2019.05.10. 13:47
Énekesmadarak megmentéséért kampányol a debreceni állatkert
Jelenleg Debrecenben él az ország legnagyobb állatkerti díszpintyállománya.
Fotó: debreceni állatkert
Ausztrália trópusi madárvilágának képviselőit az állatkert Trópusi házának röpdéjében hét magevő egzóta madárfaj – Gould amandina, nyársfarkú amandina, kákapinty, zebrapinty, rácsosszárnyú asztrild, kanári, sirályka – hatvanhárom egyede képviseli.
A debreceni állatkert most a madarak és fák napja alkalmából a délkelet-ázsiai énekesmadarak megmentésére szeretné felhívni a figyelmet – írják közleményükben.
Kampány indul
A madártartásnak évszázados hagyománya van a Szunda-régióban, mely közel 850 madárfaj otthona, egy biodiverzitási forrópont. Jelenleg Indonéziában él a világon az egyik legtöbb, Ázsiában pedig a legtöbb kihalással fenyegetett madárfaj. A tollas énekesekkel gyakran rendeznek énekversenyeket, a legszebb hangúak nagy összegekért cserélnek gazdát. Tulajdonosaik státuszszimbólumként tekintenek rájuk, és úgy tartják, hogy a fogságban született madarak nem énekelnek olyan szépen, mint a vadonból befogottak, így ezeket a fajokat csak elvétve tenyésztik fogságban. A fenntarthatatlan mértékű kereskedelmük többnyire illegálisan történik.
Mára már az egykor nagy kiterjedésű területen élő és közönségesnek számító fehérhátú sámarigó, vagy a sárgafejű bülbül egyedszáma is a töredékére esett vissza – mutat rá az állatkerti híradás. Mint írják, a Bali-seregélynek, a jávai kittának és sok más fajnak már csak néhány éve maradt a teljes kipusztulástól, de az Európai Állatkertek Szövetsége (EAZA) és más nemzetközi természetvédő szervezetek közös kampányt indítottak a délkelet-ázsiai erdők madárvilágának rohamos léptékű fogyatkozásának megállítására Silent Forest – Néma erdő néven. A 2019 év végéig tartó kampány célja, hogy felhívja a nagyközönség figyelmét a jelenlegi állapot fenntarthatatlanságára és anyagi alapot teremtsen a helyszíni fajmegőrzési tevékenységhez.
Helyi szinten
Ehhez a kezdeményezéshez csatlakozott ma a Debreceni Állatkert, ahol előadásokkal hívják fel az állatkerti közösség és a nagyközönség figyelmét a nemes kezdeményezésre. Míg a zoopedagógia foglalkozások keretében az ellátogató iskolás- és óvodáscsoportok játékos formában sajátíthatják el a kampány legfontosabb tudnivalóit és a hazai madárvádelem alapjait is.
Az állatkert Pálmaházában kialakított bemutatóban a látogatók mostantól nemcsak a pénteken szabadon engedett, és vidáman daloló rizspintyekkel találkozhatnak, hanem egy délkelet-ázsiai madárpiacot idéző világba is belecseppenhetnek. A rizspinty a legelső fogságban szaporított díszpintyféle, de mára eredeti őshazájában, Balin és Jáván egyre ritkábbá vált, mivel ezek a szigetek Indonézia legsűrűbben lakott részei és a rizsvetésekben végzett károkozása miatt intenzíven irtják. Emiatt a faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) kihalással fenyegetett fajok vörös listáján.
A kampányhoz kapcsolódva az állatkert egy, a látogatók számára megvásárolható emlékérmét is kibocsátott, melynek megvásárlásával az érdeklődők a hat legrosszabb helyzetben lévő faj természetes élőhelyének védelmét szolgáló ex situ fajvédelmi programját is támogatják – zárul a debreceni állatkert közleménye.