2024.04.30. 14:23
Boros László-díjat vehetett át a debreceni fiatal szakács
Nyikos Patrik még csak húszas éveinek elején jár, de már számos elismerést tudhat magáénak. A magyar gasztronómia egyik legnagyobb alakja, a debreceni kötődésű Boros László emlékére alapított díjat is a fiatal szakács nyerte el, amit kedd délelőtt adtak át a DSZC Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközép és Szakiskolánál.
Nyikos Patrik – családja körében – vehette át a Boros László emlékére alapított díjat
Forrás: Molnár Péter
Megemlékezéssel egybekötött díjátadón ismerték el a debreceni szakács munkásságát a DSZC Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközép és Szakiskola mellett kedd délelőtt. Nyikos Patrik néhány éve még az intézményben tanult, később az Ikon Étteremben vállalt munkát, jelenleg pedig a fővárosi, a Michelin-csillagos Stand Étterem szakácsa. A Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség Elnöksége döntése értelmében a fiatal tehetség nyerte el az első, Boros László emlékére alapított díjat, amit 25 év alattiaknak ítélnek oda. A díjat Krivács András, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség elnöke adta át.
Boros László a debreceni és a magyar gasztronómia ikonja volt
Puskás István alpolgármester emlékeztetett, hogy az április 11-i, város napi rendezvényen is bizonyították, hogy milyen fontosnak tartja Debrecen vezetősége a település gasztronómiai értékeit.
Hangsúlyozta: Boros László tehetséggondozása és séfként végzett tevékenysége nélkül nem élnének a konyhaművészet hagyományai, akinek a mellszobrát egy éve adták át az iskola előtt, s ezzel elsőként emeltek szobrot szakácsnak az országban.
Id. Bárány László, a Master Good cégcsoport tulajdonosa felidézte Boros Lászlóval kapcsolatos emlékeit, akivel baráti kapcsolatot ápolt.
Mélységes tisztelettel és alázattal imádta a szakmáját. A mi kapcsolatunk több mint 20 évre nyúlik vissza, amikor a fejembe vettem, hogy nyúljunk vissza anyáink és nagymamáink hagyományaihoz a csirkehús kapcsán. Az elsők között volt, aki ezekből csodálatos ételeket főzött, majd azt mondta nekem: »Te, ez marha jó! Ha ilyen alapanyagot használna a magyar gasztronómia, akkor az egekbe emelkedne«
– mondta id. Bárány László.
Majd hozzátette, hogy a Boros László iránt érzett tisztelet, szeretet és megbecsülés soha nem fog elmúlni. Elmondta azt is, hogy Debrecen kiemelkedő módon ápolja a gasztronómia hagyományait, és megtiszteli azon lakosait, akit értéket teremtenek, foglalkozástól függetlenül.
Nyikos Patrik főzött is korábban Boros Lászlóval
– Boros Laci bácsi olyan szakács volt, aki a szakma iránti szeretet, alázatot, és a nyersanyag tiszteletét tanította meg diákjainak. Ez ránk nézve azt jelenti, hogy kötelességünk az értékeit megőrizni, tanításait pedig továbbadni – hangsúlyozta Makai Mária, a DSZC Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközép és Szakiskola igazgatója. Megjegyezte, hogy volt növendékük, Nyikos Patrik munkájának elismerése az intézmény számára is megtiszteltetés, hiszen ott tanulta meg az alapokat.
Nyikos Patrik a díj átvételét követően elmondta, hogy fiatal tinédzserként nagybátyja birtokán segédkezett különböző rendezvényeken, és többek között Boros Lászlóval is főztek együtt, aki rendkívül inspirálta pályája során.
Átadták az első Boros László-díjat Debrecenben
Fotók: Molnár PéterAz eseményen elhangzott, hogy Nyikos Patrik tanulmányai elvégzését követően a debreceni Viktória Étteremben töltötte szakmai gyakorlatát. Számos szakmai versenyen vett részt, majd pedig Erasmus+ program keretén belül Németországban is dolgozott. Miután hazatért, a debreceni Ikon Étteremben szakácsként dolgozott, ezt követően pedig a Michelin-csillagos Stand Étterembe került Budapesten, ahol jelenleg is erősíti a csapatot. 2021-ben a Bocuse d’Or magyar versenyén első helyezést ért el Dalnoki Bence commis-jaként (segítőjeként), 2022-ben az európai döntőn pedig második helyen végeztek. 2023-ban a Bocuse d’Or lyoni megmérettetésén már történelmet írtak, hiszen harmadik helyezést értek el, ami addig egy magyar csapatnak sem sikerült.