2022.03.31. 13:47
„Katonára azért van szükség, hogy ne legyen rá szükség”
A katonák békefenntartó tevékenysége és a honvédség harcképessége a magyarok biztonságának kulcsa.
Forrás: Kiss Annamarie
Ünnepélyes keretek között fogadták a Magyar Honvédség Koszovói NATO erők 25. váltásában részt vevő állományát csütörtök délelőtt a Kossuth téren. Az eseményen a békefenntartó katonák hazaérkezésének tiszteletére részt vett Pajna Zoltán, a megyei közgyűlés elnöke, Apáti Zoltán dandártábornok, Farkas Sándor alezredes, a társfegyveres testületek vezetői, valamint a katonák családtagjai is.
Kósa Lajos, a Honvédelmi és rendészeti bizottság elnöke beszédében felelevenítette az elmúlt évtizedekben a közvetlen szomszédságainkban dúló konfliktusokat. Kezdve a román, a tíz évig elhúzódó jugoszláv, majd a 2014-es ukrán polgárháborúval, ami nyílt háborúhoz vezetett Ukrajna és a világ egyik atomhatalma között.
– A februárban elkezdődött háború óta a biztonság a világ számos válságövezetében romlott, így Koszovóban is, ahol a NATO legnagyobb szárazföldi kontingense egy magyar tábornok vezetésével kitűnően megállta a helyét. Kulcskérdés, hogy a Magyar Honvédség a szövetségi rendszerén belül eleget tegyen a feladatainak, hiszen ez alapozza meg a NATO-együttműködést, és azt, hogy Magyarország a szövetséggel együtt minden támadást képes legyen elhárítani – mondta az elnök. Kósa Lajos leszögezte: Magyarország a békében érdekelt, bármilyen politikai konfliktusra a legrosszabb megoldás a háború. Kiállunk Ukrajna területi integritása mellett, ugyanakkor Ukrajna nem NATO-tag. Ezért az ország célkitűzése egyrészt az, hogy kimaradjon a háborúból, valamint az is, hogy a háború árát ne a magyar nép fizesse meg. – Magyarország biztonságának fontos eleme a Magyar Honvédség ereje, felkészültsége, a hadiipar fejlesztése is – tette hozzá. Kósa Lajos emlékeztetett rá, hogy a baloldal – akkori kormányzása idején – olyan döntést hozott, amely a honvédséget eszközeitől megfosztotta, páncélos állományunkat Iraknak adta, leszerelte az eljáró tüzérséget, valamint megszüntette a sorkatonaságot. Mint mondta, a jelenlegi kormány ezt észlelve évekkel ezelőtt visszaállította a haderőfejlesztést, bevezette az önkéntes katonaságot és fejlesztette a hadiipart, ami nélkül nehezen biztosítható egy veszélyes helyzetben a honvédség harcképessége és hazánk védelme.
Hazaérkeztek a koszovói békefenntartó katonák
Fotók: Kiss Annamarie– Amíg ez a három pillér, a Magyar Honvédség hadi felkészültsége, a szövetségi rendszerünk és a külpolitikánk együttesen biztosítja országunk békéjét, addig Magyarország biztonságban van – mondta.
– Amikor az állomány katonái 2021 szeptemberében nemes és felelősségteljes küldetésükre indultak, nem gondolhatták, hogy – bár viharfelhők gyülekeztek Európa keleti felén – nagyot fordul a világ, mire hazatérnek. A második világháború óta eltelt hetven év sokakkal mintha elfeledtette volna azt a tényt, hogy a béke nem egy magától értetődő állapot: aktívan őrizni kell. Habár 1956 óta hazánkban nem dörögnek fegyverek, Európa egy olyan területén élünk, ahol a béke törékeny dolog, és körülöttünk időről-időre fellángolnak fegyveres konfliktusok. Mindannyiunk közös érdeke, hogy a béke felelősségével végezzük nemzetközi kapcsolataink építését – mondta beszédében Puskás István. Az alpolgármester a város nevében is köszönetet mondott a katonáknak, hogy személyes helytállásukkal bizonyították, Magyarország kész cselekedni a béke megőrzéséért.
– Katonára azért van szükség, hogy ne legyen rá szükség – idézte Deák Ferencet Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy. A Magyar Honvédség parancsnoka szerint sok esetben még mindig igaz a haza bölcsének mondása. – A helyzet továbbra is feszült azon a műveleti területen, ahol hősiesen helyt állt az a zászlóalj, amelyet ma itthon, Debrecenben üdvözölhetünk. Meggyőződésem, hogy az a tudás és képesség, amit a katonák magukkal vittek, hozzájárult ahhoz, hogy Európa ezen részén továbbra is békében élhetnek az emberek – vallotta az altábornagy. Ruszin-Szendi Romulusz büszkeségét fejezte ki, amiért az állomány példát mutatott egy béketámogató műveletben.
– Itthon pedig a legfontosabb dolgunk, hogy támogassuk a Magyar Rendőrség és a Belügyminisztérium munkáját, és teljesíteni tudjuk az alaptörvénybe foglalt feladatunkat: védjük meg a magyar embereket, védjük meg Magyarországot. De közben készülnünk kell a legrosszabbra. A szomszédban háború van. Nem engedhetjük meg, hogy ha bármelyik irányból eszkalálódik ez a helyzet, akkor a Magyar Honvédség ne legyen kész ellátni ezen feladatokat. Ezért számítunk a katonák szolgálatára a keleti és a déli határon mindaddig, amíg ez a veszélyeztetettség fennáll Magyarországgal szemben – mondta.
HL