hatalmas beruházás

2020.09.29. 18:36

Megkezdődött a Csokonai Színház felújítása

Az új debreceni teátrumok előadásai nem csak a városnak, a Kárpát-medencének is szólnak majd.

MP

Fotó: Molnár Péter

Papp László polgármester ismertette a Csokonai Színház beruházásainak részleteit az épület felújításának megkezdése alkalmából tartott sajtótájékoztatón a teátrum nagyszínpadán, kedd délután. Az eseményen részt vett Orbán Balázs miniszterhelyettes, Fülöp Péter, az Emmi helyettes államtitkára, valamint Pósán László országgyűlési képviselő is.

A városvezető kiemelte: a Modern városok program részeként 2015 májusában kötöttek megállapodást a kormánnyal a Csokonai Színház felújításáról.

– Debrecenben ez a legnagyobb hatékonysággal megvalósuló program, hiszen a Nemzetközi Iskola, az Ipari Park és az egyetem fejlesztése mind a megvalósulás fázisában van, vagy már elkészült – fejtette ki a polgármester. Mint elmondta, a színházban három évtizede nem történt felújítás, ezért az épület minden tekintetben megérett a munkára. – A beruházás nettó 9,6 milliárd forintba fog kerülni, az eredeti megállapodás szerint a kormány 6,6 milliárd forintot biztosított a fejlesztéshez, a meglévő forrásokon túl a Debrecen 2030 programban a kormány további 2 és félmilliárd forint támogatásról is döntött.

Fotó: Molnár Péter

A Csokonai Színház ódon épületének utolsó sajtóeseményén Orbán Balázs miniszterhelyettes elsőként arra emlékeztetett, hogy Magyarország kormánya a klebersbergi kultúrpolitika alapvetéseit vallja magának. Kiemelte: olyan kultúrára van szükségünk, mely nemzeti elkötelezettségű, nemzetközi színvonallal és nemzetközi beágyazottsággal rendelkezik, illetve ez a két komponens együtt legyen képes biztosítani azt a kultúrfölényt, melyet Klebersberg Kunó is fontosnak tartott.

„Az Európai Unióban Magyarország költ legtöbbet a kultúra támogatására, ez az intézmények működtetése mellett a Csokonai Színházhoz hasonló beruházásokra is vonatkozik”

– nyomatékosított a politikus. Orbán Balázs kitért arra is, hogy Debrecen regionális központtá válása két ponton is direkt módon kapcsolódik a kormány politikájához: az egyik a 2015-ben indult Modern Városok-program, melynek részeként eddig 1900 milliárd forintot fizettek ki a megyei jogú városoknak, a másik a Debrecen 2030-program, mely a város kitüntetett pozícióját bizonyítja. – Mindez azt a célt szolgálja, hogy a cívisváros 2030-ra a Kárpát-medence régiós központjává váljon – szólt végül a politikus.

A múlt és a jövő is kötelez

Papp László polgármester a létesítmény munkálatairól elmondta: átfogó felújítás következik. Beszélt arról is, hogy a Csokonai minden elemében megújul, így külső és belső munkálatok is várhatók, ami tartalmazza a homlokzat felújítását, a nyílászárók cseréjét, a szobrok restaurációját. A nézőtéri tartóoszlopok, melyek a páholyokat, erkélyeket tartották, kikerülnek az épületből, így csaknem negyven százalékkal nő azon nézőtéri székek száma, ahonnan teljes rálátást biztosítanak a színpadra.

„Az épület műemlékjellegét minden tekintetben figyelembe fogják venni a beruházásnál,”

ugyanis a műemléki hatóság engedélyére volt szükség a munkálatok megkezdéséhez – hangsúlyozta. Modern színpad-, világítás- és hangtechnika jön majd létre, és a működés szempontjából elengedhetetlen a teljes gépészeti felújítás is, fejtette ki a polgármester.

Fotó: Molnár Péter

Szembetűnő lesz a változás

Papp László arról is beszélt, hogy a projekt elejétől kezdve folyamatos az egyeztetés a színház szakembereivel, hogy azok a megoldások, melyek a következő időszakban megvalósulnak, minden szempontból megfeleljenek a szakma igényeinek. A városvezető a Latinovits Színház kapcsán elmondta: jelenleg még a belsőépítészeti munkák zajlanak, de amikor 2023-ban mindkét létesítmény elkészül, esténként akár ezerkétszáz, színházi élményekre vágyó látogatót is tud majd fogadni a két színház. – Ezek a kulturális célú fejlesztések természetesen elsőként a debreceniek érdekét kell, hogy szolgálják, az új terek befogadó kapacitását figyelembe véve azonban a város regionális szerepkörét is növelni fogja – tájékoztatott Papp László polgármester, végül megjegyezte: olyan produkciókat kell majd bemutatni a színházainkban, melyek képesek megszólítani azt a régiót, melynek központjaként definiáljuk Debrecent.

Fülöp Péter helyettes államtitkár arra emlékeztetett, hogy kétszázharminc éve, 1790. október 25-én tartották az első magyar nyelvű előadást a Budai Várszínházban. – Többek között a debreceni színház is a XIX. és a XX. század kultúrateremtő törekvéseit mutatja. Visszatekintve azt láthatjuk, hogy bármilyen is volt a társadalompolitikai közeg, a színházi embereket mindig összekapcsolta egy közös cél: a szakma szeretete.

SZD

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában