2019.08.18. 21:06
Művészet erősíti a baráti szálakat
Máthé András optikája elénk idézi a távoli város világát.
Fotó: Kiss Annamarie
Fotó: Kiss Annamarie
Tojama – város a Tatejama ölelésében címen nyílt kiállítás Máthé András fotóművész alkotásaiból a Kölcsey Központban vasárnap. Idén Magyarország és Japán a diplomáciai kapcsolatfelvételük 150. évfordulóját ünnepli. Ennek részeként Tojama és Debrecen, illetve Hajdú-Bihar megye 1983-tól büszkélkedik együttműködéssel. A kultúra számos felületén él ez a kapcsolat – színházban, zenében, képzőművészetben. Máthé András optikája ezúttal elénk idézi a távoli város világát.
Az tárlat megnyitón Bódor Edit, a Főnix Rendezvényszervező Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője köszöntőjében elmondta, az 1966-ban elkezdődő Debreceni Virágkarnevál mind a mai napig fontos számunkra, és nemcsak az országunkban, hanem nemzetközileg, a határon túl is „jelzi a térképen Debrecen nevét”. Ide kell hozni a nagyvilágot, és megmutatni mindent, ami itt található, a 66-ban elkezdődött virágkarnevál pontosan annak adott talajt, amire ide tudjuk hozni a nagyvilágot, és meg tudjuk mutatni mindazt, ami a saját örökségünk.
Kulturális cserekapcsolat
A Japánból érkező Nyisidzsima Takesi, a Demcsai Középiskola főigazgatója meggyőződése, Máthé András Japánban készült fotóiból nyílt kiállítás is hozzájárul a két ország közötti kapcsolat erősítéséhez. – Hisszük, hogy ittlétünk kitűnő alkalom a két nép, a két régió emberi és művészi kapcsolatainak továbbápolására. A jubileumi 50. virágkarnevál alkalmából barátságunk szálait szeretnénk továbberősíteni. Tojama és Debrecen között kialakult kulturális cserekapcsolat a színházi együttműködés után a kultúra más területeire: táncra, zenére, képzőművészetre, így a fotóművészetre is kiteljesedett – hangsúlyozta.
Végezetül Pinczés István, a Felkelő Nap Arany és Ezüst Sugarainak Rendje elismerés birtokosa, Jászai Mari-díjas rendező értékelte a kiállított képeket, színvilágukat, a kompozíciók értékrendszerét.
HBN