2024.04.24. 15:08
Az ország legjobbjai közé jutottak a Debreceni Egyetem hallgatói
A Zeneművészeti Kar mindkét diákja döntőbe jutott a Fiatal Karvezetők Országos Versenyén.
Kiválóan szerepeltek a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Szolfézs-Zeneelmélet, Karvezetés Tanszék hallgatói a Zeneakadémián rendezett Fiatal Karvezetők Országos Versenyén. A kar mindkét diákja döntőbe jutott, majd az első és harmadik helyezést értek el az ország legjobbjait felvonultató mezőnyben – tudatta az unideb.hu
Mint írják, a Fiatal Karvezetők Országos Versenye minden évben lehetőséget kínál arra, hogy a pályakezdés küszöbén álló egyetemi és főiskolai hallgatók megmutathassák tudásukat, művészi, pedagógiai rátermettségüket.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen rendezett háromfordulós eseményen először női kart dirigáltak a résztvevők, Mendelssohn: Veni Domine című művét kellett vezényelniük, valamint Kodály, Bartók vagy Gyöngyösi Levente művei közül húztak egy darabot. A mezőnyből hatan jutottak be a középdöntőbe, ahol egy észt kompozíciót próbáltak, valamint Scarlatti: Exultate Deo című művét vezényelték.
A döntőbe a zsűri végül három versenyzőt engedett tovább, közülük ketten a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának hallgatói voltak. A zeneakadémistákból, debreceni és miskolci egyetemi hallgatókból álló mezőnyben a DE-ZK Szolfézs-Zeneelmélet, Karvezetés Tanszék hallgatója, Szikszai Patrik érdemelte ki az első helyet és ő vehette át a Gerenday Ágnes Emlékdíjat is, melyet a közönség szavazatai alapján ítéltek oda számára. Csonki Márta Flóra a szintén előkelő harmadik helyen végzett, valamint mindketten elnyerték az Andor Ilona Baráti Társaság szakmai különdíját is.
Magabiztos sikert arattak
A végső fordulóban három nagyszabású Bárdos Lajos népdalfeldolgozással kellett készülniük, melyek közül mindketten húztak egyet. A darabbal először komoly szakmai alapossággal kellett foglalkozni, ezt követően a finalisták egyben elvezényelték a művet. A szakmai zsűri ezek után hozta meg a végső döntését a vezénylési technika, a próbafolyamat eredményessége és a művészi megvalósítás szempontjai alapján.
Nagy öröm a karnak, hogy a neves művészekből álló ítészek végül a ZK hallgatóját találták a legjobbnak. Mindkét tehetség kiemelkedő teljesítménye hihetetlen nagy siker, hiszen az ország legjobbjai között sikerült ilyen meggyőző eredményt elérniük
– fejtette ki Végh Mónika, a DE-ZK Szolfézs-Zeneelmélet, Karvezetés Tanszék vezetője.