2012.06.15. 07:39
Hosszú távú, kedvezményes bankfinanszírozási programot indít a brit kormány és a jegybank
London, 2012. június 15., péntek (MTI) - Hosszú távú, kedvezményes kamatú bankfinanszírozási programot dolgoz ki közösen a brit kormány és a Bank of England - a brit jegybank -, annak fejében, hogy a programban részes kereskedelmi bankok növelik a reálgazdaság hitelellátását - jelentette be csütörtök este Londonban George Osborne brit pénzügyminiszter és Sir Mervyn King, a Bank of England kormányzója, az euróövezeti válság miatt folyamatosan romló hitelpiaci és reálgazdasági környezettel indokolva a tervezett intézkedést.
London, 2012. június 15., péntek (MTI) - Hosszú távú, kedvezményes kamatú bankfinanszírozási programot dolgoz ki közösen a brit kormány és a Bank of England - a brit jegybank -, annak fejében, hogy a programban részes kereskedelmi bankok növelik a reálgazdaság hitelellátását - jelentette be csütörtök este Londonban George Osborne brit pénzügyminiszter és Sir Mervyn King, a Bank of England kormányzója, az euróövezeti válság miatt folyamatosan romló hitelpiaci és reálgazdasági környezettel indokolva a tervezett intézkedést.Osborne nyíltan szólt az euró esetleges összeomlásából eredő "hatalmas" kockázatokról is, és közölte, hogy a valutauniós országoknak szorosabbra kell vonniuk pénzügyi szektoraik integrációját az euró megmentése érdekében. Mervyn King pedig utalást tett arra, hogy a jegybank kiterjesztheti likviditásbővítő mennyiségi enyhítési programjának 300 milliárd fontot meghaladó eddigi keretösszegét.
A londoni City polgármesteri rezidenciájának - Mansion House - csütörtök esti, hagyományos pompával megrendezett éves bankettjén Sir Mervyn King kijelentette, hogy a "jelenlegi kivételes körülmények közepette" szükség van egy átmeneti bankfinanszírozási rendszerre, amely áthidaló támogatást nyújt a brit gazdaságnak "a nyugodtabb időkig".
King közölte: a Bank of England és a pénzügyminisztérium közösen dolgozik egy hitelezés-finanszírozási rendszeren, amelynek keretében a kereskedelmi bankok több évre szóló finanszírozáshoz juthatnak a jelenlegi piaci kamatszinteknél olcsóbban, viszont hozzáférésük e forráshoz reálgazdasági hitelezési tevékenységük fenntartásától, illetve bővítésétől függ majd.
King szerint erre azért van szükség, mert az euróválság miatt "a bizonytalanság fekete felhője" borítja a brit gazdaságot.
A Bank of England kormányzója valószínűsítette azt is, hogy a jegybank kibővíti a gazdaságélénkítő célú mennyiségi enyhítési keretet.
A Bank of England 2009 márciusa óta fél százalékos történelmi mélyponton tartja alapkamatát, és az akkori mély recesszióra válaszul e rendkívül enyhe kamatpolitikát mennyiségi enyhítési ciklussal is kiegészítette.
A likviditásinjekció eredetileg 75 milliárd fontos keretét a bank már négyszer emelte, előbb 175 milliárd fontra, majd 200 milliárd fontra, a tavaly októberi monetáris tanácsi ülésen 275 milliárd fontra, idén februárban pedig 325 milliárd fontra (120 ezer milliárd forint).
Az eddig végrehajtott mennyiségi enyhítéssel a Bank of England az éves brit hazai össztermék 20 százalékának megfelelő új likviditást juttatott a reálgazdaságba.
A mennyiségi enyhítés lényege az, hogy a jegybank "új pénzt" teremt - jóllehet ez elektronikus pénz, amely fizikai valójában, bankjegyek formájában nem jelenik meg -, és ebből vásárol az esetek zömében olyan államkötvényeket, amelyeket intézményi magánbefektetők, például bankok, nyugdíjalapok és biztosítótársaságok tartanak portfolióikban. A kötvényekért kapott pénzt az intézményi befektetők elvileg továbbforgatják a reálgazdaságba, pótlólagos likviditást teremtve, ami a remények szerint végső soron élénkíti a gazdasági aktivitást.
A brit kormány és a Bank of England által csütörtök este - mindössze három nappal az újabb görögországi parlamenti választások előtt - bejelentett, illetve valószínűsített, magas szinten koordinált intézkedések az euróövezeti válság esetleges további eszkalálódásával szembeni elővigyázatossági lépéseknek tűnnek.
George Osborne pénzügyminiszter a rendezvényen nyíltan ki is jelentette, hogy a brit gazdaságra hatalmas kockázatot jelentene, ha az euró szabályozhatatlan körülmények közepette összeomlana.
Osborne szerint a válság sikeres leküzdéséhez szükség lenne az euróövezeten belüli bankunióra, amely határokon átnyúló közös pénzügyi felügyeleti rendszer kiépítését jelentené. Hozzátette, hogy ez "természetes velejárója" minden valutauniónak.
Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti.
MTI