2019.12.11. 19:48
Áder János: ismét kalapot emelhetünk a magyar orvosok előtt
Ismét kalapot emelhetünk a magyar orvosok felkészültsége, élenjáró szakértelme és újszerű megoldásokra képes hozzáértése előtt – mondta a köztársasági elnök szerdán Budapesten, a Sándor-palotában, ahol tiszteletvacsorán látta vendégül a fejénél összenőtt bangladesi sziámi ikerpár szétválasztásában dolgozó orvosi csapat vezetőit, tagjait és segítőit.
Budapest, 2019. december 11. Áder János köztársasági elnök (j1) és felesége Herczegh Anita, valamint Csókay András idegsebész (b2) és Pataki Gergely plasztikai sebész (b1) a Sándor-palotában 2019. december 11-én. A köztársasági elnök tiszteletvacsorán látta vendégül a bangladesi sziámi ikerpár szétválasztásán dolgozó orvosi csapatok vezetõit, tagjait és segítõiket. MTI/Bruzák Noémi
Forrás: MTI
Fotó: Bruzák Noémi
Áder János köszöntőjében kijelentette:
a műtét elmélete és gyakorlata, a megalapozó kezelések és beavatkozások sora mind azt mutatta meg, hogy példátlanul nehéz feladatra vállalkoztak a szakemberek.
Bátorságukat tudásukra, korábbi teljesítményükre és arra a bizonyosságra alapozhatták, hogy nincsenek egyedül, lesznek társaik a munkában, mert vannak tehetséges magyar egészségügyi szakemberek, akik bárhol a világban megállják a helyüket – mondta a köztársasági elnök.
Idézte Korányi Sándort, a magyar orvoslás történetének egyik iskolateremtő egyéniségét, aki száz éve egy ünnepi beszédében úgy fogalmazott, hogy az orvostudományban egyetlen igazság van, a tudásnak és az emberszeretetnek az igazsága.
„Tudás és szeretet, szellem és lélek. Együtt ad értelmet a mindennapok küzdelmeinek”
- hangoztatta Áder János.
Azt mondta, hogy feleségével, Herczegh Anitával együtt azért hívta meg a szakembereket a Sándor-palotába, hogy kifejezze tiszteletét a munkájuk iránt, nagyrabecsülését a teljesítményükért. Magyarország minden polgára büszke lehet rájuk, tudásukra és emberségükre.
Úgy vélekedett, hogy a tudás és az áhítat sosem hiányzott a sziámi ikrek szétválasztása során.
Ami az elmúlt 23 hónap 55 ezer munkaórájában történt, ismét megmutatta, hogy nagy tudású orvosaink és szakápolóink vannak, akik nem csupán képesek követni a tudomány fejlődését, nem csupán naprakészek a legújabb technológiák és terápiák ügyében, de ha kell, új utakat is nyitnak – jelentette ki Áder János.
Csak az utóbbi néhány évben ez már a sokadik alkalom, hogy büszkék lehetünk a magyar orvosok és kutatók itthon és külföldön elért világraszóló eredményeire – tette hozzá.
Az államfő felhívta a figyelmet arra az új kockázatbecslő eljárásra, amellyel a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika orvosai nagy pontossággal előre tudják jelezni a szívinfarktust. Roska Botondnak, a Magyar Szent István-rend idei kitüntetettjének köszönhetően pedig hamarosan látássérült emberek sokasága kaphatja vissza szemének fényérzékenységét, így a szeme világát.
Áder János jelezte azt is, hogy Kelet-Közép-Európában elsőként Magyarországon, Budapesten nyílt olyan egyedülálló egészségügyi oktató- és kutatóintézet, ahol vágás nélküli műtéti technikákat tanítanak és alkalmaznak.
Megtörtént az első magyarországi tüdőátültetés is, valamint behelyezték az első szívizom-erősítő pacemakert – sorolta az államfő.
A fejüknél összenőtt hároméves kislányokat 33 órás maratoni műtéttel választotta szét a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány magyar orvosi csapata augusztus 1-jén és 2-án a bangladesi fővárosban, Dakkában.
Az egyik gyerek, Rabia már az operáció utáni ötödik napon magához tért, fejlődik, beszél és játszik. Rukiánál azonban nagyjából egy hónappal a műtét után súlyos agyi bevérzés lépett fel, aminek oka a korábban eredményesen kezelt fertőzéses szövődmények visszatérése miatti véralvadási zavar volt. Ennek következtében állapota jelentősen romlott, októberben ugyanakkor ő is elhagyhatta az intenzív osztályt, és a javulás jeleit mutatja. Felépülésének várható mértékéről azonban továbbra sem lehet felelős nyilatkozatot tenni – írta az alapítvány december elején.
A teljes egészében magyar tervezésű és kivitelezésű műtétsorozat első fázisa a közös agyi fő szállítóérszakasz szétválasztása volt érpályán belüli módszerrel. Ezt Hudák István idegsebész vezetésével végezték tavaly Dakkában.
A második fázis, a speciális, magyar tervezésű szövettágító implantátumrendszer beültetése és fél évig tartó fokozatos tágítása Budapesten zajlott Pataki Gergely plasztikai sebész irányításával.
Az augusztus eleji végső szétválasztás a műtétsorozat harmadik szakasza volt Csókay András idegsebész vezetésével. Fontos szerepet kapott benne Valálik István idegsebész, az aneszteziológiai és intenzív terápiás szakmai vezető pedig Csapody Marcell volt.
A most zajló negyedik szakasz rehabilitációt, valamint koponyarekonstrukciós műtéteket jelent Pataki Gergely és Csókay András irányításával. A következő beavatkozás a jövő év első negyedében várható.
A tiszteletvacsorák hagyományát Áder János azzal a szándékkal teremtette meg, hogy időről időre felhívja a figyelmet a Magyarország hírnevét öregbítő kiemelkedő teljesítményekre.
Borítókép: Áder János köztársasági elnök (j1) és felesége Herczegh Anita, valamint Csókay András idegsebész (b2) és Pataki Gergely plasztikai sebész (b1) a Sándor-palotában 2019. december 11-én. A köztársasági elnök tiszteletvacsorán látta vendégül a bangladesi sziámi ikerpár szétválasztásán dolgozó orvosi csapatok vezetőit, tagjait és segítőiket