Felháborító

2 órája

A hajdú-bihari költők úgy vélik, irodalmi csalás áldozatai lettek

Előre fizettek, azóta se antológia, se tájékoztatás. Csalást emlegetnek a hajdú-bihari alkotók.

B.Kiss Andrea

Csalódott, felháborodott írók, költők próbálnak összefogva utánajárni egy vélhető csalásnak, amibe mindannyian önként keveredtek bele. Történt, hogy év elején egy jól hangzó felhívással keresték meg a vármegye tollforgatóit, amire sokan felkapták a fejüket. A felhívás egy Hajdú-Bihar Vármegyei írók és költők antológiájában való szereplésre ösztönözte az alkotókat, melynek a megjelenési határideje március végére lett kitűzve. A felhívás mögött álló személy maga is íróember lévén néhány rövid írást vagy verset kért e-mailben a szerzőktől, valamint egy Google-űrlapon nyilatkoztatta őket. Az ígéret szerint egy 86 szerző alkotását tartalmazó, 528 oldalas, keményborítós kötet született volna a begyűjtött művekből. A kötet szerzőinek névsorát is elérhetővé tette egy weboldalon, ami egy ideje már nem elérhető.

Csalás áldozatai lettek a vármegyei költők?
Csalás áldozatai lettek a vármegyei költők?
Forrás: Illusztráció / Shutterstock

Hitelesnek tűnt, ezért senki nem kételkedett

Senki nem kételkedett, hiszen minden olyan szakszerűnek és komolynak látszott. Így, amikor megkapták a megrendeléshez szükséges űrlapot, hogy ki hány példányt kér, a legtöbben gondolkodás nélkül rendeltek és utaltak, mivel előre kellett utalni az összeget. 

Az értesítés szerint a kötet forgalmi ára 6 ezer forint, de az abban szereplők és családtagjaik minimum öt, maximum tíz példány erejéig 4 ezer forintos kiadói áron rendelhetnek előre. Érkeztek is az utalások a hajdúszoboszlói székhelyű egyesület számlájára. Ki húszezret, ki többet, volt aki hatvanezer forintot utalt.

Aztán mindenki várta a megrendelt antológiákat. Aztán, mikor még hónapok múlva sem kapott senki semmit, és az eleinte még ígérgető válaszai után a felhívást intéző személy is eltűnt, kezdett gyanússá válni a dolog. A névsornak köszönhetően az alkotóknak tudomásuk van egymásról, és a Facebook segítségével megkeresték egymást és összefogtak, hogy kiderüljön az igazság.

Májusban kapták az utolsó tájékoztatást

Utolsó tájékoztató a szerzők felé egy májusi e-mailben érkezett az alábbiak szerint: „Tisztelt szerzők! A Hajdú-Bihar Megyei írók és költők antológiájának megjelenésével kapcsolatban olyan technikai problémák sorozatában ütköztünk, amelynek kiküszöbölésén még dolgozunk. Ezért is voltunk kénytelenek egy új e-mail címet létrehozni, hogy mindenkit értesíteni tudjunk. Másodlagos problémaként még közbejött az is, hogy a Megyei Önkormányzat általi támogatásunkat forráshiány miatt elutasították. A pályázati kiírásunkban, bár a beküldési határidőt meghatároztuk, a megjelenéssel kapcsolatosan viszont az ilyen és hasonló előre nem látható problémák miatt, ezért nem adtunk meg megjelenési időpontot. Szeretnénk megnyugtatni mindenkit, hogy az antológia a fenti felmerült problémák ellenére is megjelenik. Mert meg kell jelennie, ha már ennyit dolgoztunk rajta. Ugyanakkor tájékoztatni szeretnénk minden kedves alkotót, hogy az antológia kinyomtatását követően mindenkit értesíteni fogunk arról, hogy hol és milyen formában fogjuk átadni a köteteteket mindazoknak, akik a megrendeléseiket előre kifizették. Azok, akik eddig még nem utalták a megrendeléseket, utólagos átvétellel juthatnak hozzá a könyvhöz. Még egy kis ideig szeretnénk mindannyiuk türelmét kérni.”

A szerzők összefogva próbálnak utána járni a csalásnak

A szerzők türelmesen vártak hát tovább, próbálták elfogadni, amit írótársuk ecsetelt májusi levelében. Csakhogy eltelt a nyár, s lassan már az ősz is a vége felé közeledik, és antológia még mindig nincs. A felhívást intéző személy azóta nem elérhető, a korábbi közösségi oldal, honlap sem működik már. Ezt a várakozást unta meg Barna Gyuláné Meggyesi Éva, aki arra biztatta pórul járt szerzőtársait, hogy összefogva tegyenek feljelentést. Többen is jelezték, hogy készek kiállni Éva mellett, és együtt dűlőre vinni az ügyet. 

Mikor letelt a határidő és az antológia nem jelent meg, felhívtam. Akkor azt mondta, később meglesz, de azóta ő is eltűnt. Semmire nem reagál. Van másik Facebook-oldala, de le vagyok róla tiltva. Úgy tudom, nem ez az első ilyen esete. Engem húszezer forinttal károsított meg. Ezt a befizetést igazoló fotóval tudom bizonyítani, és vállalom a nyilvánosságot is

– nyilatkozta Barna Gyuláné Meggyesi Éva. A Komádiban mindenki által ismert költő, Cserép Imre csatlakozott Évához.

Tudomásom szerint a hatvanezer forinttal én vezetem a károsultak listáját. Ismertem régebbről, mint szerkesztőt, újságírót, költőt. Álmomban sem gondoltam volna, hogy ilyen csalásra képes.

Molnár Dominik szerint hihetetlen hogy ez a tolvaj szabadlábon mászkál ezek után. A debreceni fiatalember hét példány árát utalta át, azaz huszonnyolc ezer forintot. 

Március 13-án jóhiszeműen befizettem én is az antológiára 4 ezer forintot, ami azóta sem jelent meg. Sajnálom, hogy ezeket a csalókat senki nem vonja felelősségre. Remélem, hogy összefogással sikerül felelősségre vonni!

– jelentette ki Kathona Brigitta.

A közösségi oldalon és messengeren tárgyalnak az ügyről

A csalással vádolt egyesület közösségi oldalán május 17-e óta nincs új poszt. A legutóbbin a pórul járt szerzők beszélgetése olvasható. Hatvan hozzászólás, ami mind az irodalmi átverésről szól. 

Sajnos eltűntek a pénzzel. Csalók voltak ezek szerint

– vélekedik az egyik kommentelő. Van, aki attól tart, hogy később jogtalanul, engedély nélkül fogja felhasználni a begyűjtött alkotásokat. 

Nem az első esete. Amikor megtudtam, hogy ő áll mögötte, megtiltottam, hogy felhasználja az írásaimat. Akkor arra hivatkozott, hogy azzal, hogy beküldtem a műveimet, eleve beleegyeztem. Ez nem így van, mert nem volt benne nyilatkozat a szerzői jogokról, ami érvényes, így, mint szerző bármikor megtilthatom.

A szerzők hónapok óta nem érik el a csalással gyanúsított személyt, akit szerettük volna megkérdezni, de nincs rá lehetőség. A telefont nem veszi fel, az üzenetekre nem válaszol, a korábbi elérhetőségein nem található. 

Marad tehát a nyilvánosság, majd a csoportos feljelentés, hiszen a Büntető Törvénykönyv 373. § (1) bekezdése szerint, csalást az követ el, aki jogtalan haszonszerzés végett mást tévedésbe ejt, vagy tévedésben tart, és ezzel kárt okoz.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában