2013.04.04. 20:30
Koreai-félsziget - Phenjan szívesen látná Peking küldöttségét
Peking, 2013. április 4., csütörtök (MTI) - Peking nem hajlandó küldöttet meneszteni Phenjanba, ahol pedig szívesen fogadnának egy magas rangú kínai kormányzati tisztviselőt - derült ki csütörtöki kínai sajtóértesülésekből.
Peking, 2013. április 4., csütörtök (MTI) - Peking nem hajlandó küldöttet meneszteni Phenjanba, ahol pedig szívesen fogadnának egy magas rangú kínai kormányzati tisztviselőt - derült ki csütörtöki kínai sajtóértesülésekből.
Az észak-koreai diplomácia állítólag többször is jelét adta, hogy fogadnák Kína miniszterhelyettesi szintű küldöttjét, de Peking elhárította a kérést, mondván, először Phenjan küldje el képviselőjét - tudta meg több forrásból is a Csunan Ilbo dél-koreai lap Pekingben.
Az észak-koreai vezetés joggal tart attól, hogy amennyiben maga küldené el megbízottját, Peking világossá tenné álláspontját, kifejezné Phenjan politikájával szembeni ellenérzéseit és a Koreai-félsziget leszerelését célzó hatoldalú tárgyalásokhoz való visszatérésre hívná fel szomszédját.
Megfigyelők szerint a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság és Kína közötti diplomáciai kapcsolatok 1949-beni felvétele óta évente egy-két alkalommal keresték fel egymás országát miniszter-helyettesi szintű delegációk.
2012. november vége óta azonban, amikor Li Csian-kuo, a politikai bizottság tagja, a parlament alelnöke járt Phenjanban, nem került sor újabb látogatásra.
1992-ben, amikor Peking diplomáciai kapcsolatra lépett Dél-Koreával, ugyancsak néhány hónapos "mosolyszünet" jellemezte a két szövetséges viszonyát.
Értesülések szerint Peking még az észak-koreai kísérleti atomrobbantás előtt Phenjanba küldte volna a Koreai-félsziget ügyeivel megbízott Vu Ta-vejt, aki egyben Kína képviselője is volt a hatoldalú tárgyalásokon, de akkor Phenjan nem mutatkozott fogadókésznek. Később Kína miniszteri szintű küldöttséget indított volna szintén azzal a céllal, hogy megállítsa az atomrobbantás tervét, de nem járt sikerrel.
Úgy tudni, legutóbb márciusban szerették volna Li Csao-hszint, az ország volt külügyminiszterét Phenjanba küldeni, hogy a további provokációk veszélyeire hívja fel a figyelmet, de ez a törekvés sem volt sikeres.
Kína támogatta az ENSZ Biztonsági Tanácsának legutóbbi határozatát, amely újabb szankciókat irányzott elő Észak-Koreával szemben
A legfrissebb hírek szerint Kína legnagyobb atomellenes civil szervezete demonstrációt tervez Észak-Korea senjangi konzulátusa elé, hogy ily módon tiltakozzon Phenjan azon terve ellen, hogy polgári és katonai célokból újraindítsák az ország jongbjoni atomlétesítményeit.
- MTI -