Debreceni Egyetem

2022.10.22. 10:42

Mi lesz az energiaválság vége? Erről is beszélgettek a debreceni hallgatókkal

Mesteroktatók ültek egy asztalhoz a szerdai rendezvényen.

Forrás: unideb.hu

Az energiaszektor működéséről, az európai energiapiac mechanizmusairól, az egységes szabályozásáról, a hazai energiaszektor aktualitásáról és az energiaválság várható kimeneteléről beszélgettek a hallgatókkal a Debreceni Egyetem Mérnöki és Üzletfejlesztési Innovációs Intézetének mesteroktatói szerdán az intézmény Böszörményi úti campusán – közölte a hirek.unideb.hu.

Ascsillán Endre, a Mérnöki és Üzletfejlesztési Innovációs Intézet (MÜZLI) vezetője, a GE közép kelet-európai alelnöke, Lencsés Gergő, a GE Power globális értéklánc volt vezetője, Bertalan Zsolt, az MVM Zrt. csoportszintű technológiai és innovációs igazgatója, valamint Dezső Attila, a Kúria közbeszerzési jogelemző csoportjának tagja a MÜZLI mesteroktatói, akik több évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkeznek a gazdasági szektorban és energetikai iparban.

Bertalan Zsolt és Lencsés Gergő bemutatta a globális energiapiac működését, valamint az energiatermeléssel szemben támasztott infrastrukturális követelményeket. Dezső Attila az energiaszektor szabályozási dilemmáiról, míg Ascsillán Endre az energiaválság gazdaságra és társadalomra mért közvetlen hatásairól beszélt a MÜZLI szerdai interaktív eseményén.

Forrás: unideb.hu

Lencsés Gergő az energetikai válság geopolitikai jellegét hangsúlyozta, kitérve az európai energetikai piac egységes szabályozásának lehetőségeire, valamint rámutatott a földgázpiac kereseti és kínálati oldalán meglévő ellentmondásokra. Kiemelte, hogy az európai energiarendszer jelenlegi helyzetének az orosz-ukrán konfliktus mellett számos oka van.

Ascsillán Endre a válság következményeivel kapcsolatban arról beszélt, hogy azok várhatóan begyűrűznek a hazai kis- és középvállalkozói szektorba, az erős külföldi tőke pedig átalakulást hozhat a gazdaság szerkezetében.

Bertalan Zsolt szerint

a hazai energiapiacon jelenleg dinamikus átalakulás és súlypontáthelyezés figyelhető meg a fogyasztói oldalon.

Az alternatív energiaforrások integrálása az energiahálózatba pedig összetett feladat az energiabiztonság fenntartása, valamint a szolgáltatás kiegyensúlyozottságának megtartása mellett.

Dezső Attila az energiaszektor szabályozása kapcsán kifejtette, hogy a jog nem alkalmazható megoldásként globálisan. Az Európai Unióra vonatkozó jogszabályok korlátozottak, és a világpiacra vonatkozó kötelező érvényű szabályozást pedig nem lehet létrehozni.

A mesteroktatók a pódiumbeszélgetésen egyöntetűen egyetértettek abban, hogy az energiaválság hatásainak mérséklésére az egyén szintjén szükség van a fogyasztók tudatosságára, illetve a hazai energetikai rendszer ismeretére, a tájékozottságra. Utóbbihoz hozzátartozik, hogy a családok felmérjék ingatlanuk földgáz-, illetve villamosenergia-igényét, hiányosságait és ennek megfelelően kezdjünk energetikai fejlesztésbe vagy éppen átépítésbe.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában