2024.02.13. 15:56
Idős korban sem késő tenni az egészségért! Hasznos tanácsokkal látták el a debreceni nyugdíjasokat
A természet a világ legcsodálatosabb sportstadionja – ez a Monspart Sarolta idézet fogadta a róla elnevezett Egészséges Életmódért Alapítvány és az Országos Gyalogló Idősek Klubhálózatának közös szervezésű regionális találkozó résztvevőit február 13-án a debreceni Nagyerdei Stadionban.
Az idős gyaloglók előadásokat hallgathattak a mozgás egészségre gyakorolt hatásáról
Forrás: Molnár Péter
– Hány éves korától idős valaki? – tette fel a kérdést megnyitó beszédében Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke, aki elmondta, letörten vette tudomásul, amikor a szervezők erre a kérdésre azt mondták neki, hogy 55 év felett.
Minden nyáron több ezer kilométerre elmegyünk a barátokkal motoros túrára, de úgy tűnik, át kell minősítenünk az eseményt nyugdíjas motoros találkozóra
– jegyezte meg. Kifejtette, azért vállalta a rendezvény fővédnökségét, mert úgy látja, a nyugdíjasok társadalom által beosztott szerepe erőteljesen korlátozott. – A társadalom úgy tekint rájuk, mint akiknek két kérdés körül forog az életük: mennyi a nyugdíj összege és milyen az egészségügyi ellátás színvonala. Nem tartják őket erőforrásnak – fogalmazta meg Kósa Lajos. Rámutatott, hazánkban 2,7 millió a nyugdíjasok száma, ebből 2,5 millió fő 65 év fölötti. A Fidesz alelnöke úgy látja, kínálni kell nekik valamit azon kívül, hogy nézhetik a tévét, megtartani őket aktívnak.
A mozgás ráadásul azért is jó, mert akkor közösségben vagy, lehet beszélgetni, együtt gondolkozni és nem egyedül nézed a Szulejmánt
– részletezte az aktív életmód jelentőségét. Példaként egy veszprémi vendéglátós szolgáltatásról beszélt, amelynek a nyugdíjas tagjai heti pár órás munkavégzéssel még pénzt is kerestek, és olyan közösséget alakítottak ki, amelyik a Veszprémi Egyetemen kurzust indított, maguk választották ki a témákat és a tanárokat is. – Mozogni kell, gondolkodni kell, aktívnak lenni, akkor a társadalom hangulata is megváltozik az idősekkel kapcsolatban – mondta, majd jó sétálást kívánt minden résztvevőnek a 13 órától rendezett szabadtéri gyalogló programra.
Megmozdult Debrecen
Széles Diána alpolgármester, a Mozdulj, Debrecen! alapítója a mozgalom indulására emlékezett vissza köszöntőjében. – Amikor elkészült Debrecen egészségterve, kimutatta, hogy a lakosok 70 százaléka nem mozog rendszeresen. Fél évig zajlottak az előkészületek, amíg összetoboroztuk a szakembereket és azt az önkéntes gárdát, akik szívüket-lelküket teszik a projektbe. Úgy láttuk, hogy adottak voltak az infrastrukturális feltételek, de nem használtuk ki őket. Akkor azt kérdeztük, hol vannak az emberek a kondiparkokból, mára viszont odáig fejlődtünk, hogy minden helyszínen telt házasak voltak az eseményeink – ismertette.
Széles Diána arról számolt be, hogy az indulás óta eltelt két évben összesen 54 ezer embert mozdított meg a mozgalom városszerte, de hozzátette, nem a számok a fontosak, hanem a közösség.
– Mindent a közösség érdekében teszünk, és mindenki, aki itt van, tehet a közösségért – hangsúlyozta az alpolgármester.
A Gondosóra segítséget és biztonságot nyújt
A gyalogló találkozó résztvevői a Gondosóra programról is részletes tájékoztatást kaptak, a kezdeményezést Juhász Roland, szakmai vezető ismertette. Prezentációjában bemutatta, hogy a 65 év fölötti, magyar lakcímmel rendelkező, magyar állampolgárok számára kialakított szolgáltatás ingyenesen igénybe vehető.
Célunk, hogy segítséget és biztonságot nyújtsunk. Ezzel az eszközzel a nap 24 órájában hívható a diszpécserközpont, amely nemcsak vészhívásokat kezel, hanem támogatást nyújt minden váratlan helyzetben, amikor elfogy a gyógyszer, nincsen, aki felaprítsa a tűzifát, vagy leromlik a kazán
– sorolta. Juhász Roland a számokat is ismertette, megtudtuk, hogy 2021 tavaszán 10 ezer készülékkel indultak, ma már 530.016 regisztrált felhasználójuk van – többek között a Korda házaspár is.
– Debrecenben megközelítőleg 43 ezer 65 év fölötti lakik, ebből 14 ezer a regisztráltak száma – tájékoztatott.
– A túlsúly, a cukorbetegség és a magas vérnyomás a szívproblémák kialakulásának első számú okai – mondta Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (Daefi) igazgatója, a Mozdulj, Debrecen! alapítója, aki az egészségügyben végzett több évtizedes munkája alatt számtalan szívet látott nyitott állapotban a műtőasztalon. – Mind felelősek vagyunk az egészségünkért. Monsart Sarolta kérdezte egy korábbi rendezvény időskorú résztvevőit, hogy hol vannak a férjeitek? Megöltük őket, mondta Sarolta, arra célozva, hogy tömjük őket étellel. A nem ízlik, fiam?-jellegű kérdések elhízáshoz vezetnek, mert a nagyvárosban nem mozgunk eleget, hogy ezt mindet elégessük. Saroltához hasonlóan egyszerűen és nyíltan kell erről beszélni – mutatott rá Papp Csaba.
Programok a rendszeres mozgás népszerűsítése érdekében
A találkozó hátralevő részében Módy Tóbiás, a Sportorvosi Tanszék képviseletében tartott előadást a rendszeres mozgás egészségre gyakorolt hatásáról, Monspart Zsolt a Monspart Sarolta Egészséges Életmódért Alapítványról tartott ismertetőt. A prezentálók között felszólalt még Gyurcsik Zsuzsanna vezető gyógytornász, Kovács Kriszta szenior tréner és Kőrösi Judit, a Nordic Walking Debrecen Sportegyesület alapító elnöke. A közös gyalogtúrát 13 órakor kezdték Kőrösi Judit vezetésével, amelyen a résztvevők mozgás közben Papp Csaba egészségügyi információit is hallgathatták fülhallgatón keresztül.