2022.04.20. 07:00
Rugalmasabb lesz a város „zöld” díja
A kibővített, naprakésszé tett vállalásokon alapuló „Fenntartható Debrecen” díj kiegészülne a Fenntartható Debrecen Nagydíj elismeréssel.
Balázs Ákos
Forrás: Molnár Péter
Új koncepció alapján ítélnék oda a debreceni önkormányzat közgyűlése által alapított „Fenntartható Debrecen” címet, ha Balázs Ákos alpolgármester javaslatára igennel szavaz a testület csütörtökön.
„Debrecen önkormányzata kiemelt figyelmet fordít a környezetvédelemre és számos olyan beruházást valósított meg, amely a város ökológiai lábnyomának csökkentését célozza. Ehhez kapcsolódóan Debrecen épített és természetes környezetének megóvása, fejlesztése, a környezettudatos szemlélet kialakítása érdekében magas színvonalú, kiemelkedő értékű munkát végző, a környezettudatos működést és a fenntarthatóságot szem előtt tartó gazdálkodó szervezetek elismerésére a közgyűlés 2019-ben „Fenntartható Debrecen” cím elnyerésére irányuló pályázat kiírásáról döntött” – emlékeztet az előterjesztés.
Azok a gazdálkodó szervezetek nyújthattak be pályázatot, akik vállalták az egyszer használatos műanyagtermékek mellőzését, valamint a környezet megóvása érdekében teendő intézkedések közül – a pályázati kiírásban meghatározott legalább két kategóriában – további vállalást tettek.
Az egyes egyszer használatos műanyagtermékek forgalomba hozatalának korlátozásáról szóló, 2021. évi kormányrendelet hatályba lépésére tekintettel, valamint a korábbi pályázati kiírásban foglalt vállalások kiegészítése érdekében, a nyomonkövetés újragondolása iránti igények alapján a „Fenntartható Debrecen” cím új koncepcióját dolgozták ki.
Az új koncepció lehetőséget teremt a pályázattal kapcsolatos ügyintézői munkaszervezés egyszerűsítésére azáltal, hogy a pályázatok a vállalás alapú elismerés helyett megvalósítás alapúvá válnak, valamint kettő helyett egy körössé alakul a pályázatokkal kapcsolatos dokumentáció.
A jövőben a jelentkezők a pályázaton ugyanolyan eséllyel indulhatnak azáltal, hogy bővül a választható zöld intézkedések köre. Továbbá a megvalósított intézkedés nagyságához igazodna a pontozás mértéke, ugyanis egy teljes épületenergetikai beruházás nem egyenértékű egy darab fa elültetésének értékével. A kevésbé ambiciózus pályázókat is díjazhatnák, mivel a meghatározott minimális ponthatárt elérő közösség is elismerésben részesülhet.
Balázs Ákos szerint az új koncepció presztízs szintűvé emelné a díjat és a lehető legtöbb zöld intézkedés megvalósítására sarkallná a pályázókat azáltal, hogy minden évben kihirdetnék a Fenntartható Debrecen Nagydíjat is, melyet a tárgyév legtöbb ponttal pályázó közössége nyer meg és vehet át ünnepélyes átadó keretében.
A pályázat számos, a pályázó által megvalósítható zöld intézkedést ismerne el. Így például a munkavállalók természet- és/vagy környezetvédelemmel kapcsolatos képzését; ha a cég elősegíti dolgozóinak kerékpárral vagy közösségi közlekedési eszközökkel történő munkába járását; ha telephelyén lehetőséget biztosít a munkavállalói számára szezonális, friss zöldségek termesztésére. Továbbá ha zöldfelületet alakít ki, vagy a meglévők méretét növeli székhelyén; faültetéssel járul hozzá a város levegőminőségének javításához. Értékelhető, ha denevérodúkat helyez ki a debreceni telephelyén, vagy vállalja madárodúk, mű-fecskefészkek, madáretető és madáritató kihelyezését és gondoskodik a madarakról, vagy éppen gyűjti és hasznosítja az esővizet. Ha papírmentesen végzi mindennapi tevékenységét, környezettudatos higiéniai eszközöket alkalmaz, vagy épületenergetikai fejlesztéseket valósít meg.
A pályázatok elbírálása és a döntés meghozatala továbbra is a Környezetvédelmi és Városfejlesztési Bizottság hatáskörében marad. Az elismerésekkel pénzjutalom nem jár.
HBN