Nagyvilág

2007.12.29. 08:56

ÉV VÉGI ÖSSZEFOGLALÓ - 2007 október

<p>Gyurcsány Ferenc kihirdette a közélet tisztaságáról szóló 7 pontos javaslatcsomagját; a parlament megszavazta a LEX-Mol-t, hogy megakadályozzák, hogy az osztrák OMV felvásárolja a MOL részvényeit; a szárnyvonalak tervezett megszüntetése miatt sztrájkoltak a mozdonyvezetők; zavargásokba torkollott az 1956-os forradalom és szabadságharc alkalmából rendezett állami ünnepség; egy 38 és egy 29 éves nő, illetve egy 28 éves férfi meghalt, több mint húszan pedig megsérültek egy ausztriai buszbalesetben.Egyebek mellett ezek voltak a 2007 októberének legfontosabb eseményei.</p>

GYURCSÁNY 7 PONTJA

Gyurcsány Ferenc október 1-én hirdette ki hétpontos javaslatcsomagját a korrupció visszaszorítása, valamint a politika átláthatósága és tisztasága érdekében. Javaslatai között szerepel új párt- és kampányfinanszírozási törvény megalkotása, a főállású parlamenti képviselőség visszaállítása, a képviselői költségtérítésnél szigorúbb szabályok bevezetése, az ifjúsági szervezetek finanszírozásának szigorú szabályozása, Európa legszigorúbb összeférhetetlenségi törvényének elkészítése, a civil szervezetek elválasztása a pártpolitikától és a vagyonosodási vizsgálatok szélesítése. A köztisztasági csomag néven ismertté vált anyag később újabb, a Fidesz javaslataiból összeállított ponttal bővült, amelyek a kormánytagok jövedelmi helyzetét tennék átláthatóbbá. A javaslatokat tartalmazó öt törvénycsomagot az MSZP frakciója benyújtotta az Országgyűlésnek, emellett pedig népszavazást is kezdeményeztek szocialista képviselők aláírásával.

BILL CLINTON MAGYARORSZÁGON

Október 6-án Magyarországra látogatott Bill Clinton volt amerikai elnök. Az eseményt két évig szervezték. Egy fővárosi szállodában, a Közép-Európai Üzleti Fórumon tartott előadást. Aki élőben szerette volna meghallgatni Clintont, annak 250 ezer forintot kellett fizetnie, aki pedig közös fotót is szeretett volna az elnökkel, annak félmillió forintot kellett kiadnia. Az egykori elnök a hírek szerint 50 milliós gázsit kapott. Védelméről a Köztársasági Őrezred gondoskodott. Bill Clintonnal egyébként találkozott Gyurcsány Ferenc kormányfő. A volt amerikai elnök a tervezettnél egy nappal tovább maradt Budapesten.

NYILVÁNOSSÁGRA HOZTÁK AZ EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁS ÁTALAKÍTÁSÁRÓL SZÓLÓ TÖRVÉNYJAVASLATOT

Az Egészségügyi Minisztérium október 8-án hozta nyilvánosságra az egészségbiztosítás átalakításáról szóló koncepcióját. A javaslatot az ellenzéki pártok mind elutasították, sőt a koalíción belül is okozott feszültséget. Számos civil szervezet is tiltakozott a több-biztosítós rendszer bevezetése, azaz az egészségbiztosítás piacosítása ellen, ezért számos demonstrációt és sztrájkot tartottak. Az Országgyűlés december 17-én elfogadta az egészségbiztosítási reform törvényjavaslatát, ám azt később Sólyom László államfő nem írta alá, hanem visszaküldte azt az Országgyűlésnek megfontolásra.

