évvel ezelőtt kezdtek levendulát telepíteni, azóta folyamatosan gyarapszik az állomány. A családi vállalkozás 2 ezer ötszáz tővel indult, az első növényeket Pannonhalmáról szerezték be. A domboldalon lévő ültetvény helyén korábban szőlőskert volt, a Magyar család azt számolta fel fokozatosan, majd ültette be az illatos virággal.
– Szerettünk volna olyan növénnyel foglalkozni, ami tájidegen, valamint nem nagyon ismert Magyarország keleti felében. A levendula ebből a szempontból jó választás volt, hiszen a környéken nem foglalkoztak vele. Azt mondták, jól alkalmazkodik az itteni talajhoz, így erre esett a választás. Ma körülbelül másfél hektárnyi területen gazdálkodunk, egy ideig pontosan tudtuk, hány növényünk van, most viszont már csak becsülni tudjuk, olyan 12-13 ezer tő lehet elültetve – jegyezte meg Magyar Péter tulajdonos. Hozzátette, sokan azt mondják, a levendula igénytelen növény, viszont ez nem teljesen helytálló, bizonyítja ezt, hogy évente pusztul ki belőle.
Most már öntözni kell
– Önmagával a növénnyel tényleg nem sokat kell foglalkozni, viszont az, hogy szép és gazmentes legyen az ültetvény, elég sok munkát igényel. Az év első felében napi több órát is kint vagyunk, azért dolgozunk, hogy minél több és szebb legyen a termés, a szezon végéig nem nagyon van időnk lazítani. Akárcsak a mezőgazdaságban, itt is a tél az az időszak, amikor többet tudunk pihenni. Ebben az évben már januárban elkezdődtek a munkálatok a domboldalban, akkor ültettük ki az új növényeket, mivel vagy késő ősszel vagy kora tavasszal kell nekilátni, ha azt akarjuk, hogy megmaradjon. A nagy fagyokat, illetve a tartósan száraz időszakokat nem bírja a növény, így augusztusban és szeptemberben öntözni kell ahhoz, hogy ne legyen baja. Erre csak az utóbbi években kellett figyelnünk, korábban ugyanis másabb volt az éghajlat, nem kellett a vizet pótolni a talajban. Az első ültetés tizenöt éves, és szerencsére úgy néz ki, hogy jó néhány évig még meg is marad – mondta Magyar Péter.
Lila kincset rejt a létavértesi domboldal
Minden évben virágzik
A levendulás idén körülbelül négyezer tővel bővült, ezeket is Pannonhalmáról vették, mivel a kezdetek óta jó kapcsolatot ápolnak az ottani termesztőkkel. – Két éve a területet is bővítettük, közel másfél év volt, mire olyan állapotba hoztuk, ami már alkalmas volt az ültetésre. Fokozatosan alakítottuk át, most már ott is díszelegnek a virágok. A növény élettartama várhatóan 35-40 év, de hogy ez nálunk az Alföldön is ennyi lesz vagy sem, az később derül majd ki. Évente körülbelül az ültetvény tíz százaléka öregszik el, de ez teljesen normális folyamat. A szaporítással mi nem foglalkozunk, az egy teljes embert kívánna, így tőválasztottan szerezzük be az új példányokat. A levendula már az ültetés évében is hoz virágokat, ám ahhoz, hogy jól felhasználható legyen, érdemes megvárni a harmadik évet.
Létavértesen jelenleg a levendula angol és francia fajtájával foglalkoznak, utóbbiból lila és fehér színű is pompázik a domboldalban. Mint megtudtuk, mindkét fajta igen nagy népszerűségnek örvend, hiszen túl nagy különbség nincs közöttük. A tulajdonos hangsúlyozta azt is, hogy az angolt amiatt szerethetik jobban, mert sokkal több szüretelhető belőle, így egy kis területről is nagy mennyiség áll a rendelkezésükre, ezt a fajtát ugyanis ipari felhasználásra fejlesztették ki. Parfümnek, krémeknek azonban a francia lehet jobb választás, mivel erőteljesebb, édesebb, fűszeresebb illata van.
Dísztárgyak, olajak
A Magyar család a levendulából dísztárgyakat, kézműves termékeket készít, leginkább párnákat, amelyeknek a töltete maga a virág. Korábban olajat is sajtoltak belőle, azonban olyan nagy volt az igény a virágra, hogy alig maradt sajtolásra használható termés, így azzal egy időre teljesen felhagytak. Ennek ellenére most az a tervük, hogy az új osztásból szüretelt virágokból ismét olajat készítsenek. Magyar Péter elmondta, az idő eldönti majd, hogy meddig fognak a virággal foglalkozni, hiszen a környékükön egyre több a levendulás, így sokkal kiélezettebb a verseny is.
Balogh Réka