2024.06.24. 11:29
A felnőttképzést és a közművelődést vették górcső alá a Debreceni Egyetemen
A Debreceni Egyetem (DE) Főépületében és a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában június 20-21-én rendezett szakmai találkozón több mint 180, a felsőoktatásban és a közművelődési intézmények különböző területein tevékenykedő szakember vett részt.
Emlékkonferenciát tartottak a Debreceni Egyetemen, a két napos rendezvényre az ország számos részéről, de még a határon túlról is érkeztek szakemberek – olvasható az unideb.hu-n. Mint írják, a Kihívások a művelődés és a felnőttképzés világában címet viselő emlékkonferencia a Durkó Mátyás, a Művelődéstudományi és Humán Tanulmányok Tanszékalapítója előtt tiszteleg.
Fontos feladatunk a szakmai és tudományos utánpótlás biztosítása, ezért a felsőoktatási képzések támogatása naprakész, nem csupán elméleti tudás átadásával
– fogalmazott köszöntőjében Novák Irén, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője, a Debreceni Egyetem egykori hallgatója. Beszédében kiemelte:
az évek óta sikeresen megrendezett konferencia azon túl, hogy alkalmat teremt az információ és a tudás cseréjére, biztosítja a felsőoktatási és a közművelődési szakemberek számára az eredményes kapcsolatok kiépítését is, amelyekre közös projekteket építhetnek.
Az emlékkonferencia célja
A tudományos konferenciát és szakmai találkozót Durkó Mátyás emlékére 2006-ban hívta életre a DE Bölcsészettudományi Kar (BTK) – akkori elnevezéssel – Andragógia Tanszéke.
A rendezvény célja, hogy lehetőséget adjon a felsőoktatás, a közművelődés és felnőttképzés terén munkálkodók számára a tapasztalatcserére, a közös gondolkodásra és különböző együttműködések kialakítására.
A kétnapos esemény alatt idén is számos szakember számolt be legújabb kutatási eredményeiről: plenáris előadást tartott A közművelődés eredményei és kihívásai címmel Juhász Erika, a DE BTK Művelődéstudományi és Humán Tanulmányok Tanszék vezetője, és Képzés és/vagy nevelés? témakörben Tapolcai Zoltán, a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal foglalkoztatási főosztályvezetője.
A rendezvény mintegy 70 szekcióelőadással és 13 poszter bemutatásával, valamint kerekasztal-beszélgetéssel járult hozzá a közművelődési és felnőttképzési szakma tudományos és szakmai eredményeinek összefoglalásához.
A tanácskozáson azt is bejelentették, hogy két év múlva, a 2026-os Durkó Mátyás Emlékkonferencián ünneplik majd a szak alapításának 70., a rendezvény indításának 10. jubileumát.
A konferencia fő szervezője a DE BTK Művelődéstudományi és Humán Tanulmányok Tanszék, társszervezői a Nemzeti Művelődési Intézet, a Magyar Tudományos Akadémia Pedagógiai Tudományos Bizottságának Andragógiai Albizottsága, a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Akadémiai Bizottságának Nevelés-, Művelődéstudományi és Pszichológiai Albizottsága, a Művelődéstudományi és Andragógiai Szakbizottság, a KultúrÁsz Közhasznú Egyesület, a Magyar Nevelés- és Oktatáskutatók Egyesülete és az Electronic Platform for Adult Learning in Europe (EPALE) Magyarország – olvasható a közleményben.