MEGSZAVAZTA A PARLAMENT A LEX-MOL-T

Az Országgyűlés október 8-án nagy többséggel megszavazta a Lex-Mol-t. A törvényt azután készítették el, hogy az osztrák OMV megpróbálta felvásárolni a MOL részvényeit. A Lex-Mol éppen az ilyen eseteket hivatott megakadályozni jogi eszközökkel. A január 1-én hatályba lépő törvénnyel kapcsolatban az Európai Bizottság eljárást indított Budapest ellen, mert szerinte az ellentétes az uniós előírásokkal. Kóka János korábbi gazdasági miniszter azt mondta: a kormány kész a törvény "finom hangolására".

MOZDONYVEZETŐK SZTRÁJKJA

A Mozdonyvezetők Szakszervezete október 25-én egyebek mellett a vasúti szárnyvonalak tervezett bezárása ellen tiltakozott kétórás figyelmeztető munkabeszüntetéssel. 174 vonat nem tudott egyáltalán elindulni a mozdonyvezetők csütörtök reggel 6 és 8 óra közötti figyelmeztető sztrájkja miatt. A munkabeszüntetés miatt 70 járat rövidebb útvonalon közlekedett, és csaknem 400 vonat késett - még késő délután is voltak csúszások. Csaknem 1500-an váltották vissza jegyeiket, a visszatérítések összesen meghaladták az 1,7 millió forintot. A Vasutasok Szakszervezete és a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete november 7-én szintén a szárnyvonalak megmentéséért tartott kétórás sztrájkot, majd november 21-én csatlakoztak a LIGA Szakszervezetek országos sztrájkfelhívásához.

ÉTELÍZESÍTŐT HAMISÍTOTTAK EGY ZSANAI TANYÁN

Megdöbbentő higiénés körülmények között, közismert ételízesítőket gyártó cég tasakjaiba töltötték az eredetihez nagyon hasonlító házilag kevert ételízesítőt egy zsanai tanyán. A Bács-Kiskun megyei településen egy bejelentés után mentek ki a helyszínre járőrök október 12-én. A házkutatáskor a hamisított árut - 300 kilónyi alapanyagot - lefoglalták. A hatósági állatorvosok több Bács-Kiskun megyei piacot és Zsana környéki kisboltot ellenőriztek, hogy kiderítsék, került-e a hamis vegetából a forgalomba. A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága rossz minőségű termék forgalomba hozatala és áru hamis megjelölése miatt indított nyomozást. Az ügyben a tanya tulajdonosát gyanúsították.

LEHET NÉPSZAVAZÁS A FIDESZ-KDNP HÁROM KÉRDÉSÉRŐL

Az Alkotmánybíróság 2007. október 15-én helybenhagyta az Országos Választási Bizottság (OVB) határozatait, amelyek hitelesítették a Fidesz és a KDNP felsőoktatási tandíjat, vizitdíjat és kórházi napidíjat érintő népszavazási kezdeményezése aláírásgyűjtő ívének mintapéldányait. A határozatok értelmében népszavazást lehet tartani arról, hogy a képzési hozzájárulás valamint - a népszavazást követő év január 1-jétől - a vizitdíj és a kórházi napidíj megszűnjön-e. Miután az aláírási íveket az Országos Választási Iroda (OVI) hitelesítési záradékkal ellátta, elkezdhették az aláírásgyűjtést a referendum kiírásához. Kérdésenként 200-200 ezer aláírás szükséges, az ellenzéki pártok csaknem 322 ezer aláírást adtak le. Később is folytatták a gyűjtés, így az aláírók száma kérdésenként elérte a félmilliót.

VAGYONOSODÁSI VIZSGÁLAT FIDESZES POLITIKUSOKNÁL

Vagyonosodási vizsgálatot rendelt el az Apeh Orbán Viktor, a Fidesz elnöke és Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója ellen. A nagyobbik ellenzéki párt szerint ez egyértelmű jele annak, hogy a kormány politikai célokra használja fel az állami hatóságokat. Az adóhivatal cáfolta, hogy megrendelésre indult volna vizsgálat politikusok ellen, - mint mondták - ilyet nem kérhet még a kormányfő sem. Lendvai Ildikó ugyanolyan vagyonosodási vizsgálatot kért maga ellen, mint amilyet az APEH Orbán Viktor és Kubatov Gábor ellen rendelt el . A Független Hírügynökség információi szerint a parlamenti pártok közül három képviselőt érintettek az APEH-vizsgálatok.

