2022.07.11. 08:00
Ez ám a vendéglátás: helyben adja a szállást, sőt, ki is pengeti
Az biztos: Pocsajon műsoros vacsorát kapnak Balázs Mihály vendégei.
Forrás: Kiss Annamarie
A falusi turizmusról és annak fellendüléséről sok szó esett az elmúlt időszakban. Elmerenghettünk azon, milyen turistaként végigvágtázni egy csendes kis falun, végigjárni a helyi nevezetességek sorát, megismerni a település ízeit, gazdagságát, s ugyanígy ráeszmélhetünk ott élőként, hogy miféle értékek rejlenek a szomszédunkban. Arról viszont kevesebb szó esett, hogy milyen lehet ez a másik oldalról nézve. Pocsajon erre egy egészen különleges példát ismertünk meg.
Balázs Mihály és felesége, Balázsné Kanalas Angéla immár kerek húsz esztendeje foglalkoznak vendéglátással a megyei községben. A Sinka Miska vendégházat viszik, de nem akármilyen módon: aki ide belép, muzsikaszó nélkül biztos nem távozik, na és a gyomra se marad jóféle házi koszt nélkül. A házaspár már ezzel is, de ezen túl is sokféle módon játszik jelentős szerepet a település kulturális életében. Kíváncsiak voltunk, hogy mindez hogyan is alakult ekképpen, Balázs Mihály pedig megosztotta velünk történetét.
Két szerelem borult bimbóba
A házaspár nagy örömmel fogadott bennünket, majd invitált a vendégházba. A házigazda vállára vette fekete tokba csomagolt hangszerét – így már sejthettük, produkcióból sem lesz hiány. A fák árnyékában meghúzódó házban aranyszín stafírung láda fogad. Míg Angéla a fotóriporterünknek mutatja meg a ház minden zeg-zugát, addig Mihálytól megtudjuk, citerázni már gyermekkorában megtanult. Csík István tanítványaként a Pocsaji Diák Citeraegyüttesben játszott 14 éves koráig. Aztán „kinőtte” az efféle hóbortot, tanulni ment, szakmát szerezni. Évek teltek el, dolgozni kezdett és megismerkedett Angélával. Az esküvő ’80-as évek közepén következett, – és mint megtudjuk – ebben az időszakban két szerelem is kibontakozhatott. Mihály nemcsak az ifjú feleség mellett kötelezte el magát, a népzene is szerves része lett az életnek (ezúttal végleg). Ebben pedig nagy szerepe volt az anyósának, Kanalas Józsefnének is, aki – mint kiderült – adatközlő volt, és Bencze Lászlóné dr. Mező Judit, a környék jelentős népdalgyűjtője tőle is temérdek dalt gyűjtött. Összesen mintegy 1200 csodálatos dallam kötődik az anyóshoz, 150 pedig azóta egy gyűjteményes könyvben kapott helyet.
Bejártuk a Sinka Miska vendégházat
Fotók: Kiss AnnamarieKözösséget akartak építeni
Az esküvő után nem sokkal megszületett az Esztári Lakodalmas formáció, amit be is mutattak, de amint lement az előadás, hiányérzetük maradt a fellépőknek. A formációban sokan voltak fiatalok, és buzgott bennük a vágy a folytatásra, a közösség építésére. Mihály elmondta, hogy Vajasné Ragályi Edittel karöltve először néptáncolni kezdtek, ez a lépés azonban nem hozta a várt ritmust, egyhamar a sarokban végzeték a cipők, csizmák. A kudarca fulladt projekt azonban nem vágta félbe a lelkes csapat lendületét: megalakult az Esztári Pávakör. Az immár zenével foglalkozó együttes hamar minősítést szerzett, majd több mint 25 évig működött. A jubileum alkalmából, 2005-ben a helyi önkormányzat megajándékozta Balázs Mihályt egy Gáts-citerával, ez a hangszer került elő a vállra vett tokból ottjártunk alatt.
A Pávakör tagjainak kiöregedésével új formáció, a Berettyó Trió alakult, ami azóta Berettyó Népzenei Együttes néven fut. A három tag (Mihály és felesége, valamint Vajasné Edit) egyre inkább elmélyedt a népművészeti örökségünkbe. A Millennium környékén azonban már nemcsak a maguk javára akartak ezzel foglalkozni, a gyűjteményt közkinccsé akarták tenni. – Úgy gondoltam, ehhez az kell, hogy megálljanak itt a vendégek. Leüljenek egy vacsorához, beszélgessünk kicsit, és hallgassák meg azt a muzsikát, ami a miénk – idézte fel a népzenész. Ötletből nem volt hiány, végül pedig egy részben önkormányzati, részben egyházi tulajdonú terület megvásárlásával hozta létre a vendégházat Pocsajon. Tíz évébe került, de már kéktúra jelzés is díszeleg a ház falán. A betérők elé az asszony töltött káposztáját tálalják, majd a házaspár ízelítőt ad a helyi népzenei kincsből a jó falatok mellé. Ha kenyér sül, akkor az biztos kemencében, és csak a Mihály keresztanyjának receptje alapján.
Lovasszekérrel a faluban
Az, hogy a vendéglátás mellett helyben alakítottak lehetőséget a zenetanulásra, annak köszönhető, hogy a vállalkozás valamelyest mégis röghöz kötötte a családfőt. Mivel nem volt lehetősége hosszabb-rövidebb időre más településre táborba utazni, és ott magasabb tudásra szert tenni, Pocsajon hozott létre citerás találkozót, majd tábort. Mára felnőtt egy olyan generáció, akik ebben a táborban tanultak meg zenélni. Az asszony közben nevetve meséli: bizony volt olyan év, amikor nem jelentkeztek annyian gyerekek, hogy elindulhatott volna a tábor, de a férje nem akarta feladni, inkább összecsődítette a család apraját, a rokongyerekeket taníttatta citerázni. A helyi kulturális életnek tehát nagy lendületet adott a Balázs család, s a faluról is szívesen mesél a vendégeinek a családfő. Ha teheti lovasszekérrel járja be turistákkal a települést, megosztva minden tudnivalót a helyi tájházról, a templomról. Vagy épp vendégmunkásoknak tanít népdalokat az esti vacsora után.
A beszélgetésünk végén – talán nem is meglepő módon – minket is citeramuzsika indított útnak, a házaspár megörvendeztetett bennünket tudásuk egy szeletével, népi örökségünk apró magjával.
BBI