2008.03.25. 18:50
A franciák nem zárták ki a bojkottot
<p>Nicolas Sarkozy francia államfő keddi nyilatkozatában nem zárta ki, hogy bojkottálja a pekingi olimpia nyitóünnepségét amiatt, ahogy Kína reagál a tibeti zavargásokra.</p>
Más országok vezetői a bojkott ellen vannak.
Az amerikai elnök és a brit miniszterelnök ott lesz az ünnepségeken. A legtöbb állam ugyanakkor figyelmeztette Kínát, hogy fogja vissza magát a tüntetések kezelésében.
A száműzetésben élő tibeti kormány szerint 140 ember vesztette életét a március közepén kitört zavargásokban. A hivatalos kínai adatok szerint húsz halálos áldozata van az összecsapásoknak.
Nicolas Sarkozy francia elnök azt mondta, minden lehetőség nyitott a bojkottal kapcsolatban. Az államfő munkatársai elmagyarázták: azt nem zárták ki egyelőre, hogy a nyitóünnepségen nem jelennek meg, de a játékok teljes bojkottját továbbra is ellenzik.
A francia állami televízió-hálózat ugyanakkor felvetette, hogy nem közvetíti a kínai adást a sporteseményről, ha abból cenzúrázzák a tüntetéseket.
Alain Bernard, Franciaország új úszócsillaga támogatja a tiltakozást. A most is zajló Európa-bajnokságon háromszor világrekordot döntő sportoló szerint a nyitóünnepség bojkottja erős üzenetet közvetíthetne a politikusok felé.
Más államok erőteljesebben ellenzik a pekingi olimpia bojkottját. George W. Bush amerikai elnök ellátogat az olimpiára - mondta a Fehér Ház szóvivője.
A 2012-es játékoknak otthont adó Nagy-Britanniában néhány politikus tömegtüntetéseket szervez az olimpia láng londoni állomásának idejére, április 6-ra. Gordon Brown brit miniszterelnök ugyanakkor továbbra is azt tervezi, megjelenik az augusztus 24-i záróünnepélyen Pekingben.
Ausztrália, Németország és Japán kizárta, hogy bojkottálnák az olimpiát, de mindhárom ország felszólította Kínát, hogy tanúsítson önuralmat a tibeti tüntetőkkel szembeni fellépéskor.
Olaszország, Lengyelország, Spanyolország és Svájc bejelentése szerint nem tervezi, hogy távolmaradásával tüntetne Kína politikája ellen.