2 órája
Pósán László: „Brüsszel a 13. havi nyugdíjat inkább a migránsokra fordítaná!”
Az új gazdaságpolitikáról, a migrációról, a nyugdíjakról és a családtámogatásokról is kérdezi a magyar emberek véleményét a kormány. Ismét nemzeti konzultáció indult, amely 11 kérdésben kéri a lakosság döntését. A részletekről Pósán László debreceni honatya számolt be.
A magyar kormány és a Fidesz-KDNP több fontos kérdésben kéri a magyar emberek véleményét – mondta Pósán László, a Hajdú-2-es választókerület országgyűlési képviselője kedd délelőtti sajtótájékoztatóján. Kifejtette, a nemzeti konzultáció az egyik formája két választás között annak, hogy az emberek különböző kérdésekben elmondhassák a véleményüket különböző, őket érintő gazdasági, társadalmi kérdésekben. Hozzátette, más országokban nem jellemző az ilyen kommunikáció, sőt egyes nyugat-európai demokratikus állomokban már a népszavazás intézményét is megkérdőjelezik.
– Az egyik legfontosabb téma a gazdaság kérdése. A következő évi költségvetést hagyományosan tavasszal készíti el a kormány és terjeszti az országgyűlés elé, hogy a gazdaság szereplőinek kellő ideje legyen a következő évre felkészülni – mondta a honatya. Idén őszre tolódott mindez, melyet a külpolitika, külgazdaság bizonytalanságai indokoltak. Pósán László elmondta, az előző év szankciós inflációját sikerült letörni, s nemrég a háborúval kapcsolatos várakozások terén is jelentős változás történt az amerikai elnökválasztás eredményével.
Donald Trump többször és határozottan elmondta, nem kívánja az orosz-ukrán háborút támogatni. A költségvetés tervezésénél így számolhatunk azzal, hogy a háború – legalább tűzszünettel – lezárul, ez kiszámíthatóbb körülményeket jelent a gazdaságban
– mutatott rá.
A brüsszeli döntésekről is kérdez a nemzeti konzultáció
A nemzeti konzultáció kapcsán Pósán László kifejtette, az utóbbi időben egyre inkább ideológiai alapon zárkózik el az Európai Unió a keleti államokkal való kereskedelemtől, s úgy ítéli meg, ez az irány a legjobb a tagállamai számára is. Mint fogalmazott, az EU alárendeli magát a mai amerikai demokrata dominanciának.
– A történelem számtalanszor rámutatott arra, hogy Magyarország mindig rajtaveszett a blokkosodáson. Jelenleg abban a helyzetben vagyunk, hogy a kelet-nyugati árumozgásban fontos szerepet töltünk be. Az Unió büntetővámokkal próbálja ellehetetleníteni ezt a helyzetet – magyarázta. A kormány úgy ítéli meg, hogy a nyugati és keleti gazdaság itteni találkozása előnyös a magyar gazdaság szempontjából. Jó példa erre a BMW megjelenése, amely magával vonzott mind nyugati, mind keleti befektetőket.
Nemzeti konzultáció: Brüsszel a migránsokat támogatná a magyarok helyett
A nemzeti konzultáció az új gazdaságpolitika kapcsán is kikéri az emberek véleményét. Pósán László rámutatott, a Demján Sándor Program célja a hazai kis- és középvállalkozási-szektor fejlesztése, amely közvetlen befolyással van a bérekre is, hiszen a béremelés egyik feltétele, hogy a vállalkozások ki tudják gazdálkodni a többletet.
A gazdaság pozitív eredményeivel megnövekedett a fizetőképes kereslet, de nem minden területen nőtt ehhez a kínálati oldal. Ez tapasztalható jelenleg a lakáspiacon. Többek között ezen, illetve a pályakezdésen, életkezdésen javítana a munkáshitel, különböző otthonfelújítási programok, a kedvezményes lakáshitel, a munkáltató lakhatási támogatás bevezetése vagy épp a kollégiumépítések
– sorolta Pósán László.
Elmondta, Brüsszel régóta követeli, hogy Magyarország szüntesse meg a 13. havi nyugdíjat és törölje családtámogatási programjait. Az így felszabadult összeget pedig migránsok befogadására, integrációjára fordítsa. Ugyanez lászik a határkerítés kérdésében is, ahol az EU azért bünteti Magyarországot, mert megvédi saját – s egyben az Unió külső – határait.
Ezek a nemzeti konzultáció kérdései
„Magyarország meg tudja csinálni” címmel indított nemzeti konzultációt a kormány az új gazdaságpolitikáról, amelynek célja, hogy a magyar gazdaság erősödjön, a családok jövedelme és a bérek emelkedjenek, a kis- és közepes vállalkozások megerősödjenek, és megfizethetőbb legyen a lakhatás. Az alábbi 11 témakörhöz kapcsolódóan foglal magában 11 kérdést a nemzeti konzultáció:
- Gazdasági semlegesség
- Új gazdaságpolitika
- Kis- és közepes vállalkozások támogatása
- Multicégek rendszabályozása
- Béremelési program
- Munkáshitel fiataloknak
- Lakhatás támogatása
- Fiatalok lakhatásának támogatása
- 13. havi nyugdíj
- Családi adókedvezmény
- A migrációs büntetés elutasítása