2007.12.17. 12:44
Lelkiismeretük szerint szavazhatnak az MSZP képviselői az ombudsmanokról
<p>Az MSZP frakciója hétfői ülésén nem tudott egységes álláspontot kialakítani Nagy Boldizsár és Péterfalvi Attila ombudsman-jelöltek támogatásáról, így a szocialista képviselők lelkiismeretük szerint szavazhatnak a titkos voksoláson - mondta a frakcióülést követően Mesterházy Attila frakcióvezető-helyettes, aki hozzátette: egy képviselő sem kért egyéni szavazást az egészségbiztosítási reform törvény-javaslatának zárószavazásán.</p>
Mesterházy Attila elmondta, továbbra sem tartják jó gyakorlatnak, hogy a köztársasági elnök a frakciókkal való egyeztetés nélkül nevezi meg az ombudsman-jelölteket, mint tette azt Nagy Boldizsár és Péterfalvi Attila esetében is. Az MSZP frakcióvezetője egyébként 50-50 százalék esélyt lát mindkét jelölt kétharmados többséget igénylő megválasztására.
A nagyobbik kormánypárt nem kezdeményezi az ombudsmanok megválasztásának elhalasztását februárra, azonban ha a Fidesz kezdeményezésére a házbizottság hétfőn mégis a halasztás mellett dönt, akkor nem gördítenek akadályt a februári voksolás elé sem - mondta Mesterházy Attila.
Az egészségbiztosítási reform törvény-javaslatával kapcsolatban Mesterházy megjegyezte: egyetlen MSZP képviselő sem kért "kiszavazást" a frakciódöntés alól, így a múlt keddi frakciódöntés maradt érvényben, miszerint a képviselők egységesen támogatják a javaslatot.
Hamarabb szavaz este az egészségbiztosítási törvényről az Országgyűlés |
Bár a Fidesz ígérte, hogy kezdeményezi, végül mégsem halasztják el az ombudsman-választást az Országgyűlés hétfői ülésén.
Az eredeti napirend változik ugyanakkor: a tervezettnél hamarabb szavaznak a képviselők az egészségbiztosítási törvényről és a jövő évi költségvetésről.A napirend ugyanakkor változik: az ombudsman-választás eredményének kihirdetése után három nemzetközi megállapodásról dönt a Ház, ezután jön a 2008-as költségvetés zárószavazása, majd az egészségbiztosítási törvényé - utóbbi név szerint, és nem utolsó előtti napirendi pontként, ahogy korábban tervezték. Ezt követően ratifikálja a parlament a Lisszaboni Szerződést, majd kihirdetik a név szerinti szavazás eredményét. Ezután határoz a Fidesz-KDNP népszavazási kezdeményezéséről. |