2023.02.16. 18:15
Dánielfy Gergő felgyújtott egy Munkácsy-festményt – videóval
Új dalt és klipet mutatott be a debreceni énekes.
Forrás: Dánielfy Gergely-archív
A Nem ért engem a világ című Petőfi Sándor-vers ihlette gondolkodásra Dánielfy Gergőt, aki gondolt egy merészet, és nemcsak verset zenésített, hanem önmagát Jézusként ábrázolva felgyújtott egy Munkácsy-festményt – olvasható abban a sajtóanyagban, amely a debreceni énekes legújabb klipjét ismerteti. Dánielfy új dala, amely a Petőfi 200 év tiszteletére érkezett, csütörtökön kora este debütált, az alkalomból interjú is készült vele.
Miért azt a verset választottátok?
Mert azonosulni tudok vele. Számtalanszor érzem azt, hogy nem ért engem a világ. Azért ezt a verset választottam, mert megszólított. Korábban a tanulmányaim során nem ismerhettem meg, de mikor felkértek, és fellapoztam Petőfi kötetét, ennél éreztem azt, hogy fel kell dolgoznom. Az életemben nehéz időszakot éltem meg, nem értettem a környezetem, és szerintem a környezetem sem értetett engem. Nem értem, hogy a világban miért nem segítjük, hanem pusztítjuk egymást. Erős szó, de így gondolom. Ha valaki mást képvisel, másképp viselkedik, kilóg a „normából”, akkor bélyeg kerül rá. Ebből vannak a karaktergyilkosságok, de ezt Petőfi Sándor szavai bölcsebben írják le.
Miről szól a feldolgozásotok?
A feldolgozás a vers életre hívásáról szól. Arról, hogy szerettem volna nemcsak megzenésíteni, hanem megszemélyesíteni Petőfi gondolatait, a mai zenei köntös hangzásába betenni, és így megszólalni. Petőfi verséhez hozzáírtam pár sort, ami nagy bátorságra vallhat, de így éreztem sajátoménak is. A vers szellemiségét saját soraimban is próbáltam megtartani.
Mi volt a dalotok/klipetek koncepciója?
Olyan alakot akartunk bemutatni, akit szintén nem értett a világ. Erős a párhuzam, de Petőfi és Krisztus meg nem értettsége a fő vonal. Munkácsy Mihály Ecce homo c. festménye adta a klip alapgondolatát, amit egy modern, kicsit rideg élőképbe helyeztünk át. Szerettem volna, ha a mai flow jelenik meg a klipben.
Hogyan született meg az énekdallam és a hangszerelés?
A felkérést követően azonnal nekiláttam a keresésnek a lehetséges versek közül. Nem ért engem a világ. Már a címe jellemezi a létezésem. A vers nagyon megtetszett, így elővettem a gitárt, és 5 perc alatt meg is volt a dal. Ezt követték a produceri munkálatok.
Hogyan vettétek fel a megzenésítést?
Somogyvári Dani volt a dal zenei producere, hangszerelője. Általában én viszek egy alapot, és Danival megfejtjük, hogy hogyan lenne a legjobb, aztán jön az énekfelvétel, és kész. Igazából egy délután alatt megvoltunk vele. Izgalmas munka volt. Bejött egy kórus, egy modern hangszerelés. Danival mindig jó a közös munka.
Foglalkoztál-e korábban versmegzenésítéssel? Ha igen, ez a Petőfi-projekt miben volt más, mint a korábbiak?
Nem dolgoztam még fel verseket. Legalábbis nem adtam ki és nem zenekarral. Kaposvári Színművészeti Egyetemen volt ilyen feladatunk, az tetszett, de nem éreztem valahogy enyémnek a szöveget sohasem. Őszintén mondom azt, hogy ebben a Petőfi- versben minden szóval tudok azonosulni.
Miért lehet Petőfi érdekes, hiteles a XXI. században?
Petőfi is egy volt közülünk, ugyanazok foglalkoztatták, amik minket is, csak nem volt hozzá iPhone-ja vagy Macje. Verseinek témái főképp a szerelem, vagy a lázadás esetleg a hit örök érvényű témák.
A dal és a klip a Kertész Imre Intézetet fenntartó Közép- és Kelet-Európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány felkérésére a „Petőfi 200 – Közös jó a szabadság” programsorozat keretében készült, amelyet a Nemzeti Kulturális Alap – Petőfi 200 Ideiglenes Kollégium támogatott. A dal élőben is hallható lesz a Szabadság, szerelem – Petőfi 200 című zenés irodalmi előadásban, amelynek bemutatóját március 15-én, 15 órától tartják a Hagyományok Házában. Az előadás ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A budapesti bemutató után az előadás országjáró körútra indul. |