2023.04.19. 18:21
Újságírók bőrébe bújtak a hajdú-bihari gyerekek, és saját szülőhelyükről adtak ki lapot - fotókkal
Helyismereti kreatív csapatversenyt hirdetett „Szülőföldemen” címmel a Debreceni Kazinczy Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola.
Forrás: Kiss Annamarie
A Debreceni Tankerületi Központ támogatásával, immár második alkalommal megvalósult versenyen a vármegye alsó tagozatos diákjai vehettek részt, a megmérettetés eredményhirdetését április 19-én, szerdán tartották a kezdeményező cívisvárosi intézmény Margit téri épületében.
A megmérettetés célja az volt, hogy közelebb hozza egymáshoz a hajdúságban élő közösségeket, és azokat a tanulókat, akik érdeklődéssel fordulnak saját szülőhelyük megismerése felé. A vármegye intézményeiben tanuló diákok szívesen fogadták a különleges, kreatív feladatot, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy végül összesen 43 pályamű érkezett a zsűri elé, ebből 11 Debrecenen kívülről.
Fontos a hazaszeretetre nevelés
Az eredményhirdetésen résztvevőket köszöntötte Tóthné dr. Szalatyán Zsuzsa, a Debreceni Tankerületi Központ Köznevelési, Jogi és Humánpolitikai Főosztályának vezetője, aki rámutatott: az iskolákban folyó oktató-nevelő munka egyik fontos célja, hogy a tanulók megismerjék nemzetük kulturális és természeti értékeit, szűkebb lakóhelyük hagyományait és környezeti jellegzetességeit. – Az általános iskolai nevelés-oktatás kiemelt területe a hazaszeretetre nevelés, a szülőföld szeretetére, valamint a nemzeti értékeink megőrzésére való figyelemfelhívás. Ezeknek a céloknak az elérésében a Debreceni Kazinczy Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola kezdeményezése példamutató – hangsúlyozta a főosztályvezető.
Megtartották a Szülőföldemen verseny eredményhirdetését
Fotók: Kiss AnnamarieA versenyre jelentkező alsó tagozatos diákok háromfős csoportokban végezték el a feladatot, mely ebben az esetben szülőhelyük bemutatása volt egy újság önálló elkészítésével. Az újságírói kutatómunka alkalmával megismerhették saját településük híres személyit, kiválóságait, az ott fellelhető értékeket, nevezetességeket. De nem csak a múltat kutatták a gyerekek, többen aktualitásokról is írtak saját újságuk hasábjain, és voltak, akik könyvajánlóval, gasztronómiai receptekkel, rejtvényekkel és fejtörőkkel színesítették a lapokat. Tóthné dr. Szalatyán Zsuzsa kiemelte: ez a feladat kiváló alkalmat teremtett a diákoknak arra, hogy szeretett településüket kreatív módon ismertessék, próbára tegyék és elmélyítsék tudásokat a témában, egyúttal gyarapítsák ismereteiket.
Kettős céllal valósult meg
– A mai világunkban a digitális eszközöknek köszönhetően a nyomtatott híradást sok fiatal nem olvassa vagy talán már nem is ismeri igazán, így azt gondolom, hogy a verseny célja kettős volt. Egyrészről megmérettetik a gyerekek magukat, másrészről a nyomtatott híradást is népszerűsítjük – emelte ki köszöntőjében Nádházi László, a versenyt hirdető általános iskola igazgatója.
Nem volt egyszerű helyzetben a zsűri a döntéshozatalkor, hiszen sokrétű, színvonalas, igényes és minden esetben egyedi pályamunkák érkeztek a diákoktól, erről már Kissné Gellért Ibolya, a versenyt rendező intézmény nyugalmazott igazgatóhelyettese beszélt. A bírák benyomásait ismertetve hangsúlyozta, a fantáziadús lapokból akár a felnőttek is tanulhatnak, hiszen minden gyermekek által összeállított újság fontos és hasznos információkat tartalmaz.
BBI
Az első évfolyam nyertesei: 1. helyezett: Debrecen Hatvanis szemmel (Debreceni Hatvani István Általános Iskola) A csapat tagjai: Kis Emília, Kurucz Gréta, Vida Bence. Mentoruk: Kovács Márta Réka 2. helyezett: A mi Debrecenünk ezer arca (Debreceni Fazekas Mihály Általános Iskola) A csapat tagjai: Nagy Vivien Hanna, Lajtos Olimpia, Szűcs Kitti. Mentoruk: Györffy Péter Pál 3. helyezett: Cíviselső Csivitelő (Szoboszlói Úti Általános Iskola) A csapat tagjai: F. Nagy Ádám, Szekula Botond, Varga Szofi. Mentoruk: Krammer Lajos Árpádné A második évfolyam nyertesei: 1. helyezett: Bagoly Kurír (Debreceni Dózsa György Általános Iskola) A csapat tagjai: Bartha Liza, Bodrogi Pál, Tóth Hanna Zsuzsa. Mentoruk: Gáborné Jászai Emese Anna 2. helyezett: Bagaméri Susmus (Bagaméri Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola) A csapat tagjai: Bakonszegi Bíborka, Lakatos Alex, Tallódi Noel. Mentoruk: Törökné Papp Ildikó 3. helyezett: Csapókerti Hírmondó (Csapókerti Általános Iskola) A csapat tagjai: Sándor Léna, Szabó Csenge, Szomszéd András A harmadik évfolyam nyertesei: 1. helyezett: Debrecenbe kéne menni (Szoboszlói Úti Általános Iskola) A csapat tagjai: Bálint Laura, Balogh Vivien, Reszegi Blanka Dorka. Mentoruk: Pálosné Horváth Melinda 2. helyezett: A Bagaméri Lap (Bagaméri Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola) A csapat tagjai: Tordai Kálmán, Veres Szamanta, Drigány Kiara. Mentoruk: Lakatos Andrea 3. helyezett: Kiss Közlöny (Kiss Zoltán Általános Iskola, Újléta) A csapat tagjai: Kiss Natália, László Jázmin Gyöngyi, Seres Liza Romina. Mentoruk: Franciskovichné Vetési Edit Különdíj: IttHon Debrecen (Debreceni Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola) A csapat tagjai: Hűse Gréta, Czecze Tamara Léna, Sárai Liliána. Mentoruk: Ujhelyiné Rácz Mária A negyedik évfolyam nyertesei: 1. helyezett: Bagaméri Hírek (Bagaméri Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola) A csapat tagjai: Gombos Petra, Veres Máté Dominik, Zsákai Boglárka Gabriella. Mentoruk: Kariné Patka Julianna 2. helyezett: Suli Post-oló (Debreceni Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola) A csapat tagjai: Nagy Mira, Nagy Nikolett, Szöllősi Bence. Mentoruk: Szarkáné Kun Szilvia 3. helyezett: Helló! Holló?(Debreceni Hunyadi János Általános Iskola) A csapat tagjai: Répási Dorián, Tóth Bíborka, Török Hanna. Mentoruk: Tömöri Mihályné Különdíj: Debrecen (Szoboszlói Úti Általános Iskola) A csapat tagjai: Bácsik Benett, Király Levente, Kiss Dominik. Mentoruk: Bari-Lovas Odett és Kissné Makszim Judit |