Beruházás: akkumulátorgyár

2023.01.30. 11:30

Lesz áram a CATL vezetékeiben

A szakemberek szerint biztosítva lesz a szükséges energia az akkugyárhoz.

Nagy területre építkeznek majd; a tárgyalások már folynak az energiabeszerzésről

Forrás: Napló-Archív

Folyamatosan napirenden van nemcsak a helyi, hanem az országos sajtóban is a debreceni akkumulátorgyár jövője. A témában két közmeghallgatást is tartottak a cívisvárosban, ám mindkettőn elszabadultak az indulatok, a legutóbbin például egy nőt is megütöttek. A szakemberek így nem, vagy alig tudták kifejteni az álláspontjukat. A vízellátás kérdése mellett sokakat foglalkoztat az is,  hogy honnan tudják majd a gyár áramigényét fedezni.

– Az áramellátás kérdése két részből áll; egyrészt meg kell teremteni az infrastruktúrát a Déli Ipari Parkban, hogy a betelepülő vállalkozások energiához jussanak. A Debreceni Infrastruktúra Fejlesztő Kft. ezen dolgozik – tudatta érdeklődésünkre Kun Ferenc, a Kft. ügyvezetője. Emlékeztetett rá, hogy a szükséges beruházás kapcsán kormányhatározat is született, az állam erre a fejlesztésre forrást biztosít. – A munka zajlik, jelenleg az elosztói és átviteli engedélyesek megbízásából a tervek készülnek. Az áramellátás másik része már piaci kérdés: az, hogy az energia honnan és hogyan kerül majd bele az elkészült rendszerbe. Már most is van egy energiamixe az országnak: a fogyasztás egy részét belföldi termelésből, a többit importból fedezi. Nyilván, ha a fogyasztásban növekedés van, akkor ezen források felhasználásával fogják a jövőben is biztosítani a kereskedők a szükséges áramot – mondta.

A Déli Gazdasági Övezet – Debrecen lakossági ellátásától független – áramellátásáról több kormányhatározat is rendelkezik. Szilágyi Balázs, a CATL közügyekért felelős vezetője a Hajdú Online érdeklődésére elmondta, az európai piac képes biztosítani a CATL elektromos áramigényét. Hozzátette: a 2024-ig megépíteni tervezett gyáregység átlagos áramfogyasztása várhatóan 80 MW lesz, tehát lényegesen kevesebb, mint a paksi erőmű kapacitása, melynek összteljesítménye 2000 MW. Arról, hogy melyik erőmű szolgáltatja majd a villamosenergiát, mindez mennyibe kerül majd és milyen forrásból fogják fedezni, Szilágyi Balázs elmondta, jelenleg is folyamatban vannak az energiavásárlási tárgyalások. – A gyáregység épületeinek tetőszerkezetére napelemeket tervezünk, folyamatban van külső naperőmű forrás bevonása energiaellátásunkba, a CATL a lehető legnagyobb mértékben megújuló energiaforrások bevonására törekszik – tette hozzá. Szilágyi Balázs azt is hangsúlyozta, hogy a lakosságot nem veszélyeztetheti a jövőben a CATL áramfogyasztása.

SzT

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában