2024.05.10. 16:31
Európa élvonalába tartozik az 50 éves Urológiai Klinika
Az intézmény jelenlegi és korábbi vezetőinek és dolgozóinak köszönhetően messziföldön ismerik a Debreceni Egyetemet. Az Urológiai Klinika viszonylag fiatal intézményként hihetetlen eredményeket ért el a gyógyításban.
Fennállásának 50. évét ünnepli idén az Urológiai Klinika
Forrás: Czinege Melinda
Fennállásának ötvenedik évfordulóját ünnepelte az Debreceni Egyetem (DE) Klinikai Központ Urológiai Klinika május 10-én, pénteken. A jubileumi alkalomból szinte teljesen megtelt a klinika felújított előadóterme, az intézmény korábbi és jelenlegi dolgozói együtt emlékeztek meg az elmúlt évtizedekről.
Szabó Zoltán köszöntőjében felidézte a központban 2021-ben megkezdett átalakulási folyamatot. Mint mondta, a klinikai integráció strukturális szegmense ugyan 2023-ban befejeződött, azonban a szakmai átalakulás folyamatosan zajlik a betegellátás színvonalának fejlődése érdekében. A DE Klinikai Központ elnöke ismertette az Urológiai Klinika történetének fontos állomásait az 1921-es kezdetektől. Megemlítette, 1958-ban önálló urológiai osztály kezdte meg működését a Sebészeti Klinikán, majd 1972-ben a jelenlegi helyére költözött az urológiai ellátórendszer, az Urológiai Klinika pedig 1974-ben alakult meg prof. dr. Kelenhegyi Márton vezetésével. 1990-től a klinikán működött az Országos Urológia Intézet és a Magyar Urológia folyóirat szerkesztése is.
Kiemelte, 1995-ben Tóth Csaba professzor kapott felkérést az Urológiai Klinika vezetésére, aki magas színvonalra emelte többek közt az endourológiai műtéti tevékenységet. Ezt követően 2006-ban Flaskó Tibor vette át a klinika irányítását, aki kiemelkedő eredményt ért a laparoszkópos urológiai műtétek területén, vezetése alatt a klinika valamennyi részlegének korszerűsítése is megtörtént.
Szabó Zoltán egy személyes kötődést is megosztott: néhai édesapja, Szabó Zoltán ugyanis 17 évig gyógyított betegeket az intézmény falain belül, így lehetővé vált számára, hogy már kisgyermekként megismerje a klinikát és azokat a nagy tudású szakembereket, akik későbbi orvosi pályafutása során is hatást gyakoroltak gyógyítói munkájára.
Nemzetközileg is elismert az Urológiai Klinika
Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke köszöntötte az ünnepségen jelen lévő Tóth Csaba professzort, akinek munkásságához köthető az országosan is magas szintű Urológiai Klinika létrejötte, és – mint mondta – aki számos endoszkópos urológiai sebészeti eljárást vezetett be, emellett kiváló tanító és nemzetközileg is elismert szakember. Beszédében hasonlóképpen méltatta a klinika jelenlegi vezetőjét, Flaskó Tibort is többek közt a non-ivazív eljárásokban, a vesekő, a daganatos megbetegedések gyógyítása terén elért eredményei miatt. Mint mondta, munkássága alatt Debrecen nemcsak a magyar, hanem a külföldi urológusok iskolájává vált, a betegek pedig Európa minden részéről keresik a klinikát.
Debrecen városa épít a hagyományaira, és így tekint a jövő felé. A haladás és a fejlődés mellett megtartjuk azokat a sajátosságokat, képességeket és tulajdonságokat, amelyek jellemzik a várost. Van egy erős örökségünk és van egy olyan szellemi bázist nyújtó természetes szövetségesünk, mint a Debreceni Egyetem
– mondta Papp László. A polgármester szerint az egyetem oktatói, kutatói és gyakorlati tevékenysége messzeföldön híres, hiszen a klinikák különböző szakterületei egyenként is kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, az egész rendszert tekintve pedig még inkább büszkék lehetnek a debreceniek, mivel jó kezekben vannak.
Európa élvonalába tartozik az 50 éves Urológiai Klinika
Fotók: Czinege MelindaMint mondta, az Urológiai Klinika, melynek gyökerei több mint száz évre nyúlnak vissza, az egyik legjelentősebb zászlóshajó. Hozzátette, az itt felhalmozódott tudás, a folyamatosan fejlődő infrastruktúra, a robotsebészeti eszközök kiterjesztése, a műtéti technikák fejlődő színvonala mind azt szolgálja, hogy a klinika méltán tartozzon Európa élvonalába.
Papp László emlékeztetett, Debrecen gondoskodó város, melynek pilléreit az Urológiai Klinikához hasonló intézmények adják. Rávilágított, napjainkban egyre több beteg fordul klinika dolgozóihoz. Úgy véli, a rendszertelen életmód, a stressz és az egészségtelen ételek fogyasztása sok esetben az urológia területét érintő szervekben csapódik le. A polgármester kifejtette, a város vezetőiként ezen terhelések csökkentésére is kiemelt figyelmet fordítanak, elsősorban prevenciós módszerekkel, a mozgás jelentőségének és a tudatos életmódnak a hangsúlyozásával.
Múltbéli tudásból és jövőbeli technológiából építkeznek
Mátyus László, a DE Általános Orvostudományi Kar dékánja emlékeztetett rá, az Urológiai Klinika előadóterme néhány évvel ezelőtt egy beázást követően elsőként lett felújítva, így ma már 21. századi körülmények között tudja fogadni a hallgatókat.
A dékán úgy véli, Tóth Csaba vezetése meghatározta a klinika jövőjét, melynek köszönhetően tudományos igényességű oktatói és gyakorlati munka jellemzi az intézményt. Mint mondta, az Urológiai Klinika világhírű volta nem csupán hangzatos beszéd: megosztott egy személyes élményt, ugyanis Torontóban élő rokonának a kanadai orvosa a Debreceni Egyetemet ajánlotta. Mátyus László elismerően beszélt a klinika jelenlegi vezetőjéről és a munkatársairól is, akik empátiával, nagy munkabírással végzik nap mint nap tevékenységüket.
Szántó Árpád, a Magyar Urológus Társaság elnöke szerint a debreceni Urológiai Klinika túlzás nélkül a magyar urológia katedrálisa. Pécsi szakemberként felvázolta, az ottani klinikán a debreceniségnek egyfajta kultusza van, számos személyes kötődés, barátság alakult ki az évek során. Felelevenítette, ő maga is több emlékezetes előadáson és urológiai rendezvényen vett részt a debreceni klinikán.
Flaskó Tibor, az Urológiai Klinika igazgatója hangsúlyozta, elődei valóban megérdemlik a dicséretet. Az 50. jubileumi ünnepség alkalmából köszöntötte a klinika 1974-es alapítótagjai közül megjelent Soltész István adjunktust is.
Személyes élményként felidézte, Szabó Zoltán édesapja volt a témavezetője a diplomamunkájának, mely a hipotermiában végzett veseműtétekről szólt. Megemlítette, Pintér József korábbi igazgató vezetése alatt új daganatsebészeti eljárás, endoszkópos műtét indult el, és bevezették az ultrahangos diagnosztikát, Tóth Csaba pedig új lendületet adott a klinikának. Flaskó Tibor kifejtette, nehéz és felelősségteljes feladat volt elődei munkáját továbbvinni. Hiszen – habár az akkori kor szintén, a lehetőségekhez képest a munkájuk nagyra értékelendő – a technológia fejlődésével új irányok nyíltak a gyógyításban.