2024.01.31. 14:15
További kincseket rejthet Ebes határában Rúfusz, az avar harcos – fotókkal
A Déri Múzeum novemberben feltárt avar harcosnak egyelőre a mellvértje tanúskodik a 7. századról, de a szakemberekre még nagy meglepetések várhatnak.
A leletegyüttest szerdán Papp László polgármester is megtekintette
Forrás: Molnár Péter
Mint arról portálunk is hírt adott, 2023 novemberében Ebes határában, egy magányos kora avar kori sírban teljes fegyverzetben találtak egy avar harcosra a Déri Múzeum szakemberei. A viszonylag sekély sírban nyugvó harcos fölé lovát is eltemették, a ló alatt, az elhunyt fölé kiterítve került elő a páncél. Erre helyezték rá egykor a harcos fából készült nyíltegezét a benne lévő nyilakkal, valamint íját és kardját. Mivel Rúfusz napján találtak rá, ezt a nevet kapta a múzeum szakembereitől a harcos, „akit” a feltárás jelenlegi fázisában január 31-én, szerdán Papp László polgármester is megtekintett az intézmény kismacsi munkaállomásán.
Bemutatták Rúfuszt, az Ebesnél megtalált avar kori harcost
Fotók: Molnár PéterKolozsi Barbara régészeti tárvezető elmondta, hogy Rúfuszt Ebes határában egy tízhektáros terület tavaly márciusban megkezdett megelőző feltárásakor találták meg. Az időjárási viszonyokhoz igazodva emelték ki a jelentős földtömeggel együtt és szállították a múzeum kismacsi műhelyébe.
Ebes határában az eddig feltárt legnagyobb szkíta települést és két avar temetőt is sikerült feltárnunk. Rúfusz a temetőtől távolabb, egy magányos sírból került elő
– tudatta a szakember.
További értékek kerülhetnek elő
Hága Tamara vezető régész arról tájékoztatott, hogy a vélhetően a 7. század első felében élt harcos sírjának régészeti jelentősége a benne lévő lamellás páncél. – A derecskei lelet után ez a második olyan lamellás vért, amit teljesnek mondhatunk, eredeti helyzetben találtunk rá egy régészeti feltáráson. Ezért döntöttünk úgy, hogy egyben kiemeljük az egész sírt, és a műhelyben bontjuk és dokumentáljuk tovább a páncélt és a szerves maradványokat egyaránt – fejtette ki. Elmondta, hogy a páncél szerkezetének értelmezésével, rekonstruálásával további adatokra tehetnek szert az avar kori lamellás páncélokról. Azzal pedig, hogy a leletegyüttest műhelyben bontják, olyan jelenségeket és szerves maradványokat észlelhetnek, melyekre terepi viszonyok között nem volna lehetőségük.
Mivel a Déri Múzeum munkatársai még nem tudják, mi van az eddig feltárt vért alatt, nagyon sok izgalom vár rájuk. A szakemberek ráadásul további leleteket remélhetnek, mivel eddig csak 6 hektárt tártak fel az érintett 10 hektáros területből.
Terveik szerint a teljes feltárás és az előreláthatóan több hónapig tartó rekonstruálás után Rúfusz a nagyközönség számára is bemutatkozik.