2021.10.08. 10:45
Geotermikus energia Létavértesen: jelentős a megtakarítás
A beruházás költségei egyhamar visszatérülhetnek, már most több tízmillió forintot spóroltak.
Mostanra a konténer és a kútfej közé került a gázleválasztó tartály is | Fotó: Menyhárt Károly-archív
Geotermikus energiát használ Létavértes önkormányzata összesen 11 közintézményének fűtésére. A rendszer eredményességéről Menyhárt Károly polgármestert kérdeztük. Mint mondta, annak ellenére, hogy az elmúlt év vége még beállítási és próbaüzemi időszak volt, és a számok mindössze nagyságrendi meghatározók, már most látják, hogy eredményes a beruházás.
Öt százaléknyi
Az Arany János Általános Iskola kisebb épületében egyáltalán nem volt gázfogyasztás. Az összesen 2000 négyzetméteres, 12 foglalkoztatóteremmel, valamint egyebek mellett tornaszobával és konyhával rendelkező óvodában, ahogy korábban az egy éves gázfogyasztás mintegy húszezer köbméter volt, most 2021-ben januártól mindeddig mintegy 1000 köbméter gázt használtak el. Az Árpád tér 10. szám alatti, 4800 négyzetméteres, uszodával és tornacsarnokkal ellátott Arany János Általános Iskola főépületében pedig kevesebb, mint 4000 köbméter fogyott, pedig korábban az éves gázfogyasztás itt csaknem 60 000 köbméter volt.
A polgármester azt mondta, mindezek alapján a beruházáshoz fűzött remények a számításoknak megfelelően alakulnak. Elképzeléseik szerint a rendszer teljesen kiválthatná a gázfogyasztást.
Jövőbeli tervek
A szivattyúk által felszínre hozott termálvíznek a 30 százaléka oldott gáz, minek a nagy része elégethető. Éppen ezért most a termelőkúthoz építettek egy gáztalanító tartályt is. Menyhárt Károly elmondása szerint, ha az oldott gázt kazánban elégetik, akkor egyrészt az előre menő hőmérsékletet még 6-10 fokkal megnövelhetik, másrészt pedig az uszodában a medencefűtéshez közvetlenül beengedhető a termálvíz. Utóbbi következtében a gázfogyasztás ott még alacsonyabb lesz.
A rendszert egyelőre a nagylétai városrészen található intézményekhez kötötték be. Az ötéves fenntartási időszakban figyelemmel kísérik a termelőkút hatásfokának változását, illetve a visszasajtolás lehetőségét, és amennyiben mód van rá, a vértesi városrészen vagy akár a lakosság irányában is tovább viszik.
Menyhárt Károly arról is beszélt lapunknak, hogy másodlagos hasznosításként kisebb fürdőt terveznek megvalósítani, illetve jelenleg is vizsgálják a gyógyászati hasznosítás lehetőségét is. Hozzátette, ha beigazolódna az, hogy a termálvíz a Pávai-Vajna Ferenc által Hajdúszoboszlón feltárt forrásból származik, akkor a gyógyászati haszonra akár lehetnek reményeik is.
BBI