2021.12.02. 14:39
Fifi és Chari szerelméért drukkolnak a Debreceni Állatkertben
A Debreceni Állatkert régóta várt, különleges lakó érkezéséről számolt be.
Fotó: Debreceni Állatkert
A cívisvárosi intézményben november 26-án egy nőstény fekete-fehér varit fogadtak a franciaországi Calviac állatkertjéből az Európai Fajmegőrzési Tenyészprogram (EAZA EEP) keretében.
A Chari nevű, 2012-es születésű jövevényt a remények szerint elfogadja majd társának az intézmény ikonikus lakójának számító Fifi, így először állhat össze tenyészpár e súlyosan veszélyeztetett fajból a Nagyerdő fái alatt. Chari egyelőre fokozatosan ismerkedik új környezetével, de a szerencsés látogatók csütörtöktől akár kifutójában is találkozhatnak vele a Katta-sétány szomszédságában – tájékoztatta portálunkat a Nagyerdei Kultúrpark Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.
A Madagaszkár keleti részén fekvő trópusi esőerdőkben endemikus fekete-fehér vari (Varecia variegata) a nagyobb termetű makifélék egyike. Teljes mértékben az esőerdei lombkoronaszinthez alkalmazkodott; erős lábával kiválóan ugrik fáról fára, jellegzetes színezetű, sűrű bundája pedig megvédi a bőséges csapadéktól. Kisebb családi közösségekben él, amelyeket a domináns nőstény vezet. Leveleket, gyümölcsöket, valamint nektárt fogyaszt, és különlegessége, hogy
ő a világ legnagyobb beporzója; egyedülálló módon képes kinyitni az élőhelyén őshonos utazók pálmájának virágait, amelyről szőrzetén szállítja tovább a pollent.
Az élelmezési célú vadászat, illetve a mezőgazdasági terjeszkedés és bányászat miatti élőhelyvesztés következtében a faj súlyosan veszélyeztetett besorolással szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján. A Debreceni Állatkert bízik benne, hogy Fifi és Chari frigye sikeres szaporulattal járulhat majd hozzá a fajmegőrzési célú európai állatkerti állomány gyarapításához.