2023.04.04. 10:54
Lukács Dénes 48-as tüzérezredesre emlékezett Nádudvar, még a 106 éves dédunoka is üzent
A honvéd emlékét, sírját, emlékművét egyaránt méltón ápolja, gondozza a település.
Lukács Dénes leszármazottjai és a nap előadói
Forrás: Marján László
1868. április 1-jén Nádudvaron hunyt el Lukács Dénes honvéd ezredes, az 1848-49-es honvéd tüzérség főparancsnoka. Ezen alkalomból méltó megemlékezést szerveztek a Nádudvari Látogatóközpontba szombatra.
A Nádudvari Települési Értéktárba felvett érték lett a közelmúltban Lukács Dénes élete és munkássága, valamint a nádudvari katolikus temetőben található Lukács Dénes és a Lukács család sírjai. Ezen értéktár bizottság elnöke, Maczik Erika polgármester megemlítette: személyes emlékei is vannak: már gyermekkorában gyakran jártak a katolikus temetőbe saját őseik hantjaihoz, s ott gondozták Lukács Dénes sírját is. Akkor tanulta meg édesapjától: a hőseinkről is meg kell emlékeznünk! A Lukács család jelenleg is élő tagjaival évek óta ápolja a kapcsolatot. Városi szinten is igyekeznek méltó emlékezést adni a szabadságharcot követően Nádudvaron élő tüzérezredeshez, ezt jelzi a látogatóközpontban álló életnagyságú viaszszobor is. Élete, munkássága példamutató a magyarságnak, a nádudvariaknak. Ő adta a magyarságnak az első földgömböket is.
Dr. Kedves Gyula hadtörténész, ezredes elmondta, hogy jó, ha a kisközösségek megtalálják saját hőseiket. Lukács Dénest ő is jellemteljes embernek nevezte, majd hadtörténészi szemmel közelítette meg az ő életútját.
Ezután részben a hadtörténész szavaira is reagálva Lukács Dénes leszármazottjai személyes családi történeteiket, relikviáikat osztották meg a kegyelettel emlékező nézőközönséggel. Neves ősük a későbbi uralkodót, Ferenc Józsefet – a família legendáriuma szerint – hadi tudományokra és lovaglásra is tanította.
Telefonon még a 106 éves Gizi néni, Lukács Dénes dédunokája is bekapcsolódott az emlékezésbe, aki csak azét nem volt jelen személyesen, mert éppen influenzás, de pár éve már járt itt.
A nap folytatásaként a Kincsesházban folytatódott az emlékezés, amely a katolikus temetőbeli koszorúzással zárult.
Marján László