2024.03.01. 18:38
Minden tizedik magyart érintheti ez a népbetegség
Mi a különbség a cukorbetegségek típusai között és kell-e örökre együtt élnünk a betegséggel? Többek között ezekről beszélgettünk Sztanek Ferenccel, a Debreceni Egyetem diabetológus és endokrinológus egyetemi adjunktusával podcaststúdiónkban.
Forrás: illusztráció / MW-archív
A diabetológus arról tájékoztatott, hogy az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség sokban különbözik, más mechanizmussal alakulnak ki, illetve a kezelésük is eltérő, leginkább a magas vércukorszint közös bennük.
Az 1-es típusú cukorbetegség autoimmun betegség, amelynek lényege, hogy a szervezet a saját sejtjei ellen antitesteket termel és ezek károsítják. Inzulin szükséges a vércukorszint egyensúlyban tartásához, illetve rövidebb-hosszabb távon az életben maradáshoz is
– ismertette a diabetológus.
A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásáról elmondta, legszorosabban az elhízással függ össze, bár vannak olyan esetek, amikor normál testsúly mellett is kialakulhat. – Kijelenthetjük, hogy népbetegség. A legutolsó epidemiológiai adatok alapján hazánkban a lakosok 8,6 százaléka érintett, de ez csak az ismert, gyógyszeresen kezelt, 2-es típusú cukorbetegek száma, a nem ismert esetekkel együtt ez akár a 10 százalékot is elérheti. Ennél jóval több az elhízottak aránya, akik hosszú távon veszélyeztetettek – tért ki a számokra Sztanek Ferenc.
A cukor csak a jéghegy csúcsa
Kifejtette, hogy a 2-es típusú cukorbetegséghez relatív inzulinhiány társul. – Általában a betegség felismerésekor még magas az inzulinszint, de legalábbis normális, és a cukorbetegség előrehaladtával csökken le. A betegek ekkor válnak inzulindependenssé, azaz szükségük lesz az inzulinra az anyagcsere helyreállításához – foglalta össze az egyetemi adjunktus. Hozzátette, a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében nagy szemléletváltás történt az elmúlt években. – Az életmódi változtatásoknak és a modern gyógyszeres kezelésnek köszönhetően visszafordíthatóvá vált a betegség. Sajnos a klinikai praxisunkban ezt ritkán látjuk, de példaként tekinthetünk mindenkire, aki ezt eléri és fenntartja – mondta Sztanek Ferenc.
Ezzel szemben az 1-es típusú cukorbetegség visszafordíthatatlan, bár az inzulin felfedezése óta a betegek életminősége és az életkilátása is jelentősen megnőtt, mint fogalmazott. Megjegyezte, ma már egy jól kezelt 1-es típusú cukorbetegséggel teljes életet lehet élni, ha betartjuk az ajánlásokat.
Fontos az életmód, viszonylag szigorú étrendet kell tartani, ügyelni az étkezés időpontjára, a mennyiségére, kulcsfontosságú a napi rendszeresség, a fizikai aktivitás
– sorolta.
A beszélgetésben arra is kitért Sztanek Ferenc, hogy a 2-es típusú cukorbetegség nevében szereplő cukor igazából csak a jéghegy csúcsa, mivel ez egy komplex anyagcsere-betegség, amiben az összes szerv érintett. – A modern személet szerint ez egy energiatúltöltött állapot, azaz a szervezetünkben kórosan magas a raktározott energia mennyisége – mondta. Hozzáfűzte, a kalóriabevitelt úgy érdemes csökkenteni, hogy először megnézzük, mennyi a napi kalóriaigényünk, és utána összevetjük a bevitellel.
A teljes beszélgetést meghallgathatja podcastunkban:
Egészségügyi podcastok
- Mit együnk, igyunk, és mit kerüljünk nagy ívben? Erről is beszélt a debreceni szakember
- Bőrbetegségekről, és azok megelőzéséről kérdeztük a szakembert
- Nem szabad pánikolni, de figyelni kell a jelekre: több millió magyar szenved vesebetegségben
- A változókor egy hosszú időszak a debreceni professzor szerint
haon.hu PODCAST
- Nem lesz több Cucur és Macur-videó? Új projektbe kezd Tóth Szabolcs!
- Következik a Győr, vajon ki lesz az új DVSC-edző?
- Ki legyen az edző a DVSC-nél?
- Horog Máté: "A diákok már akkor pipázni jártak a Nagyerdőre, amikor még azt farkasok lakták"
- H szektor: Nincs mese, győzni kell Fehérváron!