2024.08.25. 11:34
Megmutatta a Tisza a török kori hidat, amit debreceni ácsok építettek a budai pasának
Negatív rekordhoz közelít a folyó vízállása Szolnoknál, így ismét lehet látni a régészeti különlegességet. Ez a Tisza-híd volt az ország első állandó folyami hídja.
Olyan alacsony a Tisza vízállása Szolnoknál, hogy újra látni lehet a csak pár évente előbukkanó török kori híd maradványait, írja a BorsOnline. A folyó vízszintje a 2022-ben rögzített negatív rekordhoz közelít. Ekkor mindössze mínusz 291 centimétert mértek a szakemberek, néhány nappal ezelőtt pedig ennél mindössze 10 centivel volt magasabb a vízszint Szolnoknál a Szoljon cikke szerint. Ennek köszönhetően lehet újra látni a különleges hidat, amelyet közel 500 évvel megépítése után, 2003-ban fedezett fel egy helybéli, Lakatos László.
12 méter magas is lehetett a török kori Tisza-híd
A hidat még 1562-ben építtette Güzeldzse Rüsztem budai pasa debreceni ácsokkal, ezzel a Tisza és az ország első állandó folyami hídja lett.
Az építmény a folyó keleti partját kötötte össze a szolnoki várral. A 110 méter hosszú híd 5-6 méter széles és 10-12 méter magas volt, és tölgyfacölöpökből készült. Nagy valószínűséggel a törökök égették fel maguk mögött 1685 őszén, amikor kivonultak Szolnok városából, mutat rá a Bors cikke.
Az egykori fahíd maradványait dr. Kertész Róbert, a Damjanich János Múzeum régésze kutatta. A leletek kormeghatározása után vált biztossá, hogy valóban a legkorábbi, 1562-ben épült Tisza-híd cölöpjei kerültek elő – írta meg a Szoljon.