3 órája
Exkluzív: Milyen a fiatalok helyzete jelenleg a DVSC-nél? – Herczeg András válaszolt
A DVSC Labdarúgó Akadémia szakmai igazgatója november elején Prima különdíjat vehetett át. Herczeg András a podcastben többek között a Debreceni VSC mostani helyzetéről is megfogalmazta gondolatait.
– Nagyon boldog voltam, mikor megtudtam, hogy a jelöltek közé kerültem. Nagyszerűen éreztem magam az igen színvonalas ünnepségen – gondolt vissza a november eleji eseményre a H szektor legújabb adásában a Debreceni VSC valaha volt legeredményesebb edzője, Herczeg András, aki sport kategóriában Prima különdíjat vehetett át. – Nem sejtettem, hogy meg fogom kapni a díjat. Ugyan készítettek rólam egy rövid videót, akkor azt hittem, minden jelöltről csinálnak. Mikor a színpadra hívtak, elérzékenyültem, nagyon megtisztelve érzem magam. Megható és felemelő pillanatok voltak. Természetesen jólesik minden elismerés. Bízom benne, hogy a sportszeretők is örülnek a sikeremnek – tette hozzá.
Herczeg András a DVSC csapatát vezetve kétszeres bajnok, kupa- és szuperkupagyőztes, egyszeres Ligakupa-győztes valamint a Bajnokok Ligája- és az Európa-liga-csoportkörbe is bejutott a Lokival, pályaedzőként pedig három bajnoki címhez segítette a klubot. A tréner, aki Magyar Arany Érdemkereszt és Mesteredző kitüntetésben is részesült, a mai napig a debreceni labdarúgás szerves része a DVSC Labdarúgó Akadémia szakmai igazgatójaként.
Herczeg András egészen későn érezte először, hogy a szurkolók valóban szeretik
Ahogyan korábban, a szakember ezúttal is megemlítette, hogy már fiatal korától kezdve a debreceni futball szerelmese. A labdarúgást a DSI-ben kezdte, majd 18 esztendősen került át a DVSC-hez, azonban a sportolást sérülés miatt idő előtt befejezte. Mikor futballista volt, már akkor is rendszeresen volt elképzelése arról, hogyan állítana össze egy-egy csapatot, és mivel ennyire foglalkoztatta, hamar elvégezte az edzői tanfolyamot is. – Nyilván nem gondoltam akkor, hogy majd ilyen eredményeket érek el. Először Garamvölgyi Lajos stábjában dolgozhattam, nagy megtiszteltetés volt ez számomra, rengeteg tapasztalattal gazdagodtam. Mikor a felnőttekkel lement az edzés az Oláh Gábor utcán, rohantam a Vágóhíd utcai létesítménybe az ifi csapathoz. Éreztem, azt csinálom, amit valóban szeretek. Jó érzés volt olyan labdarúgókkal foglalkozni, mint például Madar, Sándor, Dombi és Gracsov. Emlékezetesek voltak azok az évek, hiszen a DVSC első alakulatával bronzérmesek lettünk, az Intertotó-kupában is eredményesek voltunk, a fiatalokkal pedig megnyertük az országos kiemelt ifjúsági bajnokságot – gondolt vissza.
Herczeg András felelevenítette, hogy 1997 tavaszán lett először a DVSC vezetőedzője, ekkor már a hivatás minden nehézségét megtapasztalta. Később pályaedzőként segítette még Supka Attila, majd Miroslav Beránek munkáját, majd ismét őt nevezték ki a csapat élére.
A Hajdú-bihari Naplóban azonban volt egy szavazás, melynek eredménye után a szakember csalódott volt.
Az olvasók 74 százaléka arra szavazott, hogy rossz döntést hozott a vezetőség a kinevezésemmel. Egyé érzékeny embernek vallom magam, megviselt. Bizonyítani szerettem volna, pályaedzőként és vezetőedzőként is örökre bevésődött a fejembe, mikor megnyertük az első bajnoki címet. Nagyra értékelem azt is, hogy ott lehettünk a BL- és EL-csoportkörben, valamint 2010-ben mindent megnyert a csapat
– mondta.
Herczeg Andrásnak azt a kérdést is feltettük, melyik volt az élete meccse. A szakember a podcastben a Levszki Szófia elleni párharcot részletesen visszaidézte, és azt is elárulta, utólag visszagondolva mi lehetett a gárda sikerének a titka. Noha edzőként több megkeresése is volt, nem igazán volt számára vonzó lehetőség, mert Debrecenben érzi magát igazán komfortosan. Megtudtuk, hogy a szurkolók bizalmát nem a Bajnokok Ligája-időszakban érezte leginkább, hanem akkor, mikor ideiglenes vezetőedzőként két meccsen irányította az alakulatot – amely után Leonel Pontes ült le a kispadra. A 2018/2019-es szezonban, mikor bronzérmet nyert a gárda, akkor pedig már maximálisan a drukkerek szívében érezte magát, ezekért a pillanatokért pedig örökké hálás lesz.
