4 órája
Ösztöndíjakat osztottak a Debreceni Egyetem böszörményi karán
Konferenciával emlékeztek meg a magyar tudomány ünnepéről a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karon. Mutatjuk a Debreceni Egyetem díjazottjainak listáját is.
A legkiválóbb hallgatók kitüntetésével, tudományos előadásokkal, majd kari Tudományos Diákköri Konferenciával emlékeztek meg a magyar tudomány ünnepéről a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karán. A legnagyobb érdeklődés azt az előadást övezte, amelyben arról esett szó, miként lehet alkalmazni az oktatásban a mesterséges intelligenciát, olvasható az egyetem hírportálján.
A kar dékánja kiemelte: a magyar tudomány ünnepén a tudományos eredmények mellett azokat a kutatókat, oktatókat, pedagógusokat, hallgatókat ünnepeljük, akik nap mint nap hozzájárulnak a tudományos közösség gazdagításához, akik munkájukkal elősegítik a tudás terjedését és alkalmazását a gyakorlatban.
A pedagógiai karok falain belül zajló tudományos kutatás nemcsak a neveléssel, oktatással kapcsolatos módszerek finomítására irányul, hanem hogy jobban megértsük a tanulás és a fejlődés legmélyebb mechanizmusait
– fogalmazott Gortka-Rákó Erzsébet.
Izgalmas előadás és díjeső a Debreceni Egyetem konferenciáján
Az eseményen átadták a Hajdúböszörmény önkormányzata által alapított, Dr. Kovács György Ösztöndíjat, valamint a Kertész László Ösztöndíjat.
- Reméljük, hogy ezeknek a díjaknak megtartóerejük is lesz, hiszen aki ezt megkapja, talán jobban fog a városhoz kötődni, itt marad, amire nagy szükségünk van – jelentette ki Göröghné Bocskai Éva, Hajdúböszörmény polgármestere.
A tíz hónapig havi 40 ezer forinttal járó Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíj elnyerését igazoló okleveleket Gortka-Rákó Erzsébet dékán adta át a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar hallgatóinak. Ezt követően a Gólya Ösztöndíjakat is kiosztották, amit olyan hallgatók kaptak, akik a legjobb eredménnyel kerültek be a GYGYK-ra.
A program legnagyobb érdeklődéssel kísért előadását Varga Pál, a Budapesti Műszaki Egyetem Távközlési és Mesterséges Intelligencia Tanszék tanszékvezetője tartotta Mesterséges Intelligencia – lehetőségek és veszélyek a felsőoktatásban címmel.
A témával kapcsolatban a DE GYGYK dékánja elmondta:
a technikai fejlődést mind a pedagógia képzésnek, kutatásnak, mind a gyakorló pedagógusoknak követni kell. A mesterséges intelligencia mind az oktatók, mind a hallgatók részére egy lehetőség, amely nehézségeket és veszélyeket is magában hordoz.
- A mesterséges intelligencia gyorsítja például a szakirodalom megtalálását, a felkészülést egy órára, egy vizsgára vagy akár ötleteket is adhat. Használatakor ugyanakkor egyebek mellett olyan kérdések merülnek fel, mint a plágium, hogy milyen feladatokat adunk a hallgatóknak, hogy ne csak a Chat GPT-t vegyék igénybe, hanem önállóan is gondolkodjanak. Emiatt a felsőoktatás módszertanát is át kell gondolni – hívta fel a figyelmet a Gortka-Rákó Erzsébet.
A konferencia részeként a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar által az elmúlt egy évben megjelentetett tudományos köteteket is bemutatták, a hallgatók pedig kari Tudományos Diákköri Konferencia keretében ismertették kutatásaikat. Kilenc hallgató adott számot munkájáról, valamennyien továbbjutottak és így részt vehetnek a XXXVII. OTDK-n 2025-ben.
A díjazottakA Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíj díjazottjai:
A Dr. Kovács György Ösztöndíjat kapta:
A Gólya ösztöndíjat gyógypedagógia nappali tagozaton Balázs Lilla Bianka, Ratkai Réka, Széll Kinga, levelező tagozaton Takács Tamara, Szilágyi Lilla Gabriella, Pocsainé Szabó Mónika Katalin kapta. Szociálpedagógia nappalin Szilágyi Boglárka részesült az elismerésben. A Gólya ösztöndíjat csecsemő- és kisgyermeknevelő nappali szakon Szegedi Ariella, levelezőn Némethné Kóródi Ágnes és Rubos-Varga Viktória érdemelte ki. Gólya ösztöndíjban részesült óvodapedagógus nappali tagozaton Botos Izabella és Szilágyi Zsófia, a levelezősök közül pedig Galambos Dóra és Farkasné Dávid Ildikó Tünde. A Gólya ösztöndíjat Dandé Ágnes mesterképzésre járó levelező tagozatos hallgató is magáénak tudhatja. |