2024.03.20. 15:21
Honnan ered a munkaerőforrás? - a munkaerőpiaci kihívásokról értekeztek
Befektetés a jövőbe – Befektetés a minőségi munkaerőbe címmel tartottak üzleti fórumot Debrecenben. Többek között arra keresték a választ, hogy melyek a hatékony együttműködés formák oktatási intézmények és vállalatok között, milyen megoldások segítik leginkább a munkaerő minőségi utánpótlását.
Skultéti Éva közel telt ház előtt köszöntötte az üzleti fórum résztvevőit
Forrás: Kiss Annamarie
A Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (HBKIK) és Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (DUIHK) közös szervezésű rendezvényének március 20-án, szerdán a HBKIK debreceni székháza adott otthont. A rendezvény fókuszában a hazai munkaerőpiac kihívásai, a vállalatokon belüli tudástranszfer lehetőségei, a harmadik országbeli munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatos szabályozások, illetve a német vállalatok jó gyakorlatok megismerését helyezték a szervezők.
A munkaerőpiac kihívásai a kkv-szektort is érintik
A téma aktualitásáról Skultéti Éva, a HBKIK főtitkára beszélt köszöntőjében. Kiemelte, legutóbbi ülésükön megállapították, hogy a magasan képzett munkaerő iránti kereslettel járó nehézségek egyre inkább begyűrűznek a kkv-szektorba, ezért a szervezet összefogott a Debreceni Szakképzési Centrummal (DSZC), a Vállalkozók Országos Szövetségével (VOSZ) és az EDC Debrecennel, hogy létrehozzák számukra a Jövőkép Expót.
Eddig csak a nagy cégek kaptak rá lehetőséget, hogy a brand képviselőin keresztül bemutatkozhassanak, idén azonban hagyományteremtő szándékkal a kkv-nak is szeretnénk erre teret biztosítani
– mondta. Hozzátette, az ülés másik konklúziója az volt, hogy a jelenlegi kihívásokra a legadekvátabb válasz a minőségi szakképzés, illetve ennek a szakképzett munkaerőnek a megtartása. – A német cégeknél azt látjuk, hogy azok tudják a legeredményesebben megtartani a munkavállalókat, akik saját maguk képzik őket és olyan környezetet teremtenek, amiből nem szívesen távoznak. A kérdés az, hogy ennek a kialakítására kkv-szektorban van-e lehetőség és akarat – vetette fel Skultéti Éva.
Barbara Zollmann, a DUIHK ügyvezető elnökségi tagja megerősítette, valóban kulcsfontosságú az üzleti fórum témája, a kihívásokra a kamarák közötti együttműködés is kínálhat megoldásokat.
A debreceni foglalkoztatottak száma nő
2014-ben sok fiatal azért hagyta el a várost, mert nem talált megfelelő állást. Azóta több 12 milliárd eurónyi befektetői tőke érkezett Debrecenbe és 20 ezer új munkahelyet jelentettek be
– vázolta fel a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetet Pécskay Zoltán, az EDC Debrecen ügyvezetője. A német-magyar partnerség jelentőségét az ügyvezető is kiemelte, mint elmondta a DUIHK-nak köszönhetően került kapcsolatba a város a svájci Sensirionnal, akik mára a debreceni telephelyük fejlesztésének második üteménél tartanak. A kkv-k munkaerőpiaci jelentőségét Pécskay Zoltán számokkal támasztotta alá:
2015-ben 84 ezer főt, ma 91 ezret foglalkoztatnak a városban, ebből 60 ezer főt cégek, melynek kétharmada kkv
– ismertette.
Az üzleti fórumon pódiumbeszélgetéseken német cégek vezetői és szakértői számoltak be gyakorlati tapasztalataikról és aktuális megoldásaikról. Az első szekcióban Bartha Elek, a Debreceni Egyetem oktatási rektorhelyettese, Tirpák Zsolt, a DSZC kancellárja, Szabó Péter, a Schaeffler Magyarország debreceni gyárának igazgatója és Boros Zsolt, a Vámosgép Kft. oktatási vezetője elsősorban azt járták körbe, hogy milyen képzéseket kínálnak a cégek, és milyen hatékony együttműködések jöttek létre a vállalatok és oktatási intézmények között.