2023.12.04. 12:42
Papp László: „A gazdasági folyamatokat kontroll alá vonjuk!”
Az ellenőrző rendszer feladata a várost érő környezeti hatások folyamatos ellenőrzése, és az adatok értékelése.
Elkészült a Debreceni Környezeti Ellenőrző Rendszer stratégiai dokumentuma, még a következő évben elindulhat a rendszer működése. A részletekről Papp László polgármester beszélt
Forrás: Molnár Péter
A város környezetének megóvása érdekében hosszú távon, folyamatosan működő ellenőrző rendszert hoz Debrecen önkormányzata és a Debreceni Egyetem. Az erről szóló együttműködési megállapodást még idén áprilisban írták alá a felek. A projekt első mérföldköve, a Debreceni Környezeti Ellenőrző Rendszer (KER) stratégiai alapdokumentuma elkészült, amelyet december 4-én ismertettek a Református Kollégium Oratóriumában.
Debrecenben az elmúlt két és fél évtizedeben, de különösen az elmúlt években egy igen intenzív fejlődési folyamat indult. Ezen folyamat kezdete óta célunk – s erre törekszünk is –, hogy ez a fejlődés a debreceni polgárokat, valamint az agglomerációban és a régióban élőket támogassa, egy jobb életet biztosítson számukra. De célunk az is, hogy ez a gazdasági fejlődés ne járjon semmilyen hátránnyal, így arra a környezetre, természetre sem, amit örökül kaptunk
– hangsúlyozta köszöntőjében Papp László, Debrecen polgármestere.
A városvezető rámutatott, a fenti célok érdekében komoly szövetség alakult, s működik együtt: a polgármesteri hivatal, az önkormányzat szakemberei, a Zöld Munkacsoport tagjai és a Debreceni Egyetem professzorai azon dolgoznak, hogy a város jó irányba fejlődjön.
Kontroll alatt a debreceni gazdasági folyamatok
A januári közmeghallgatáson tettem egy ígéretet: a gazdasági folyamatokat kontroll alá vonjuk. Erre egyrészről garanciát jelentenek a jogszabályok, továbbá az, hogy minden vállalkozás kötelezett egy belső ellenőrző rendszer működtetésére. De reális az igény egy független rendszer működtetésére is
– mondta Papp László. Ez utóbbi a KER, amely egy tudományos alapokon nyugvó, megfelelő szakértelemmel előkészített projekt, amely lefedi a város egész területét.
A munkacsoportok kijelölték azokat a megfigyelési pontokat, melyek által a KER biztosítja a teljes várost lefedő ellenőrzést. Külön munkacsoport felel a levegő, a víz, a talaj, valamint a biodiverzitás folyamatos ellenőrzéséért. Emellett az információs technológiai rendszerek működtetésére és a jogszabályoknak való megfelelésre is külön munkacsoport állt fel, s működik. – Amikor a kormány júliusban a második debreceni fejlesztési programról döntött, akkor az kiterjedt arra is, hogy a megfelelő forrás rendelkezésre álljon, hogy 2024-ben elinduljon a KER kiépítése. Még azelőtt, hogy a nagyobb ipari létesítmények megkezdik termelésüket – tette hozzá Papp László.
Objektív tényeken, adatokon alapuló információk
Nem kérdés, hogy a tudományt a lakosság szolgálatába állítsuk, valamennyi munkatársunk örömmel állt a feladat mellé. A KER a debreceniek életminőségének javítása érdekében folyamatosan tud megbízható adatokat nyújtani
– hangsúlyozta Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke. Mint fogalmazott, a tudomány semleges, objektív tényeken, adatokon alapuló információkkal szolgál. – A mai világban fontos, hogy az emberi élet minőségét garantáló ökoszisztémák megmaradjanak, a biodiverzitás fennmaradjon. Ez a város pedig tesz azért, hogy élhető jövő legyen. Ehhez járul hozzá ez a régiónkban is egyedülálló ellenőrzési rendszer – tette hozzá.
Kósa Lajos, a térség országgyűlési képviselője, Debrecen korábbi polgármestere egy történelmi példán keresztül szemléltette, hogy milyen hatással van egy adott település életére, ha visszautasítja a fejlődési lehetőségeket. – A 19. század elején, a vasútfejlesztések korszakában, Szabolcs vármegye székhelye Nagykálló volt. A helyiek azonban ellenezték a vasútvonal kiépítését. Így a vasút Nyíregyháza irányában épült meg. Láthatjuk ma ennek az eredményét. A haladást, fejlődést az szolgálja, ha támogatjuk és nem fékezzük – mutatott rá.
Hallgassunk a tudósainkra!
A honatya beszédében kiemelte, vitathatatlan tény, hogy a megújuló energiaellátásnak kell meghatározó szerepet szánni Magyarországon, ugyanis sem földgáz-, sem pedig kőolajlelőhelyekkel nem rendelkezünk.
De a zöldenergiát nem csak termelni, tárolni is kell, s ebben az akkumulátorgyártásnak kulcsszerepe van. Az akkumulátorokat viszont úgy kell előállítani, hogy az ne veszélyeztessen senkit
– hangsúlyozta. Az akkumulátorgyártást ellenzőkre reagálva megjegyezte, a gyógyszergyártás is különböző veszélyekkel jár, mégse akarja senki bezáratni a gyógyszergyárakat.
– A város vigyáz a lakóira, itt nem lehet semmi olyat csinálni, ami a helyiek életét veszélyeztetné. Természetesen minden kétkedőt, ellenzőt nem lehet leszerelni, de javaslom, hallgassunk a tudósainkra – mondta Kósa Lajos.
Többfrontos együttműködés a Debreceni Egyetemmel
Balázs Ákos, a KER kidolgozásáért felelős bizottság elnöke, Debrecen alpolgármestere úgy fogalmazott, csak az elnökség több mint 34 alkalommal ülésezett a munkacsoportokkal az elmúlt hónapokban.
Debrecen 2019-ben új környezetpolitikát hirdetett, amelynek alappilléreit adják a helyi tudásra való támaszkodás és a Debreceni Egyetemmel történő szoros együttműködés. Együtt dolgozunk több projekten, köztük a Környezetvédelmi Program elkészítésén, amelynek fontos része lesz biztonságunkat, jóllétünket szolgáló KER
– emelte ki Debrecen alpolgármestere.
Az eseményen a KER kidolgozásában résztvevő munkacsoportok képviselői mutatták be az egyes területek céljait, feladatait és működését.