Szalai Ádám rosszulléte

2 órája

Szalai Ádám rosszulléte: kevésen múlt a tragédia

Debreceni szakértőt kérdeztünk, mi a teendő vészhelyzetben. Láthatólag a magyar válogatott tagjait is sokkolták az események.

Molnár Szilárd

Amszterdam 20241116 Labdarúgás NL Hollandia - Magyarország Fotó: Árvai Károly/Nemzeti Sport Szalai Ádám ápolás

Forrás: Árvai Károly/Nemzeti Sport

Ijesztő pillanatok játszódtak le a szombati Hollandia-Magyarország Nemzetek Ligája-mérkőzésen: Szalai Ádám, a magyar válogatott pályaedzője a mérkőzés hatodik percében, a kispadon rosszul lett és azonnali ellátásra szorult. A korábbi válogatott támadót több mint tízperces ápolás árán tudták felkészíteni a kórházba szállításra. Szerencsére a korábbi csapatkapitányt azóta kiengedték a kórházból, és a válogatottal hazautazhat Budapestre. Az események érthetően sokkolták a játékosokat is, de a bíró kérdésre a magyar csapat óriási lelkierőről téve tanúbizonyságot úgy döntött, folytatja mérkőzést.

Magyar válogatott, Magyarország, Hollandia, válogatott, Nemzetek Ligája, labdarúgás, Szalai Ádám rosszullét
A hollandok és magyar válogatott játékosai is feszülten várták, mi lesz
Forrás: Árvai Károly/Nemzeti Sport

Magyar válogatott: nincs értelme szakmailag elemezni

Rengeteg szurkoló, sportoló, szakember fejezte ki jókívánságait Ádámnak itthonról és külföldről egyaránt, köztük Dzsudzsák Balázs, a DVSC csapatkapitánya, aki egy közös fotóval biztosította róla korábbi válogatottbeli csapattársát, hogy lélekben vele van.

A Haon Paróczai Sándort, a DVSC kilencszeres válogatott hátvédjét kérdezte a történtekről. – Természetesen követtem a mérkőzést, sokkoló volt látni Szalai Ádámmal rosszullétét – elevenítette fel. – Az én pályafutásom alatt ilyen nem történt, de három nagyon súlyos, töréssel járó sérülést is átéltem, az egyik után rögtön cserét is kértem például.

Egy rosszullét, súlyos sérülés, ne adj isten elhalálozás mindig megviseli a környezetben lévőket, onnantól arra a mérkőzésre nem érdemes szakmai szemmel tekinteni, a játékosok és a stáb olyan lelkiállapotba kerül, amire nem lehet felkészíteni senkit előre.

A mieink komoly lelkierőről és sportszerűségről tettek tanúbizonyságot azzal, hogy vállalták a folytatást, épp ezért volt különösen csúnya, az első tizenegyest elvégző Wout Weghorst a fair play és a labdarúgás eszmeiségével szembemenve milyen látványosan ünnepelte a gólját. A hollandok mentségére szóljon, hogy ők is elítélték a hórihorgas csatár viselkedését – hangsúlyozta Paróczai Sándor.

Helyben volt a segítség

A korábbi védő azt is kiemelte, Szalai Ádám rosszulléte valószínűleg azért nem végződött rosszabbul, mert nem otthon vagy az utcán történt, hanem a stadionban, ahol helyben volt a segítség a csapat orvosi stábja és a mérkőzésre kirendelt orvosi, valamint mentőszolgálat személyében.

– Egy ilyen szintű találkozón a kezdés előtt 90 perccel már ott kell lennie az egészségbiztosítást végző stábnak, akik a lefújás után még 60 percig szolgálatban vannak, ha a stadion területén történne valami – mondta el.

A mérkőzés krónikájához tartozik, hogy a már biztos csoportharmadik magyar válogatott végül 4–0-ra kikapott a hollandoktól. A mieink kedd este a Puskás Arénában a csoportgyőztes németek ellen zárják őszi NL-szereplésüket.

Magyar válogatott, Magyarország, Hollandia, válogatott, Nemzetek Ligája, labdarúgás, Szalai Ádám rosszullét
Itt még rendben volt Szalai Ádám
Forrás: Árvai Károly/Nemzeti Sport

Azonnal meg kell szakítani

Portálunk Paróczai Sándor segítségével utánajárt, a játékvezetőnek mi a feladata rosszullét vagy még súlyosabb szerencsétlenség esetén.

Ha egy játékos vagy stábtag rosszul lesz egy UEFA-mérkőzésen:

  • Játék megállítása: A játéknak azonnal meg kell állnia.
  • Orvosi segítség hívása: A játékvezető azonnal jelzi az orvosi stábnak, hogy lépjen pályára.
  • Elsősegély nyújtása: Az orvosi stáb megkezdi az elsősegélyt vagy újraélesztést, ha szükséges.
  • Értékelés és döntés: Az állapottól függően eldöntik, hogy folytatható-e a mérkőzés.
  • Jegyzőkönyv: Az esetet hivatalosan rögzíteni kell a mérkőzés jegyzőkönyvében.

Ha egy néző rosszul lesz egy UEFA-mérkőzésen:

  • Jelzés a játékvezetőnek: A játékvezető értesülhet a helyzetről a stadion biztonsági személyzetétől, játékosoktól vagy a nézőktől.
  • Játék megállítása (ha szükséges): Amennyiben az incidens komoly és figyelmet igényel (pl. újraélesztés vagy tömeges segítségnyújtás), a játékvezető megszakíthatja a játékot.
  • Orvosi segítség behívása: A pálya melletti mentőszolgálatnak és stadioni orvosi személyzetnek azonnal intézkednie kell.
  • Kommunikáció a hivatalos személyekkel: A játéknak az eset megoldása után, a biztonsági szolgálat jelzésére folytatódhat.

Gyorsított eljárásban

Ha egy UEFA-mérkőzést súlyos incidens miatt félbeszakítanak vagy lefújnak, a döntést az újrajátszásról, folytatásról vagy végleges eredmény megállapításáról az UEFA Fegyelmi Bizottsága hozza meg. Az időkeret általában a mérkőzés utáni 24-48 órán belül van, de ez függ a helyzet súlyosságától és a körülményektől. Az UEFA hivatalos szabályzatában részletes protokoll található, és sürgős esetben gyorsított eljárást alkalmaznak.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában