2016.08.08. 11:39
Idén tényleg nagyobbat csípnek a szúnyogok?
Hajdú-Bihar - Nemcsak a szúnyogoktól, hanem az extrém tüneteket okozó csípésüktől is hangos ez a szezon.
Hajdú-Bihar - Nemcsak a szúnyogoktól, hanem az extrém tüneteket okozó csípésüktől is hangos ez a szezon.
Az ön környezetében is van olyan gyermek, akinek az előző évekhez képest idén csúnyább vagy viszketősebb lett a szúnyog „csókja”? Nos, akkor ezzel nincs egyedül, de szerencsére nem tudunk olyan okról, ami miatt meg kellene ijednünk.
Dr. Józsa Lajos gyermekgyógyász rendelésére ilyen panaszokkal napi 4-5 gyermeket visznek el a szülei – mondta el a Naplónak.
– A csípést követően 48 órán belül már jelentkeznek ezek a panaszok, vérbő, akár gyermektenyérnyi duzzanat, erős viszkető érzés. Szerencsére jómagam mostanában súlyosabb esetekkel nem találkoztam, de tudni kell, hogy akár anafilaxiás sokkot is okozhat a csípés az arra hajlamosaknál. Ez esetben sürgős orvosi ellátásra van szükség. A hajlamosság ha kiderül – a szülő nagyon figyeljen rá –, már az enyhébb tünetek megjelenésekor orvoshoz kell fordulni, így megelőzhető a súlyosabb reakció, illetve ilyenkor tesznek jó szolgálatot az antihisztamint tartalmazó, szabadon vásárolható cseppek. A helyi tüneteket magunk is enyhíthetjük viszketéscsökkentő rázókeverékkel, géllel. Segíthet a jeges borogatás is, de a vizes semmiképpen, mert fellazulhat a bőr, megváltozik a víztartalma, ezáltal sérülékenyebb lesz, a vakaráskor (piszkos kézzel) pedig egyéb kórokozók bejuthatnak a bőr alá. Ily módon akár ótvart is össze lehet szedni! – figyelmeztet a gyermekgyógyász.
Oka nem ismert
– Kétségtelenül több olyan esettel találkozunk, amikor duzzadtabb, ödémás, vérbő terület alakul ki egy-egy csípés nyomán. De nem kaptunk hivatalosan olyan tájékoztatást, amely előrejelezné, hogy esetleg veszélyesebb szúnyogok megjelenésére kell számítani hazánkban. Ha viszont valaki tőlünk délre utazik, vagy olyan országokban jár, ahol a Zika-vírussal fertőzött példányok felbukkanhatnak, akkor érdemes nagyon figyelni a megelőzésre, szúnyogháló és -riasztószerek használatára – tette hozzá dr. Józsa Lajos.
HBN-BB
Megelőzés