2016.03.16. 19:04
Külföldi sajtó Magyarországról - Berlin, Zágráb
Berlin - A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív német lap a magyar gazdaság helyzetéről közölt összeállítást szerdai számában, a Spiegel Online hírportál pedig a keddi oktatási demonstrációról írt.
Berlin - A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív német lap a magyar gazdaság helyzetéről közölt összeállítást szerdai számában, a Spiegel Online hírportál pedig a keddi oktatási demonstrációról írt.
A FAZ Legalább Magyarország örömet okoz a befektetőknek címmel közölte Christian Geinitz írását, aki kiemelte, hogy a budapesti részvénypiac emelkedőben van, és "mint oly sokszor, az állam most is fáradozik, hogy még jobban menjen", így első lépésként átvette a tőzsdét üzemeltető társaságot.
Hozzátette, hogy a magyar miniszterelnök az uniós kormányfők között "egy kicsit a rosszfiúnak számít", ami nacionalista retorikájából, az állami beavatkozásokból és a demokrácia nem megfelelő állapotával kapcsolatos panaszokból adódik, "de pillanatnyilag jól megy Orbán Viktornak". Először a devizában eladósodottak megsegítésére tett intézkedéseit utánozták egyes kormányok, most mások a menekültkérdésben követett "bezárkózási politikáját" veszik át.
Más vonatkozásban is "magyar viszonyokat" kívánnak maguknak egyesek, már ami a gazdaság és a részvénypiacok dinamikáját illeti - tette hozzá a FAZ szerzője, ismertetve a hazai össztermék, a munkanélküliség, a költségvetési hiány és az államadósság alakulásáról szóló adatokat, amelyek - mint írta - a piacokat és a hitelminősítőket is meggyőzik. Kiemelte, hogy Fitch tíz hét múlva a befektetésre ajánlott sávba emelheti a magyar állampapírok besorolását, a Moody s pedig júliusban vagy októberben teheti ezt meg.
A budapesti tőzsde is "mesésen" teljesít - írta, ismertetve a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX alakulását. Egyebek között hozzáfűzte, hogy az Európai Bizottság dicsérte a kormányt a bankadó csökkentéséért és a pénzügyi szféra szabályozása kiszámíthatóságának javításáért.
A Spiegel Online Tanárok harcot hirdetnek Orbán ellen címmel közölt írást, amelyben a szerző, Keno Verseck kiemelte, hogy Magyarországon "mindent a kormány diktál a tanároknak", akik ezt most már nem tűrik. Egyebek között kifejtette, hogy a tanárok körében már régóta van "forrongás" az oktatási reformok miatt, és a kormány "időközben felismerte, mennyire veszélyes lehet ez a folyamat".
A Globus című horvát hetilap legújabb számában arról írt: két Európa létezik, egy liberális és egy populista jobboldali, ez utóbbit Orbán Viktor vezeti.
Ines Sabalic szerző szerint míg a liberálisok vezetője Európában Angela Merkel német kancellár, addig a jobboldali populizmusé Orbán Viktor magyar miniszterelnök. Sabalic ugyanakkor kiemeli, hogy Orbánt Merkel konzervatív pártjának bajor testvérpártja, a CSU is támogatja.
"Orbán Viktornak sokkal több csendes támogatója van, mint azt az első látásra feltételeznénk" - írta.
Kiemelte: amikor Orbán Viktor megépítette a kerítést, nyíltan támadták, mindazonáltal zárt ajtók mögött dicsérték, és Schengen, valamint a szabad Európa megmentőjének tartották.
Európa azt az üzenetet szeretné küldeni a migránsoknak, hogy jól gondolják meg, mielőtt a jobb élet reményében Németországba, vagy a skandináv országokba indulnak. Magyarország és Orbán pedig ezt az üzenetet egyértelművé teszi számukra. Az üzenet az, hogy "nem látunk szívesen benneteket" - húzta alá.
A cikk írója felteszi a kérdést: Orbán Viktor valóban megmentette Schengent, és megvédte Európa határait?
Sabalic szerint az eredmény egyelőre annyi, hogy a schengeni határok kitolódtak, Angela Merkel politikailag meggyengült, továbbá a tagországok megosztottak Görögországgal kapcsolatban, mert másképp látják Európa jövőjét. Emellett erősödött a populista jobboldal, és Nagy Britannia kész kilépni az Európai Unióból.
- MTI -