Milyen a fiatalok helyzete jelenleg a Debreceni VSC-nél?
Herczeg András a podcastben leszögezte, hogy Debrecenben az akadémia és a felnőtt csapat külön, de mégis egymást segítve működik.
Az akadémia szakmai igazgatójaként nincs beleszólásom a felnőtt csapat ügyeibe. Elkísérem a felnőtt gárdát is szinte mindenhova, de akkor szurkolóként vagyok jelen. Az, hogy melyik fiatalok készülhetnek az első csapattal, az az aktuális szakmai stáb döntése, vagy a sportigazgató tehet rá javaslatot. A vezetőedzők általában egy-egy pozícióra kérnek játékost, bizonyára a Nestor El Maestro irányította szakmai stáb is több fiatal akadémista tehetséget fog foglalkoztatni. Debrecen mindig híres volt arról, hogy sok saját nevelésű futballisták játszott a csapatban, most is vannak rendkívül tehetséges gyerekek.
Csak, hogy közülük néhányat megemlítsek, Engedi Márk és Hornyák Csaba rendre meghívót kap az U19-es válogatottba, mint ahogyan Egri Imre is bizonyíthat az U18-as nemzeti együttesben. Az U17-eseknél jelenleg Balogh T. Márk, Sánta Milán és Nyikos Botond emelkedik ki, az U16-osoknál Szakál Dénes, Vince Tamás, Kiss Máté és Varga Zsolt bizonyíthat rendszeresen a válogatottban – osztotta meg.
Herczeg András azt is elmagyarázta, milyen előnyei vannak a spanyol Villarreallal való kapcsolatnak, és hogyan épül fel a DVSC Labdarúgó Akadémia jelenlegi rendszere. A szakmai igazgató kiemelte, hogy az NB I. és az NB III. mellett Debrecenből hiányzik egy NB II.-es csapat – megfogalmazása szerint egy lépcsőfok az élvonalhoz –, éppen ezért nagyon szurkolnak a DEAC-nak, hogy idény nyerjék meg a harmadosztály küzdelmeit, és jussanak egy osztállyal feljebb, mert abból szakmailag mindenki profitálhat.
– Több klubbal is felvettük a kapcsolatot, kooperációs szerződést kötöttünk, valamint valakit kölcsönadtunk. Mezőkövesden Cibla Flórián rendszeresen lehetőséget kap, ám sajnos Doktor Zsolt és Takács Bence sérült. A BVSC-nél Erélyi Benedek és Batai Tamás is bizonyíthat, Gyenti Kristóf pedig Békéscsabán játszik. Ahhoz, hogy később az élvonalban is megállják a helyüket, ez a tapasztalatszerzés segíthet nekik. A felnőtt közegben ugyanis lelkileg nagyon erősnek kell lenni. Az öltözőben meg kell adni a tiszteletet a többieknek, ugyanakkor a pályán fel kell vállalni a tudásukat, mert csak így tudják kivívni a helyüket – hangsúlyozott.
Herczeg András megemlítette, hogy az utóbbi időben már többen is bizonyították, hogy megállják a helyüket. – Nyilván mindig megdobogtatja a szívem, ha a fiatalok pályára lépnek.
Még inkább örömteli, hogyha egy akadémista a DVSC első csapatában tud meghatározó labdarúgóvá válni. Azonban tisztában kell lenni azzal is, hogy a klubnak üzleti terve is van.
Az utóbbi időben például Baráth Péter, Zsóri Dániel, Bényei Ágoston és Baranyai Nimród játékjogát is tudtuk értékesíteni, míg a szintén nálunk nevelkedett Bukta Csaba Salzburgban is megmutathatta tudását – fejtette ki gondolatait Herczeg András.
A labdarúgó NB I. állása
|
Ezt gondolja a Loki mostani helyzetéről
Herczeg András a podcastben is köszönetet mondott Dombi Tibornak és stábjának az elmúlt hetekben nyújtott kiváló munkájáért. – A háttérből persze mindenki próbálta őket segíteni, de ők voltak a csapattal, és beugróként remekül teljesítettek. Természetesen mindenki azt szeretné Debrecenben, hogy a Loki az új stáb érkezésével újra elkapná a fonalat.
A csapattal nem vagyok ott a mindennapokban, feleslegesen nem okoskodok, csak bízni tudok benne, hogy Nestor El Maestro előrébb tudja kormányozni az alakulatot.
Úrrá kell lenni a nehézségeken, és küzdeni kell azért, hogy a DVSC eredményesebb legyen – tekintett előre Herczeg András.
A Herczeg Andrással készült beszélgetés itt hallgatható meg: