2021.11.15. 11:06
Az élő talaj tudománya
A talajdegradáció, az új generációs komposzt előállítása és az antibiotikum-rezisztencia – ezek voltak a témái a Debreceni Egyetem Agrárkutató Intézet és Tangazdaság Nyíregyházi Kutatóintézet, a DAB Talajbiológiai Munkabizottsága és a Magyar Talajtani Társaság tudomány napi rendezvényének.
- A talaj élő rendszer, amely kulcsfontosságú szerepet játszik az életközösségek fennmaradásában, az egészséges élelmiszerek előállításában. A talajbiológia különböző területei egyre jelentősebbé válnak a növénytermesztés, a növényegészség, a környezetvédelem, valamint a klímaváltozással kapcsolatos kutatások során – hangsúlyozta bevezetőjében Makádi Marianna, a DE Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság (AKIT) tudományos főmunkatársa – írja az unideb.hu.
A Magyar Tudomány Ünnepe eseménysorozathoz kapcsolódó online tanácskozáson fiatal talajbiológusok mutatták be legfrissebb kutatási eredményeiket. A „Fiatal talajbiológusok az élhető jövőért” című konferenciáját hagyományteremtő szándékkal rendezte meg a Debreceni Egyetem Agrárkutató Intézet és Tangazdaság Nyíregyházi Kutatóintézet, a DAB Talajbiológiai Munkabizottsága és a Magyar Talajtani Társaság Talajbiológiai Szakosztálya. A konferencia célja a gyakorlati tapasztalatok megosztása révén a fiatal kutatók szakmai munkájának támogatása volt.
A DE AKIT nyíregyházi intézetében 2003 óta zajlanak kísérletek a szennyvíziszap-komposzt mezőgazdasági felhasználása kapcsán.
- Az agrokemikáliák csökkentése hozzátartozik a fentartható mezőgazdaság megteremtéséhez. A szennyvíziszap-komposztból előállított vizes kivonat a növényvédőszerek alternatívája lehet – fejtette ki előadásában Orosz Viktória, az AKIT tudományos segédmunkatársa.
A kutatások során a fusarium solani okozta fertőzés megjelenését tanulmányozták a talajba juttatott vizes kivonat hatására.
- A vizsgálatokat in vitro, tenyészedényes, valamint szabadföldi kisparcellás kísérletekben végeztük. Eredményeink szerint a gyökér és szártőrothadást okozó gombás fertőzés ellen hatékony módszernek bizonyul a vetés előtti kezelés. A kivonat sikeres alkalmazását azonban jelentősen befolyásolja a szennyvíziszap minősége. Az előállított vizes komposzt kivonat azonban megfelelő alkalmazási és tárolási technika kidolgozása után akár kereskedelmi forgalomban is megjelenhet, alternatív növényvédőszerként, illetve talaj- és növénykondicionáló készítményként – fejtette ki Orosz Viktória.