2024.06.18. 07:00
Ön eltévedne a száz évvel ezelőtti Debrecenben?
Van, ami nem változott az évtizedek során, van, amire nehéz ráismerni. A Debrecenről készült régi képek korunkról is sokat elmondanak.
Új és régi képek Debrecenről
Forrás: Czinege Melinda
Legújabb cikksorozatunkban Debrecenről készült régi képeket igyekszünk reprodukálni, a Fortepanon talált fényképeket Czinege Melinda fotóriporterünk képei mellé illesztve próbáljuk megtalálni a választ, mennyit változott a cívisváros és vele együtt az egész világ az elmúlt egy évszázadban.
Elsőként a szűk belvárost jártuk be. Az 1932-es fotó tanulsága szerint szinte érintetlenül megmaradt a Csokonai Teátrum szomszédságában található egykori Pénzügyi palota épülete, jellegzetes kupolája bizonyára egy debreceni számára sem ismeretlen. Napjainkban a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Földhivatali Főosztály végzi tevékenységét falai között.
Sajnos sértetlenséggel nem büszkélkedhet a Piac és a Kossuth utcák sarkán lévő épületegyüttes, amely a Debreceni Első Takarékpénztár székháza volt, tetőszerkezete kétszer is leégett, az 1938-as fotón még büszkén állt a sarkán lévő torony.
Szinte csak a 6-os villamos hiányzik az 1965-ös, Csapó utca elejei utcaképről napjainkban. Jóval a tömegközlekedés után néhány éve a járműforgalom is megszűnt a belvárosi utca ezen szakaszán, amire azért nem panaszkodunk.
Amikor majdnem egyformák az új és a régi képek
Hasonlóképpen a Kossuth téren sem robognak már autók, a Fortepan 1943-as fényképén a Püspöki Palota még nem rejtőzött szégyellősen a fák mögé, a Református Nagytemplomról a korabeli fotót mustrálva ellenben elmondhatjuk, hogy remekül karban van tartva.
A Déri Múzeumról készült friss és 1937-es fotót összehasonlítva látható, kavicsos sétánya, a díszes padok és a füves terület őrzi az időt, mindössze a terebélyes fákon érhetőek tetten az elillant évtizedek.
Ezzel szemben bizonyára nem sokan ismernék fel, melyik környéket rejti az 1932-es fénykép. A Hatvan utcán elhelyezkedő izraelita hitközség bérháza ugyan jellegzetes, de a képen még magányosan álldogál. Manapság már csak a homlokzata látható a mellette felsorakozott épületektől, és korunkhoz hűen tucatnyi autó is található a környékén.
Ugyancsak megváltozott a környezete 1936 óta a Szent-Anna és a Batthyány utcák sarkán lévő palotának: eltűntek a négysávos út közepén húzódó lakóházak, és a mellette lévő porta helyére egy panzió került.
A Batthyány utcai cívisházakat is csak az igazán szemfülesek tudnák pontosan belőni, ha a mögöttük magasodó Szent Anna-székesegyház el nem árulná, hol járunk éppen. Habár a házak megváltoztak, látható, hogy a homlokzat arculatát igyekeztek megőrizni.
Ha az épületek felismerése nem okozott gondot, némi nosztalgiával még szolgálhatunk. Mutatunk egy izgalmas kvízt, és felelevenítjük, milyenek voltak a régi debreceni hirdetések: