2022.04.20. 13:46
Átadták az ország első Ronald McDonald Családközpontját Debrecenben
A létesítmény a kórházi közegből kiemelve a gyermekek lelki gyógyulását segíti, illetve biztosítja az együtt töltött időt a szülőkkel.
Forrás: Czinege Melinda
Országosan elsőként Debrecenben adták át a Ronald McDonald Gyermeksegély Alapítvány Családközpontját szerdán délelőtt.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikájának korábban használaton kívül álló tetőterében nappali, konyha, étkező, és játékkuckó is helyet kapott. A 170 négyzetméteres területű padlásteret teljesen átalakították, a liftet még egy szinttel kibővítették, mivel akadálymentesítésre is szükség volt. A több mint 120 millió forintos támogatási összegből létrehozott központban minden nap dedikált személyzet lesz jelen.
A központ ünnepélyes átadóján dr. Ablonczy László, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet Gyermekszív Központjának osztályvezető főorvosa, egyben az alapítvány szakmai elnöke köszöntőbeszédében elmondta, az alapítvány célja, hogy egy családközpontú ellátást emeljen be a gyógyászatba.
– A gyerekek gyógyulásában sokat segít, ha a szülő vagy a testvér a közelben tud lenni. Sokféle koncepció felmerült, hogyan lehet ezt kivitelezni.
Olyan egyedi megoldásokat próbálunk alkalmazni, ami az adott körülményeknek megfelel. A most kialakított Családközpont illeszkedik az egyetem hagyományaihoz és képéhez is
– mondta. Ablonczy László szerint egy olyan barátságos helyet sikerült kialakítani, ahol a gyerekek jól érezhetik magukat a családjukkal együtt. Szerencsés megoldásnak nevezte, hogy a központ kiemelkedik a betegtérből. Szemben azokkal a megoldásokkal, amikor a családtagokat a betegtérben helyezik el, itt a gyerekek rövid időre kiszakadhatnak a kórházi közegből.
Papp László örömét fejezte ki, hogy az alapítvány Debrecent választotta az első központ létrehozására, valamint kiemelte a klinika nyitottságát, hogy otthont adott egy fejlesztésnek, amely elősegíti a gyermekek hatékony és gyors felépülését.
– Szülőként az ember azon imádkozik, hogy ne legyen szükség arra, hogy a gyermekklinikával kapcsolatba kelljen kerülni gyermekei révén. Azonban az élet hozhat olyan helyzetet, amikor szükségessé válik az a szakmai tudás és elhivatottság, ami a gyermekklinika dolgozóit jellemzi. Egy ilyen helyzetben az sem mindegy, milyen közeg fogadja a gyermeket. Lényeges, hogy egy olyan környezet vegye körül, amely lelkileg és mentálisan is meg tudja erősíteni a gyógyulás folyamatát. És abban is biztos vagyok, hogy ezt a szülők közelsége is segíteni fogja – fejtette ki a polgármester.
– A Gyermekgyógyászati Klinika a pandémia idején is egy nagyon magas színvonalú betegellátást biztosított a kelet-magyarországi régió centrumintézményeként is – mondta Szabó Zoltán. A Klinikai Központ elnöke köszönetet mondott a dolgozóknak és a vezetőségnek az odaadó munkájukért. Valamint örömmel fogadta a központ létrejöttét, ahol a beteg gyermekek a szülőkkel lehetnek a gyógyulás periódusában, és segíthet abban, hogy mihamarabb egészségesen távozhassanak otthonaikba.
Átadták az első hazai Ronald McDonald Családközpontot Debrecenben
Vadnai Ágnes, az alapítvány kuratóriumának elnöke fontos célnak tartja, hogy egyetlen gyermeknek se kelljen magányosan végigküzdenie egy betegséget. – Úgy gondolom, egy gyönyörű misszió együtt tartani a családokat, közel tartani azokat, akik egymást tudják támogatni egy nehéz helyzetben, ami nemcsak a gyerekeknek, hanem az értük aggódó családtagoknak is emberpróbáló.
Ez a küldetés nagyon szép és inspiráló, de a megvalósulásához nagyon sok mindenre szükség van. Szerencsére adott az a csapat, aki a misszióból akciótervet hoz létre.
A kuratóriumot egy olyan támogató közeg – szakmai közösségek, magánszemélyek, üzleti partnerek – veszi körbe, akik a tervektől a létrehozásig képesek segíteni. Ezek az emberek hisznek ebben a küldetésben, és velünk együtt hajlandóak akár a lehetetlennel szemben is egy nemes ügyért síkra szállni – fejtette ki az elnök.
HL