2019.07.19. 15:05
Megviseli az ízületeket a mai kézilabda
A modern kézilabdában nem működik az egyszemélyes edző koncepciója, mindenkinek megvan a szakterülete.
Fotó: Matey István
Javában tart a DVSC Schaeffler együttesének felkészülése a következő idényre. A korai periódusban jellemzően a fizikai felkészítés a hangsúlyosabb, nincs ez másként a piros-fehéreknél sem. A modern kézilabdában a csapatok fizikai felkészülését specialista szakember állítja össze, a Lokinál Köstner Vilmos munkáját erőnléti edzőként Horváth Tibor segíti. A szakember 18 éve dolgozik a kézilabdában, korábbi csapatainál részese volt EHF-győzelemnek, illetve két együttesével is járt a Bajnokok Ligájában. Az előző mondatból kiderül, bőven van a tapasztalata arról, miként is kell úgy összeállítani egy felkészülést, hogy bírja az együttes a nemzetközi kupa miatti kettős megterhelést. Az elismert tréner tavaly nyáron hét esztendő után tette át a székhelyét Dunaújvárosból Debrecenbe.
– Ábrók Zsolt keresett meg másfél éve, hogy mit szólnék hozzá, ha Debrecenben folytatnám a pályafutásomat –elevenítette fel Horvárth Tibor.
„Nagy örömmel mondtam igent, hiszen tudtam, hogy egy jó közegbe kerülök, ahol minden adott a minőségi munkához.”
A kézilabda élvonalában nem működik az egyszemélyes edző koncepciója, mindenkinek megvan a szakterülete, és emiatt a teammunka kerül előtérbe. Szerencsére Köstner Vilmossal és Vida Gergővel is nagyon jól tudunk együtt dolgozni. A mai gyors kézilabdában nem lehet megcsinálni a két-három hetes kizárólagos fizikai felkészítést, vegyes felkészülést kell tartani: helyet kap benne az erőnlét, valamint a kézilabda technikai és taktikai elemei szépen beépítve az edzésprogramba – ismerteti a tréner.
Hozzátette, a rendelkezésükre álló nagyjából nyolc hét alatt kell elvégezni azt az erőnléti munkát, amely azt az alapot eredményezi, hogy az első hat hónapban bírják a játékosok a tempót. Ahogy magyarázta, a nemzetközi kupaszereplés miatt más lesz a terhelés: szerda-szombat ritmusra kell felépíteni a játékosokat, melyhez alkalmazkodni kell, de közben muszáj figyelni arra, hogy ne legyenek túlterhelve a kézilabdázók.
– A decemberi válogatott szünetben ismét lehet majd egy apró felkészülést csinálni, addig a nyári munkából lehet csak „táplálkozni”. A mai fizikális kézilabda megviseli az ízületeket, a kitámasztások, felugrások nagyon megterhelik a játékosokat, a vállízületek és a térd- és bokaízületek különösen nagy megterhelésnek vannak kitéve. Ezeket figyelembe véve preventív tréningeket kell tartani, úgy felépíteni az edzéseket, hogy megelőzzük a sérüléseket – nyilatkozta Horváth.
MSZ
A Loki nyári felkészülési mérkőzései