Itt és MUST

2023.04.04. 13:24

Mercs János olyat tesz ezen a debreceni fesztiválon, amit soha sehol máshol

Összművészeti programsorozat kezdődik.

Mercs János

Forrás: Napló-archív

A középiskolás és egyetemista korosztályt kívánták megmozgatni, a színház felé nyitottá tenni a MUST ötletgazdái. Az első összművészeti fesztivált 2021-ben szervezték és akkor még valóban illethető volt Gemza Péter szójátékával: őszfesztivál. A második rendezvény azonban – a világjárvánnyal, majd az energiaválsággal terhelt időszak következtében – ez év április 11-ig tolódott. A kedden a Debreceni Egyetemen tartott tájékoztató tanúsága szerint megérte várni,

a ROHU pályázatból megvalósuló esemény a korábbinál erősebb financiális háttérrel indul, így sűrűbb programsort kínál az érdeklődőknek április 23-ig.

Az INTERREG „Román-magyar határon átnyúló Képzési Központ és Értéktár a kulturális és történelmi örökség számára” című európai uniós projekt keretében létrehozott fesztiválról 2015-ben ötleteltünk először – tudtuk meg Gemza Pétertől. A Csokonai Színház igazgatója a névadás fundamentumát is kifejtette: szőlőszemek egyenként is egyediek, szépek, ám ahhoz, hogy igazi édes nedűvé, musttá váljanak, elengedhetetlen a találkozásuk, össze kell hozni őket, egy helyre terelni, „préselni”. Másrészt az elnevezés az idegenajkú debrecenieknek is hívószó lehet, angolul, azt jelenti kell, szükséges. A szervezők szerint a fiatalok sokféle művészeti önkifejezési módja, az erről való beszélgetés, a találkozás pedig szükséges az élethez.

MUST Fesztivál Debrecen sajtótájékoztató
A keddi sajtótájékoztató résztvevői
Forrás: Molnár Péter

A színház igyekezett ernyőként közreműködni, és teret engedni a produkcióknak. A főszervező, dr. Lakó Zsigmond, a DE-BTK Művészeti Központ megbízott igazgatója hangsúlyozta, számos partner, jól működő kulturális közösség segítette őt a színes eseménylista összeállításában. Elhangzott, a Filmkelte Fesztiválon húsz irodalmi adaptációt láthatunk az Apolló mozi vásznán, öt angol nyelvű programot, hat magyar amatőr színházi produkciót, két profi színházi előadást, négy koncertet, egy slampoetry-estet, két szakmai beszélgetést és négy kiállítást élvezhetünk összesen tíz helyszínen.

Kiemelte Mercs János rendhagyó előadását. Nassim Soleimanpour iráni író Fehér nyuszi, vörös nyuszi című alkotását minden színész egyetlen egyszer játszhat el életében, mert egyedi és egy alkalomra szóló. A több mint ötven nyelvre lefordított szöveget előkészületek és próba nélkül, a színpadon kapja meg a vállalkozó kedvű művész, aki aztán a közönséget is bevonja az együtt alkotásba.

Mikos Ákos, a DebreSlam slampoetry-közösség képviselője szólt arról, hogy két különleges estre is készülnek. – A slam alapvetően „földalatti hangulatú”, alulról szerveződő esemény. Nem túlzás azt állítani, hogy egy baráti társaság gyűlik össze időnként, hogy a fellépők a maguk alkotta szöveget az azonnaliság erejével előadják, a közönségtől pedig rögtön reakcióra számíthatnak. A hazai slammozgalomnak köszönhetően a műfaj Debrecenben is értő közönségre talált, örömteli, hogy továbbgyűrűzik, és 2021 után újra csatlakozhatunk a MUST-hoz – mondta.

Az április 13-án a műfaj alapszabályaitól eltérve – DebreSlam-es kuriózumként – kötelező eszközt használni a Csokonai Fórumban tartandó pénzdíjas versenyen. Mint kiderült, az idegen nyelvű érdeklődőknek szervezett megméretés régi vágya a csapatnak, amelyre ez a fesztivál ad lehetőséget április 14-én szintén a város legújabb színházi terében. Jelentkezni még mindkét alkalomra lehet a [email protected] címen.

A II. MUST - Ifjúsági és Egyetemi Összművészeti Találkozó április 11-én 11 órakor kezdődik a Posztolj verset! című programmal, amikor felírhatjuk kedvenc versünket a Debreceni Egyetem Élettudományi Könyvtárának üvegfalára. A továbbiakról a rendezvény közösségi oldalán tájékozódhatnak.

HaBe

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában