2007.12.22. 09:11
Túszejtés a Széna téri OTP-ben - ilyen itthon még nem volt
<p>Az első magyarországi túszejtéses bankrablás történt meg május 4-én, mikor egy fegyveres férfi megtámadta a Széna téri OTP bankfiókot Budapesten.</p>
A túsztárgyaló egy ideig beszélt vele, végül azonban a kommandósok bementek a bankba, és hat lövéssel lelőtték a férfi.
Eközben két túsz is megsérült: egyiküket a túszejtő találta el a kezén, egy nő lábába pedig a rabló testén áthatoló golyó fúródott. Közben eltűnt némi pénz is, igaz, már a helyszíneléskor: a 460 ezer forintot egy rendőr százados vitte el. A rendőrt azóta elbocsátották a szervezettől és a bíróság elítélte.
A két sérült és egy másik túsz - aki pszichés traumát szenvedett - kártárítést kapott.
A Széna téri OTP bankfiókba május 4-én lépett be a fegyveres férfi. Túszul ejtett tíz ügyfelet, hét banki dolgozót és a biztonsági őrt. A támadáskor a bankban tartózkodott Nánási László, a Független Hírügynökség munkatársa, aki elmondta, hogy a bankrabló elvette az őr fegyverét, azután már két pisztollyal tartotta sakkban a túszokat. Az ügyfelek közül hetet nemsokára elengedett, a bank alkalmazottjai és az őr bezárkóztak a teakonyhába, így végül három emberrel maradt az ügyféltérben. A fegyverest Végh József túsztárgyaló próbálta rávenni hogy adja meg magát, de végül úgy ítélte meg, hogy a férfi nem fogja könnyen elengedni a túszokat. A férfi egyértelműen pénzt akart, ezt el is mondta a túsztárgyalónak. A túszejtéses bankrablásnak a kommandósok vetettek véget. Hat lövéssel végeztek a fegyveressel, közben két túsz is megsérült.
A túszejtőről később elterjedt, hogy hivatásos katona volt, de ezt a Honvédség cáfolta. Annyi valószínű, hogy rajongott a fegyverekért és a katonákért, katonaságért. A pszichológus szerint egy időzített bomba volt a rejtett agresszív késztetésekkel élő férfi.
A helyszíneléskor eltűnt 460 ezer forint a bankból, mint később kiderült, egy megtévedt rendőr százados vitte el. A volt rendőrt előbb első fokon egy év nyolc hónap, négy év próbaidőre felfüggesztett börtönre és lefokozásra ítélte a bíróság. A katonai ügyész szerette volna elérni, hogy letöltendő börtönbüntetést, közügyektől eltiltást és pénzbünetést is kapjon a megtévedt férfi. Az ügyész szerint a súlyosbításnak az általános bűnmegelőzés lett volna a célja. Október közepén a volt rendőr ügyében megszületett a jogerős ítélet, és a bíróság 150 ezer forintos pénzbüntetéssel toldotta meg az első fokú ítéletet. A volt százados megbánta tettét, négy gyerekét becsülettel szeretné felnevelni, most villanyszerelőként dolgozik.
A túszejtés után a sérült túszok is pereskedni próbáltak. Kártérítést akartak, amit végül meg is kaptak. A sérültek jogi képviselője, Magyar György ügyvéd hónapokig tárgyalt a részletekről a rendőrség megbízottjával. A kommandósok akciójának szakszerűségét is megkérdőjelezték, de ez végül nem bizonyosodott be.
Az OTP Bank nem érezte felelősnek magát, szerintük a jogszabályi és a biztonsági előírások betartásával minden elvárhatót megtettek ügyfeleik testi épségének védelmében. Az OTP szerint a bank biztonsági őre is jól vizsgázott, mikor átadta fegyverét a kiszámíthatatlan férfinak, és a túszok egy részével bezárkózott a bankfiók egy helyiségébe. A bank egyébként végül mégis fizetett a sérülteknek.
Pénzt a két sérült ügyfél kapott és egy harmadik - aki pszichés traumát szenvedett. Azt, hogy mennyit, egyik érintett sem árulta el.
Kapcsolódó anyagok: