2024.01.29. 14:47
Újabb klinikákra látogatott el az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriuma
Többek között az Onkológiai és a Sportegészségügyi Klinika működéséről, eredményeiről és terveiről is tájékozódtak.
Kossa György kuratóriumi elnök
Forrás: unideb.hu
Újabb klinikai egységeket keresett fel a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriuma. A testület tagjai a klinikák működéséről, eredményeiről, terveiről tájékozódtak. Az elmúlt napokban a DE KK Onkológiai Klinikáján, a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikán, az Onkoradiológiai Klinikán, valamint a Sportegészségügyi Klinikán tett látogatást a kuratórium – számolt be a hirek.unideb.hu.
Kossa György kuratóriumi elnök a klinikákon tartott előadásában kiemelte a fejlődő intézményi infrastruktúrát, a kiválóságokat támogató ösztöndíjrendszert, az egyetem komplex szervezeti felépítését, a rangsorokban betöltött kiemelkedő eredményeket, a magánegészségügyi rendszer kialakításának fontosságát, és azt is, hogy a klinikák szerepe megkerülhetetlen az egyetemen.
- A Debreceni Egyetem az autonómia révén független gazdálkodási szervezetté vált, a döntéseket saját maga hozza, érdekérvényesítő képessége erős, a fenntartói, az alapítói és a tulajdonosi jogokat is az egyetem gyakorolja. Ezt jelenti az igazi autonómia – fogalmazott Kossa György.
A kuratórium az Onkológiai Klinikára is ellátogatott, ahol Árkosy Péter Ferenc igazgató bemutatta a klinika szervezeti felépítését és szakmai tevékenységét. Mint mondta: jövőre huszonöt éves lesz a debreceni onkológiai ellátás, mely három telephelyen működik a városban.
Rengeteg az innováció a kardiológia területén
A Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikán évente mintegy nyolcvanezer járó- és tízezer fekvőbeteget látnak el. Tevékenységének kiemelt feladata a kardiológiai intervenciók elvégzése, amely különböző szívkatéteres technikákat, illetve eszközbeültetéseket foglal magában.
- A gyógyszereket folyamatosan fejlesztik, egyre modernebb készítmények jelennek meg a piacon. Vannak azonban olyan esetek, amelyeknél a gyógyszer nem elég, intervencióval kell segítenünk a betegeken. Az eszközös beavatkozások is rohamosan fejlődnek, rengeteg az innováció.
Az a célunk, hogy ezeket az újdonságokat a legrövidebb időn belül elhozzuk a klinikára.
Ezek az új eljárások az operáló orvosi-szakdolgozói teamtől komoly technikai felkészültséget és jelentős műszerezettséget igényelnek, amely a klinikán rendelkezésre áll. Az elmúlt öt évben húsz új eljárást vezettünk be intézményünkben – ismertette Csanádi Zoltán, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika igazgatója.
A kuratórium az Onkoradiológiai klinikán is látogatást tett, ahol a legmodernebb technológiával, eszközökkel ismerkedtek meg a testület tagjai. Kovács Árpád igazgató elmondta, hogy a 2019 óta önállóan működő, harminc fekvőággyal rendelkező klinikán országosan egyedülálló színvonalon vizsgálják a betegeket és Európában is példaértékűnek számít a klinika felszereltsége.
Egyre több egyesület keresi fel a SET-et
Az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriuma a Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás Központban (SET) is tartott bejárást, ahol a testület tagjai megtekintették a diagnosztikai egységeket és a fizikoterápiás kezelőket, megismerkedtek azokkal a korszerű eszközökkel, melyek segíthetik a sportolók állapotfelmérését, fejlesztését, sérülésük megelőzését és a terápiát. Szántó Sándor, a Sportegészségügyi Klinika igazgatója elmondta, hogy
mostanra a nagyobb sportklubok is felismerték a SET által kínált lehetőségeket és egyre több egyesület keresi fel az egyetemi központot.
Bács Zoltán kancellár elmondta, hogy a SET hármas funkciót tölt be, hiszen egyrészt itt működik a Sportegészségügyi Klinika, az ÁOK Sportorvosi Tanszéke, valamint a Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás Központ is.
A klinikai látogatásokon Balla György, Győry Kálmán és Szólláth Tibor kuratóriumi tagok, valamint Orbán Ildikó, az alapítvány felügyelőbizottságának elnöke is részt vett.
További részletek az egyetem hírportálján olvashatók.