2020.07.23. 14:00
August Förster, Bugs, Diktator, Tankcsapda… – rockélet a 20–30 évvel ezelőtti Debrecenben
Immár kereken két évtizede jelent meg a cívisváros bandáit bemutató, utolsó könnyűzenei lexikon.
Fotó: Debreceni Rocklexikon-archív
Nem véletlenül nevezték, nevezik Debrecent a magyar rock vidéki fővárosának: 1990 és 2000 között csak a hajdú-bihari megyeszékhelyen majdnem száz rockzenekar tevékenykedett.
Elgondolkodtatóan és szívbemarkolóan példázza ezt a 2000 nyarán megjelent Debreceni rock lexikon című kis könyv is, ami nemcsak élvezetes és informatív leírásokban mutatta be az akkori bandákat, hanem természetesen fotókat is közzétett az együttesekről. Ezeknek a formációknak nagy része ma már nem létezik, ellenben sok akkori tag ma is aktív muzsikus, sőt országos sztár.
Húsz éve jelent meg az utolsó debreceni rocklexikon
Kilencévesen Generálon
Mindezek miatt is kiváló zenei időutazás a kiadvány, melyet helyi fiatalok, név szerint Bakó Csaba, Szabó Kriszta és Váradi Ferenc állítottak össze. A három szerkesztő közös tulajdonsága a rock imádata, amely a leírásaik szerint egészen ifjú korukban kialakult bennük. Váradi Ferenc például kilencévesen már Generál-koncerten vett részt, és úgy érezte, azonnal szétszedi a fehérgyarmati művházat.
Bakó Csaba egy sportbaleset miatt nem lehetett labdarúgó, így maradt neki a másik szerelme, a rockzene. Szabó Kriszta pedig az utószavában arra is rávilágított például, hogy nélküle Debrecenben anno a Tomi Szomorú nem adhatott koncertet.
S hol lehetett fellépni akkoriban? A lexikon ennek is teret szentelt. Egyszerre működött a Hard Rock Café, a Rock Lyuk, a Meteor Music Centrum, a Fiatal Előadók Klubja, a Hangfogó Klub, ugyanakkor koncerteket rendeztek az újkerti közösségi házban és a Kölcsey Tánctermében is.
A Szóla Rádió ifjú titánjai
A Napló érdeklődésére Váradi Ferenc szerkesztő egyebek mellett felelevenítette, hogy az első lexikon 1993-ban jelent meg, és minden addigi debreceni rockzenekar szerepelt benne. A 2000-es, második füzetbe viszont a bemutatandó időszak bandái kerültek, így például a Color is kimaradt. Mint azt a szerző felidézte, a két alkotótársával, Szabó Krisztával és Bakó Csabával a Szóla Rádióban voltak kollégák, így alakult ki a szerkesztői csapatuk. A lexikon szerkesztését 2000. május 31-én zárták le.
Váradi Ferenc a debreceni rockzene 50. születésnapjára, 2013-ban is megjelentetett volna egy már vaskosabb könyvet, ám sajnos anyagiak híján ez egyelőre nem sikerült. A kész kézirat 50 interjút tartalmaz a korszak meghatározó debreceni zenészeivel (például a Bokor fivérekkel), a könyv végén pedig ismét egy aktuális rocklexikon mutatta volna be a helyi formációkat – tudta meg a Napló.
Androidtól a Zenegépig
S hogy teljesebb lehessen a nosztalgiázás, íme végül ízelítőnek – a teljesség igénye nélkül – a 2000-es lexikonból néhány korabeli bandanév: Android, August Förster Reservation, Bugs, Calandra, Diktátor, Fóbikus Panaszok, Naplopók, Odradek, Pekingi Ősz, Szfinx, Tankcsapda, valamint Teheran Juice, Tomi Szomorú, Tűzlabda, Wayang és Zenegép.
Vass Attila
Címlapi kép: a Diktator zenekar fotója a rocklexikonban