fotókkal

2021.07.12. 19:05

Berki Viola tárlatával nyílt meg Derecskén a 25. grafikai művésztelep

Az alkotók tíznapos jelenléte a város életére is pezsdítően hat.

Fotó: Kiss Annamarie

Derecske legrégebbi kulturális eseménye az immár 25. Hajdú-bihari Grafikai Művésztelep, amelynek az is célja a kezdetek óta, hogy alkalmat teremtsen a művészeknek bemutatkozásra, kiállításra

– idézte fel nyitóbeszédében Bordán Szabolcs polgármester.

A Móré Mihály Kisgalériában megtartott ünnepségen felelevenítette azt is, hogy nyaranta 10 napig együtt dolgoznak az alkotók, inspirálják egymást, és a város atmoszférája is hat rájuk. Az együttlétnek és közös munkának köszönhetően később is fennmaradnak az emberi és szakmai kapcsolataik is, és a táborokban olyan művek születnek, melyeket például otthon bizonyára sose készítenének. A művészektől Derecske lakói is sokat kapnak, hiszen a résztvevők mindig ott hagyják egy-egy művüket, ugyanakkor pezsgő hangulatot teremt a művészemberek jelenléte a városban.

A Móré Mihály-díj odaítélése

Pardi Sándortól, a művésztelep vezetőjétől a Napló a helyszínen azt is megtudta, hogy ezúttal tizenhat művészt hívtak meg, s közülük tizennégyen tudtak élni a lehetőséggel. A hajdú-bihari kötődésű – rézkarcot, linó-, fa- és papírmetszetet is készítő – művészek jövő csütörtökig lesznek együtt, és akkor szavaznak arról is, hogy ki kapja a Móré Mihály-díjat.

Szintén július 22-én (16 órától) nyitja meg a művésztelep zárókiállítását a kisgalériában Ács-Dósa Mónika alpolgármester és Tamus István grafikusművész. A tárlat augusztus 30-ig tekinthető meg. A hétfőn megnyitott Berki Viola-kiállítás a művész mintegy 50 munkáját mutatja be a kiskunhalasi Thorma János Múzeum gondozta gyűjteményből. A grafikai alkotások (szénrajzok, színes rézkarcnyomatok) mellett nyolc festmény is szerepel a válogatásban, valamint több tárgyi relikvia a művész életéből.

Fotó: Kiss Annamarie

A megnyitón a település vezetője után beszédet mondott Berki Viola egykori barátja, Mezey Katalin prózaíró, költő, műfordító is. Az immár 20 esztendeje, 2001-ben (68 éves korában) elhunyt Berki Violáról egyebek mellett úgy fogalmazott, hogy a Nagyalföldről származik, ebből a talajból vétetett, és már gyermekkorában megragadta az emberi művészet sokrétűsége.

Művészként olyan emlékeket is ábrázolt, amelyekkel mindenki találkozott már, ám nem mindenki képes karakteresen, látványszerűen megjeleníteni azokat. Műveiben a historizmus, a történelmi események is megjelennek, minden képe egy-egy történetet is rejt, nem csak egy jelenetet. Az életművét ugyancsak hihetetlen tudás jellemzi.

A Jóisten így alkotta meg

Alkotásai úgy adják vissza a világ szépségét, hogy minden egyes részletük megmunkált, más és funkcióval rendelkező. Nincsen például két egyforma levél se, a Jóisten így alkotta meg őket, ahogyan mi, emberek is mind különbözőek vagyunk – ecsetelte Mezey Katalin. Mint rámutatott, Berki Viola az alkalmazott, más stílusok által a saját kultúránk és népművészetünk iránt is fel akarta kelteni az érdeklődést. Kompozíciói és nevezetes tárgyai július 21-ig csodálhatók meg.

VA

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában