2023.10.25. 12:38
Jelentősen korszerűsödött több vármegyei település szennyvízelvezető rendszere
Hajdúnánáson, Hajdúdorogon, Létavértesen, valamint Tégláson és Hajdúhadházon is javult a lakosok komfortérzete.
Csáfordi Dénes beszélt Hajdúhadház szennyvízhálózatának fejlesztéséről
Forrás: Molnár Péter
A Széchenyi 2020 program keretében Hajdúnánás és Létavértes, valamint tizenegy további önkormányzat – köztük Hajdúhadház, Hajdúdorog és Téglás – mintegy 12 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert el az „Északkelet- Magyarországi szennyvízelvezetési és -kezelési fejlesztés 1. (ÉKMO 1)” elnevezésű projekt megvalósítására.
A beruházások során Hajdú-Bihar vármegyében rekonstruálják Hajdúhadház és Téglás települések szennyvíztisztító telepét, valamint bővítik azok csatornahálózatát, továbbá bővítik és korszerűsítik Hajdúnánás-Hajdúdorog és Létavértes agglomerációk szennyvízhálózatát és szennyvíztisztító telepét.
Másfél évtizede tervezett fejlesztés ért révbe
– Hajdúhadház szennyvízhálózata fejlesztésének tervezését még 2007-ben kezdte el az önkormányzat, azonban forrás csak később lett hozzá, mellyel elindulhatott ez a projekt. A szennyvízhálózat-fejlesztés minden település számára létkérdés – mondta Csáfordi Dénes, Hajdúhadház polgármestere a projektről szóló tájékoztató eseményen, október 25-én. Hozzátette, a kivitelezés befejeződött, a pályázatban tett vállalásokat teljesítették, a hálózat és a Téglással közösen üzemeltetett szennyvíztisztító telep megfelelően működik.
Többtíz kilométer szennyvízvezeték épült
A folytatásban Garda Szabolcs, Hajdúhadház önkormányzatának műszaki referense ismertette a projekt műszaki paramétereit. – A Hajdúnánás-Hajdúdorog agglomeráció eredetileg is rendelkezett szennyvízelvezető hálózattal és közös szennyvíztisztító teleppel, azonban az utóbbi nem tudta teljesíteni a tisztított szennyvízre vonatkozó határértékeket – ismertette az előzményeket.
A kivitelezés során több mint 600 ingatlan szennyvízrákötése vált megoldottá, valamint Tedej településen is kiépült szennyvízelvezetés. Több mint 9,5 kilométer vezeték épült.
A projekt kezdetén csak Létavértes központi része volt csatornázott, ezért a kivitelezés során a meglévő szennyvíztisztító telep korszerűsítése mellett több mint 34 kilométerrel bővítették a település csatornahálózatát. A Hajdúhadház-Téglás agglomeráció fejlesztése kapcsán a két város közös szennyvíztelepének és csatornahálózatának bővítése történt meg, mellyel több mint 630 ingatlan szennyvízhálózatra való rákötése vált megoldottá.
A projekt része volt továbbá Tunyogmatolcs és térsége csatornaművei építésének II. ütemének kivitelezése és Balkány város szennyvízelvezető és szennyvíztisztító rendszereinek kiépítése is.