AZ 56-OS ÉVFORDULÓ MEGEMLÉKEZÉSEI ÉS ZAVARGÁSOK

Zavargásokba torkollott az 1956-os forradalom és szabadságharc 51. évfordulója alkalmából rendezett állami ünnepség, amelyen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is részt vett. A kormányfő az évforduló előestéjén az Operaházban mondott beszédet, és bár az Andrássy utat és környékét hermetikusan lezárták, több száz tüntető mégis odaindult Toroczkai László vezetésével a Szabadság térről. A demonstrálók a Nagymező utcában összecsaptak a rendőrökkel, a be nem jelentett tüntetést az egyenruhások végül rövid idő alatt feloszlatták. Az október 23-i megemlékezések már jóval csendesebbek voltak, mégis a két nap alatt összesen 55 embert állítottak elő.

HÍDFOGLALÁS

Október 26-án egy szélsőséges internetes oldal kezdeményezésére tüntetők egy csoportja lezárta a fővárosi Erzsébet hidat. Több ezer rendőr szorította végül ki a belvárosból az Astorián és a Blaha Lujza téren keresztül az illegális megmozdulás résztvevőit. Közben megbénult a város közlekedése: 3-4000 rendőr volt az utcákon. A hídfoglalás alatt és utána 82 embert állítottak elő, de elengedték őket, mert az ellenük induló szabálysértési eljárások nem indokolták, hogy bárki őrizetbe kerüljön.

KÓRHÁZBAN VÉGZŐDÖTT OTTHONSZÜLÉSEK

Egy otthonszülő anyukát és újszülöttjét kellett beszállítani október 26-án a Dél-Pesti Jahn Ferenc Kórházba miután a szülés után nem vált le a méhlepény és az anya sok vért veszített. Az anyának nem ez volt az első otthonszülése, de akkor is így végződött. Az édesapa, és a szülésnél jelenlévő bábák azt állították, hogy sem az édesanya, sem a baba nem volt életveszélyes állapotban. Pár nappal később újabb otthonszülő asszonyt kellett kórházba szállítani a fővárosban. A mentők itt is idejében érkeztek, az anyát és gyermekét sikerült időben a közeli kórházban ellátni. A nő Geréb Ágnes által alapított Napvilág szülőotthonban akarta világra hozni gyermekét. Ebből a születésházból másfél hónappal korábban is bevittek egy asszonyt, akinél komplikációk léptek fel, de már a kórházban sem tudták megmenteni gyermeke életét. Az esetek után az Egészségügyi Minisztérium bemutatta az otthonszülés szabályairól szóló koncepcióját, amelynek vegyes volt a fogadtatása.

MAGYAR BUSZ SZENVEDETT BALESET AUSZTRIÁBAN

Október 29-én hajnalban balesetet szenvedett egy magyar focidrukkereket szállító busz az ausztriai Graz közelében: a jármű egy alagút után az árokba borult, ahol 50 métert csúszott, mire megállt. A balesetben egy 38 és egy 29 éves nő, illetve egy 28 éves férfi meghalt, több mint húszan pedig megsérültek. A sérültek többségét még a baleset utáni napokban elengedték a kórházakból, volt azonban, akit csak hetekkel később. Az osztrák hatóságok a baleset után feljelentést tettek a magyar sofőr ellen.

Kapcsolódó anyagok:

  • ÉV VÉGI ÖSSZEFOGLALÓ 2007 augusztus
  • ÉV VÉGI ÖSSZEFOGLALÓ: Sport 2007
  • ÉV VÉGI ÖSSZEFOGLALÓ - 2007. május
  • Hírlevél feliratkozás
    Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!