2021.08.19. 11:29
Egyre közelebb a megyeszékhelyhez: felértékelődhet a hajdú-bihari falu
Lejárt a közmunka ideje, a versenyszférában dolgozók élete javult a gyarapodó népességű Gáborjánban.
Mező Gyula - Gáborján
Fotó: Kovács Péter
Az M4-es autópálya elkészültével a korábban sok szempontból hátrányos helyzetű Gáborján felértékelődhet, hiszen közvetlen sztrádalehajtója van a falutól néhány száz méterre, illetve a gyorsforgalmi út 20-25 percnyi távolságra hozta Debrecent. Ám ha hozzávesszük azt, hogy az autópálya-lehajtótól 20 méterre van egy egybefüggő, 4,7 hektár nagyságú, önkormányzati tulajdonban lévő, ipari területté alakítható föld, még tovább erősödhet Gáborján helyzete.
Tervek és fejlesztések
Mező Gyula polgármester korábban a Naplónak elmondta, hogy ott ipari parkot szeretnének létrehozni. Legutóbbi találkozásunkkor azonban már arról számolt be, hogy egyelőre nem tudják megépíteni az ipari parkot, hiszen az ő területük kicsi ahhoz, hogy azt majdan az infrastrukturális és egyéb fejlesztések után ipari parknak lehessen nevezni. Ezért vállalkozói vagy ipari területnek szeretné átminősíttetni ezt a területet.
„Minden lehetőséget szeretnénk megragadni, hogy munkahelyteremtő beruházások érkezzenek ide.”
– Több vállalkozóval is beszéltünk már, és ők is várják az ipari terület kialakítását segítő pályázati kiírásokat, mint ahogy a gáborjáni önkormányzat is keresi a lehetőségeket, hogy azon a területen munkahelyteremtő beruházásokat tudjanak létrehozni – válaszolta kérdésünkre Mező Gyula.
A faluvezető számot adott arról is, hogy mi mindenben léptek előre az elmúlt időszakban. A pályázati támogatásoknak köszönhetően az önkormányzat épületei az idén és a következő években megújulnak. A Bajcsy-Zsilinszky utca felét, majd a József Attila utca hiányzó részét a Magyar Falu Program segítségével újítják föl. Pályáznak a külterületi utak rekonstrukciójára, járhatóbbá tételére is. Ezek közé tartozik a temetőig vezető, korábban már aszfaltozott út korszerűsítése is. Megújul a ravatalozó tetőzete. Elkezdődik a bölcsőde építése. A napokban kötik meg a belvízelvezető rendszer bővítésére, korszerűsítésére a kiviteli szerződést. Önjáró fűnyírót és egy kisebb ágakat vágó gép beszerzését is remélik pályázati támogatásból. Új kerítése lesz a Nagy Faluháznak. Beadják a pályázatot a falugondnoki busz beszerzésére is. A kulturális élet felpezsdítésére is nyertek pénzt a Magyar Falu Programban.
– Gáborján lélekszáma jelenleg 889 fő, és a gyarapodás útjára léptünk. Az utóbbi években mintegy ötven fővel emelkedett a lakosságszám – újságolta a polgármester. A lélekszám növekedése mögött azt az okot látja, hogy sokkal élhetőbb lett Gáborján. Hozzátette, hogy
az albérleti árak növekedésével és a Debrecenhez közeli városokban az ingatlanárak emelkedésével egyre többen keresik Gáborjánban az eladó ingatlanokat, főleg a fiatalok.
Annál is inkább, mert autópályán 20-25 percre van Debrecen, könnyen megközelíthető a munkahely.
Közösséget is teremtett
– Helyben évekkel ezelőtt a közfoglalkoztatás jelentette az első számú munkalehetőséget. A közmunkaprogram betöltötte funkcióját, elérte a tervezett célját és a csúcsát, és a korábbi két számhoz képest ma már csak kevés közmunkás van a faluban – részletezte Mező Gyula. – 2015. március 17-én 179 közmunkásunk volt. 70 százaléka a foglalkoztatottaknak. Most mindössze 40-50-en vannak. Jelentős része női dolgozó, sokan közel a nyugdíjhoz. Szőnyeget szőnek, kosarat fonnak, tésztát gyúrnak, mezőgazdasági programban dolgoznak. Igaz, ez utóbbinak nagy része már gépesített, de azért a kézi munkaerőre is szükség van. Ameddig lehet, visszük a közmunkát, hiszen az elsődleges munkaerőpiacon nem mindenki talál munkát. Megtartottuk mindegyik programunkat, igaz, erősen csökkentett létszámmal.
„A faluból nagyon sokan el tudtak helyezkedni az elsődleges munkaerőpiacon. Ezzel több pénz érkezik a családokhoz, és ezáltal a falu is gazdagodik.”
– Sokkal ápoltabbak, szebbek a porták, az utcák is rendezettebbek, és a bolt forgalmán is meglátszik a gazdagodás. Az autót is sokan újabbra cserélték. Látványosan jobban élnek az emberek a településen.
Mező Gyula a közmunkaprogramnak egy sajátos hozadékáról is beszélt. Nevezetesen arról, hogy erősítette az összefogást, egymás segítését Gáborjánban. Mindegyik csoport ugyanis egy közösséget alkotott, segítették és ma is segítik egymást, a rendezvényeken ott vannak. – Sok mindenre gyógyír volt a közmunka, még a közösség erősítésére is.
Kovács Zsolt
Borítókép: Mező Gyula polgármester az eddigieken túl további fejlesztésekről tájékoztatott